Česká republika

dátum: 24.10.21-16:20

Symfónia zážitkov pre študentov, seniorov, stvorená pre dovolenku s deťmi a pre romantické zážitky.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Praha
Rozloha: 78 866 km²
Počet obyvateľov: 10,3 milióna
Úradný jazyk: český
Mena: česká koruna
Časové pásmo: CET – 1 hodina (o hodinu menej ako u nás)
Zaujímavé miesta:

Praha


 

 

 

Popis krajiny: Česká republika sa nachádza v strednej Európe. Patrí medzi krajiny, ktoré nemajú prístup k moru. Česko susedí s Poľskom, Nemeckom, Rakúskom a Slovenskom. Česká republika je kompaktná krajina. Na jej území sa nachádzajú roviny, vrchoviny i vysoké pohoria.

História: Prvým štátnym útvarom Čechov a Slovákov bola Veľká Morava. Po rozpade Veľkej Moravy sa štátotvornej funkcie chopili Přemyslovci. 12. až 14. storočie prinieslo nielen hospodársky, ale aj kultúrny rozkvet. Ďalšie storočia priniesli mnoho konfliktov, z ktorých najznámejšími sú husitské hnutie a tridsaťročná vojna. Po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie sa v r. 1918 vytvoril nezávislý štát Československo. V r. 1969 sa Československo mení na ČSSR a v r. 1990 na ČSFR. V r. 1993 sa spoločný štát rozdelil na dva nezávislé štáty -Českú republiku a Slovenskú republiku.
 

Podnebie: Krajina sa nachádza v prechodnom pásme medzi oceánskym a kontinentálnym podnebím. Minimálne teploty v zime sa pohybujú okolo -10 stupňov a v lete je to okolo 30 stupňov.

Štátne sviatky: 1. január, 13., 15. a 16. apríl, 1. a 8. máj, 5. a 6. júl, 28. október, 24., 25., 26. december
 

Praktické informácie: Navštíviť Českú republiku je možné počas celého roka. Keďže sa jedná o vnútrozemskú krajinu, vhodným obdobím je predovšetkým jar a jeseň. Letá bývajú pomerne horúce. Z tohoto dôvodu je prehliadka mestských pamiatok vhodnejšia mimo letných mesiacov. Česká republika má vytvorené podmienky pre aktívne lyžovanie prakticky počas celej zimy.
Ak sa zdržiavate na území Českej republiky viac ako 3 mesiace, môžete, ale nemusíte, požiadať o vydanie povolenia na pobyt pre štátneho príslušníka štátu Európskych spoločenstiev. Žiadosť o vydanie zvláštneho pobytového povolenia môžete podať na zastupiteľskom úrade Českej republiky v SR alebo priamo v Českej republike na odbore cudzineckej polície podľa miesta vášho pobytu v Česku. K žiadosti o vydanie povolenia na prechodný pobyt musíte priložiť:

Ak tu nebudete pracovať, ani podnikať, musíte priložiť aj potvrdenie o platnom zdravotnom poistení a čestné vyhlásenie o tom, že si nebudete nárokovať na priznanie sociálnych dávok.

Vydanie ako aj predĺženie povolenia k pobytu je bezplatné.

Preukaz o povolení na prechodný pobyt sa vydáva spravidla na obdobie 5 rokov, preukaz na trvalý pobyt má platnosť 10 rokov.

Dôležité telefónne čísla:
112 – tiesňové volanie
155 – lekárska prvá pomoc
158 – polícia
156 – mestská polícia
150 – hasiči
Informácie o telefonických číslach dostanete na číslach 1180 a 1181 (služba je spoplatnená).


Zdravie: Česká republika patrí medzi bezpečné krajiny. Zdravotníctvo je na vysokej úrovni. Bezplatne sú poskytované iba služby prvej pomoci. Z toho vyplýva potreba zdravotného pripoistenia. Lekárne sú dobre zásobené. Mnoho liekov sa dá zaobstarať aj bez lekárskeho predpisu. V prípade núdze (ambulancia) treba volať na číslo 155. Prakticky v celej Českej republike je pitná voda samozrejmosťou. Nie je nevyhnutné kupovať pitnú vodu. Napriek tomu sa v Českej republike prírodné a minerálne vody tešia veľkej obľube.

