Rolety alebo žalúzie? Zoznámte sa s i - Okná,dvere, brány | moja Nitra
 
 

Rolety alebo žalúzie? Zoznámte sa s ich výhodami a nevýhodami

dátum pridania: 05.06.19-18:32

Hľadáte vhodné tienidlo na okná do vášho interiéru a zaujíma vás nielen jeho praktickosť, ale i dizajn? Úlohou roliet a žalúzií je nielen zatieniť a ochrániť pred priamym svetlom, ale aj udržať v miestnosti príjemnú teplotu. Existuje viacero typov roliet a žalúzií, pričom každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Pozrime sa na to bližšie.

Žalúzie sa jednoducho ovládajú, ale ťažko čistia
Žalúzie je možné nainštalovať na viacero spôsobov. Exteriérové žalúzie sa upevňujú z vonkajšej strany okna, interiérové môžete umiestniť priamo na okno zvnútra alebo medzi dve okenné sklá. Vyrábajú sa väčšinou z plastu alebo z hliníka. Na trhu však nájdete aj vertikálne žalúzie z textilného materiálu, ktoré sa používajú najmä v kanceláriách. Obľúbenou novinkou sú prírodné bambusové žalúzie.


Horizontálne žalúzie sa takmer vždy ovládajú manuálne pomocou retiazky alebo otáčacej tyčinky. Môžete si ich nastaviť tak, ako vám to najviac vyhovuje: úplne vytiahnuť či zatiahnuť alebo do miestnosti pustiť len trochu svetla. Medzi ich výhody patrí napríklad to, že dokážu odrážať svetlo a teplo, počas horúcich dní tak v miestnosti udržiavajú primeranú teplotu. Jednoducho sa ovládajú, nájdete ich v rôznych farbách a odtieňoch, v horizontálnej či vertikálnej verzii. Ak s nimi zaobchádzate šetrne, budú vám slúžiť veľmi dlho.


Ich hlavnou a takmer jedinou nevýhodou je náročná údržba. Prach sa na lištách rýchlo usádza a nie je jednoduché ho úplne odstrániť. Okrem toho interiérové žalúzie dokonale nezabraňujú zohrievaniu miestnosti, keďže sú umiestnené z vnútornej strany okna.

rolety zaluzie ekoprofil


Rolety výborne tienia, ale neumožňujú dokonale regulovať intenzitu svetla
Druhým spôsobom zatienenia miestnosti sú rolety. Mnohí si pri tomto slove predstavujú starodávne rolety z osemdesiatych rokov, ktoré sa nachádzali takmer v každej domácnosti, boli extrémne ťažké a nevyzerali veľmi pekne. Doba však pokročila a spolu s ňou aj látkové rolety.


Dnešné rolety sa vyrábajú z materiálov, ktoré sa dajú bez problémov udržiavať v čistote, stačí ich pretrieť vlhkou handričkou, niektoré sa dajú dokonca vyprať v práčke. Sú dostupné v rôznych farbách a vzoroch, preto sa môžu stať perfektným dizajnovým doplnkom do vášho interiéru.


Rolety výborne tienia a majú čiastočné protihlukové a termoizolačné vlastnosti. Na ich montáž si nemusíte volať odborníkov, zvládnete ju aj sami. Rôzne hustoty látok vám umožňujú vybrať si roletu s takou priepustnosťou svetla, ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám.


Ich menšou nevýhodou môže byť kratšia životnosť alebo fakt, že nedokážu regulovať intenzitu svetla tak, ako žalúzie. Tento problém však úspešne rieši novinka na trhu – rolety deň a noc, ktoré vám umožňuje prispôsobiť si priepustnosť svetla podľa denných a nočných potrieb. 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok