Kulich: Triatlon je určite náročný na psychiku

dátum: 27.10.20-13:20

Prinášame Vám rozhovor s Michalom Kulichom, ktorý sa k triatlonu dostal vďaka kamarátovi Palovi Peciarovi. Mišo začal s atletikou a postupne prešiel na triatlon, ktorému sa už venuje dvanásť rokov. Tento rok sa zúčastnil na prestížnom podujatí Ironman na Hawaii. V roku 2008 sa Michal Kulich kvalifikoval prvýkrát, tento rok si podujatie zopakoval.

 

Čo Vás láka na tomto športe?
Ťažko povedať, najprv to bola určite len zvedavosť, vyskúšať si tento šport. Začínal som s krátkym triatlonom, olympijským, to je 1,5km plávania, 10km behu a a 40 km bicyklovanie. Potom postupne som prešiel na ten najťažší triatlon – Ironman.
 
Aké sú predpoklady triatlonistu?
Tak tento šport je určite na psychiku náročný, musí byť s touto záťažou vyrovnaný. Ironman je predovšetkým v nohách a v hlave. Keď sa začne robiť na vrcholovej úrovni, tak je to aj otázka financií. Ide predovšetkým o tú nadstavbu tam potom rozhodujú detaily a predovšetkým človek musí chcieť a mať pevnú vôľu. Treba si usporiadať veľa vecí - pitný režim, športovú výživu. To je veľmi rozhodujúce, pretože ak toto nezvládnete tak sa to prejaví aj na konečnom umiestnení.
 
Je príprava triatlonistu komplikovaná?
Nie je to až tak komplikované, keď sa na to pozrieme, tak vlastne tento šport pozostáva z plávania, behu a bicykel. V letných mesiacoch sa dá venovať plávaniu aj niekde na voľne dostupných vodných plochách. Bicykel ten je už náročnejší. Tam už športovec musí mať aj dobrý bicykel. Ide tam predovšetkým o váhu, ktorá zohrá svoju rolu. Beh sa dá tiež realizovať na rôznych miestach.
Ja som v príprave na vrchol sezóny absolvoval vpodstate dva veľké preteky. Prvé boli Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa konali v Nitre, ktoré organizoval Palo Peciar. To bol asi prvý vrchol sezóny a druhý boli kvalifikačné stretnutia na Hawai na Majstrovstvá sveta. Kvalifikoval som sa v Juhoafrickej republike, kde som vo svojej kategórii skončil tretí. Túto kvalifikáciu si treba naozaj vybojovať a je náročná. Určite je to aj o šťastí. Preteky v kategórii Ironman patria určite k najťažším. Je tam vysoká vlhkosť vzduchu, vysoká teplota a toto, keď sa skombinuje tak je to naozaj ťažké. V Európe podobný pretek s podobnými náročnými podmienkami myslím si, že ani neexistuje. Profesionáli, ktorí chcú podať dobrý výkon tak sa dlhodobo pripravujú práve v týchto podmienkach.
 
Aká je krajina na Hawaii a aké boli preteky?
Tak môžem povedať, že krajina je pekná. Treba ju, ale rozdeliť na dve časti. Severná časť je pekná tam sú rastliny a zeleň. Juh a západ tam nie je moc na čo pozerať. Určite by som túto časť krajiny neodporúčal nikomu na dovolenku. Je tam činná sopka, ktorá pravidelne produkuje lávu. A práve aj toto vplývalo na náročnosť pretekov. K tomu treba pridať v určitých častiach silný vietor. Pre mňa bolo najťažšie plávanie. Na začiatku pretekov odštartovalo asi 200 profesionálov a po pätnástich minútach ostatných 1600 pretekárov. Teplota vody bola pre mňa príjemná, ale  skôr ten veľký počet plavcov mi robil dosť veľké problémy. Ja sa musím priznať, že mám plávanie najhoršie a z vody som vybehoval asi niekde v druhej tretine štartovného pola. Potom na bicykli sa mi podarilo prepracovať na vyššie priečky. Bol iba jeden okruh, ktorý viedol cez krajinu. V určitých fázach sme sa opäť stretávali so silným nárazovým vetrom. Beh bol pre mňa dosť kritický. Prvých pätnásť kilometrov sa bežalo pod palmami, tam neboli väčšie problémy. Tie však nastali, keď sme vyšli na otvorené priestranstvo. Keď sa dá dokopy dusno, láva zo sopky a vietor dostaneme podmienky právom hodné ako najťažšie. Mne osobne sa veľmi ťažko dýchalo. V konečnom meradle som prišiel do cieľa na 280.mieste s časom 9:45 hod. A vo svojej kategórii som skončil na 63.mieste. Oproti svojmu prvému vystúpeniu, ktoré som absolvoval v roku 2008 som si polepšil o šestnásť miest. Takže myslím si, že s umiestením môžem byť naozaj spokojný.
 
Kam budú smerovať Vaše ďalšie kroky?
Tak určite priorita bude si teraz oddýchnuť a budem sa venovať priateľke. Musím jej poďakovať za to, že je veľmi tolerantná a veľmi zlatá. Pri tomto športe je určite potrebná aj táto podpora. Čo sa týka novej sezóny, nemám ju ešte presne naplánovanú. Rád by som sa zúčastnil na jednom preteku v Amerika na Floride. A tiež by som chcel novú sezónu skúsiť absolvovať v kategórii profesionálov. Je tam viac výhod pre mňa, hlavne to, že sa zaplatí jeden poplatok a potom sa môžem zúčastniť na každom preteku. Doteraz som si musel platiť každý pretek zvlášť. Ale teraz si chcem určite oddýchnuť nakoľko sa tomuto športu venujem popri zamestnaní a tak na vrcholovej úrovni je to už trošku náročné.
 
Ján Csillag
Foto: Archív M.Kulich