Vašu domácnosť v lete schladia vonkaj - Okná,dvere, brány | moja Nitra
 
 

Vašu domácnosť v lete schladia vonkajšie žalúzie

dátum pridania: 30.04.20-14:43

Otázka žalúzií na začiatku letnej sezóny trápi nejednu domácnosť. Krásne počasie má totiž aj svoje negatíva, ktoré sa prejavujú v podobe vysokých teplôt v interiéri. Horúčavy nie je nutné riešiť klimatizáciou. Naopak, alternatívou sú vonkajšie žalúzie, ktoré schladia vašu domácnosť.

Akými výhodami oplývajú vonkajšie žalúzie?

Vonkajšie žalúzie, nazývané tiež exteriérové, sa stávajú obľúbeným prvkom, po ktorom siaha čoraz viac domácností. Tie si ich cenia nielen pre praktické vlastnosti, no tiež vďaka nevtieravej elegancii, ktoré žalúzie vnesú do domu. Ide totiž o dizajnový kúsok, ktorý doplní každý dom v modernom aj menej modernom ráze. Z praktickej stránky sa vonkajšie žalúzie dostali na prvé priečky najmä vďaka dobrej tepelnej izolácii a spoľahlivému zatieneniu. Samozrejme, proces výberu vonkajších žalúzii má určité pravidlá. Akým parametrom by ste teda mali venovať pozornosť?

vyhody vonkajsich žalúzii

Vyberte si vhodnú intenzitu tienenia

Na trhu nájdete hneď niekoľko typov žalúzií, ktoré sa líšia z hľadiska intenzity tienienia. Aj preto by ste si v prvom rade mali ujasniť, čo od žalúzií chcete. Je pre vás prioritná úspora nákladov alebo komfort? Chcete, aby žalúzie okrem vyššie zmienených vlastností riešili aj prehrievanie? 

Kvalitné vonkajšie žalúzie dokážu zachytiť až 90 % slnečných lúčov. Už si len zvoliť tie správne čo do veľkosti a tvaru lamiel. Bežná veľkosť priemeru lamely sa pohybuje od 5 do 9 centimetrov. Najlacnejšie sú lamely označenia C, ktoré sú dobrou voľbou pre nenáročné domácností, ktoré nevyžadujú úplné zatienenie. Modernejším variantom sú zas lamely v tvare Z a S. Tie sa vyznačujú dokonalým tvarom vhodným na zatienenie. Navyše, lamely disponujú tiež vlisovanou gumou na okrajoch, ktorá znižuje ich hlučnosť v poveternostných podmienkach.

Pri rozhodovaní o veľkosti lamiel, zvážte do akého okna ju potrebujete. Vo všeobecnosti platí, že čím je väčšie okno, tým väčší priemer lamely by ste mali voliť.

Úspora energie

Ak sa rozhodnete pre vonkajšie žalúzie, skvelou správou je, že ušetríte aj na energiách. Nielen vďaka tomu, že nemusíte tak intenzívne počas letných mesiacov  púšťať klimatizáciu, no tiež pre skutočnosť, že znižujú náklady na vykurovanie. Dôvodom je fakt, že vonkajšie žalúzie zvyšujú tepelnú izoláciu.

Príprava elektroinštalácie

Vonkajšie žalúzie vám ponúkajú niekoľko možností ovládania. Môžete ich ovládať manuálne, pomocou kliky, ktorá je menej komfortná a vyžaduje si zásahy do okna pri inštalácii. Alternatívou je ovládanie vonkajších žalúzii pomocou diaľkového ovládania. Ide o riešenie, ktoré si síce vyžaduje zásah elektrikára, avšak prinesie vám vytúženú pohodlnosť. Poslednou možnosťou je ovládanie žalúzií prostredníctvom inteligentného motora, ktorý viete riadiť cez vypínač, diaľkový ovládač alebo komfortne prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Stavte na dizajnovo prívetivý variant

Dnes už na trhu nájdete hneď niekoľko možností. Lamely sú vyrábané v rozličných odtieňoch a farbách, ktoré poľahky doladíte k fasáde domu, k oknám, dverám či k streche. Ak si neviete rady, obráťte sa na predajcov a požiadajte ich o vzorkovníky, vďaka ktorým zistíte, aký dizajn je ten najvhodnejší.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok