MANASIJA-grafický cyklus srbského umelca Mihajlovicsa

dátum: 27.06.22-19:10

Slávnostné predstavenie srbského umelca Veljko Mihajlovicsa prostredníctvom výstavy Manasija sa uskutoční 10.3. 2010 o 17.00 h v Salóne Nitrianskej galérie. Grafik srbského pôvodu bude prezentovať grafický cyklus, v ktorom citlivo stvárňuje starobylý pravoslávny kláštor Manasiju, predovšekým fresky najvýznamnejších umelcov pôsobiacich v danom období buď v Solúne alebo v Carihrade.

Z Mihajlovicových grafických listov vanie tajomná atmosféra, z ktorých sa vynárajú nejasné obrysy múrov, stĺpov a klenieb. Motívy ožívajú a nevtieravým spôsobom približujú každodenný život chrámu v postavách mníšok v stasídiách alebo zahĺbených do čítania. Žánrové motívy autor včleňuje do artefaktu veľmi citlivo, pretože ľudská postava je výzorom, i výtvarným spracovaním podriadená celkovej kompozícii. Na dotvorenie a umocnenie sujetu využíva modro-zlaté farebné prepojenie.
Výstava je dôkazom, že vciťovanie sa do sakrálno-historických diel minulých stáročí je úcta, citlivé pochopenie a umelecké pretvorenie zostávajú trvalou orientáciou Veljka Mihajlovića. V tom je v súčasnej srbskej grafike neprekonateľný. Výstava potrvá do 21.3. 2010.
(dc)