Jedlá a nápoje:
Česká kuchyňa je spriaznená s nemeckou (najmä s bavorskou) a rakúskou kuchyňou. Dôležitou súčasťou českej kuchyne a stravovania je polievka. Najčastejšie sú to vývary s rôznymi vložkami alebo zavárkami a s pridaním rastlinnej zeleniny a rastlinného korenia. Často sú pripravované polievky zahustené, strukovinami a s podielom mäsa, údeniny alebo vnútornosťami, ktoré sú podávané aj ako samostatné jedlo s pečivom. Tradičné polievky: zemiaková, cesnačka, gulášová, držková, fazuľová, kapustová s klobásou, hovädzia s pečeňovými knedlíčkami a rezancami, kulajda. U hlavních jedál dominujú jedlá z mäsa, hlavne bravčové, hovädzie a hydina. Obľúbené sú i pokrmy z mletého mäsa, sladkovodné ryby, králik a zverina. Tradičné pokrmy: bravčový rezeň, pečené bravčové mäso, rôzne guláše, smažený kapor, pečená sekaná.
Nezastúpiteľnú úlohu v českej gastronómii hrajú omáčky, často veľmi hutné a výživné s použitím smotany. Ako základ sa používa bešamel, niekedy je miesto nej na zahustenie použitá zápražka. Tradičné omáčky: kôprová, hubová, paradajková, smotanová, sviečková, s paprikou. Ako príloha k mäsu sa v českej kuchyni používa rôzne tepelne upravená kapusta a špenát, ďalej všetky bežné prílohy (cestoviny, zemiaky, ryža) a českou špecialitou sú knedle, ktoré sa pripravujú najčastejšie z obilnej múky s pridaním nakrájaného pečiva (houskové knedle), alebo (zemiakové knedle) z uvarených zemiakov, múky a krupice. V reštauráciach je najobľúbenejším jedlom „smažák“ (smažený syr), ďalej potom utopenci a nakladaný hermelín. Podľa sezónnej dostupnosti sú v českej kuchyni pripravované aj jedlá zeleninové (smažený karfiol, lečo s vajcami), veľkú tradíciu majú pokrmy z lesných aj pestovaných húb a tiež sladké jedlá s ovocím a múčníkmi. Z ovocia sa okrem běžných druhov pestujú tiež marhuľe a broskyne. V českej kuchyni sa tiež používa mak a povidla. Český kapor, chovaný prevažne v južných Čechách, je slávny a exportuje sa aj do zahraničia. Na Vianoce sa je kapor (v niektorých rodinách rezeň) a zemiakový šalát, pečie sa cukroví.

České pivo má lahodnú chuť a skvele sa hodí k českej kuchyni. České pivo je svetoznáme a má dlhú tradíciu.

Typické jedlá a špeciality českej kuchyne:

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v ČR
Pelléova 12, 160 00, Praha 6
Tel: 00420 / 233 113 051
Mobilný telefón: 00420 607 646 573
Fax: 00420 / 233 113 054
E-mail: skembassy@praha.mfa.sk
Web: www.prague.mfa.sk

Automobilová doprava:

Maximálna povolená rýchlosť: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 130 km/h na diaľnici
Povolená hladina alkoholu: 0,0 promile
Pokuty: za prekročenie rýchlosti o 20km/h od 94 €, prejdenie na červenú od 35 €, jazdu pod vplyvom alkoholu od 380 €
Diaľničná známka: najlacnejšia týždňová 9 €
Priemerná cena PHM: 1,071 € za liter 95, 1,004 € za liter nafty

Ceny: Ceny sú nižšie v porovnaní s našimi cenami. Výrazne nižšie sú ceny potravín a ceny v reštauráciách (v porovnaní s cenami jedál na Slovensku).
 

Slovník: Aj keď pre väčšinu obyvateľov Slovenska je čeština úplne zrozumiteľnou rečou, pre mladú generáciu to môže byť celkom zaujímavé porovnanie:
dobrý den - dobrý deň
dobré jitro - dobré ráno
dobrou noc - dobrú noc
prosím - prosím
děkuji - ďakujem
mluvíte česky? - hovoríte po česky?
jak se máte? - ako sa máte?
nádraží - nádražie
silnice - cesta
jídelní lístek - jedálny lístok
kolik to stojí? - koľko to stojí?
jeden, jedna - jeden, jedna
dva, dvě - dva, dve
tři - tri
čtyři -štyri
pět - päť
šest - šesť
sedm - sedem
osm - osem
devět - deväť
deset - desať
pondelí - pondelok
úterý - utorok
středa - streda
čtvrtek - štvrtok
pátek - piatok
sobota - sobota
neděle - nedeľa
leden - január
únor - február
březen - marec
duben - apríl
květen - máj
červen - jún
červenec - júl
srpen - august
září - september
říjen - október
listopad - november
prosinec - december
hovězí maso - hovädzie mäso
husa pečená - pečená hus
chléb - chlieb
káva - káva
kuře pečené - pečené kura
limonáda - malinovka
pivo - pivo