Tipy na výlety autom v okolí Nitry. Kam sa vybrať?

dátum: 29.11.21-18:54

Máte voľno a chceli by ste ho využiť? Jednodňové výlety plné dobrodružstva a spoznávania menších či väčších miest sú tie najlepšie. Ak bývate v okolí Nitry a túžite vidieť niečo nové, máme pre vás zopár tipov.

Nezabudnite sa pripraviť

Na každý výlet, aj ten najkratší, je potrebné správne sa pripraviť. Vyberte si funkčné oblečenie, v ktorom vám nebude príliš teplo ani zima. Zvoľte kvalitné topánky a vak či ľadvinku. Vyhnite sa klasickým kabelkám, zavadzali by vám.

Ďalej je dôležitá voda a chutné občerstvenie, aby ste mohli spoznávať okolie celý deň. A nezabudnite ani na GPS. Pomocou tej sa dostanete do cieľového miesta bez toho, aby ste zablúdili. V prípade, že GPS nemáte, využite telefón. Nezabudnite však na držiak na mobil do auta, aby ste na mapu dobre videli.

 

Hrad Hrušov

hraad hrusov

 

Ak patríte k milovníkom hradov, vo vašom zozname by nemal chýbať Hrušov. Z toho síce zostala len zrúcanina, no je tu stále čo obdivovať. Výstup k hradu nie je náročný. Zvládne to aj človek, ktorý nemá rád zdĺhavé túry.

Vybrať sa môžete rovno dvoma trasami. Najjednoduchšou možnosťou je výstup z parkoviska nachádzajúceho sa na ceste medzi Topoľčiankami a Skýcovom. Od parkoviska idete lesom. Začiatok sa môže zdať trochu strmší, no cesta je po chvíľke oveľa pohodlnejšia. Trasa trvá približne 20 – 30 minút.

Ak by sa vám zdal výlet krátky, v okolí nájdete aj ďalšie atrakcie, pamiatky a miesta. Napríklad kaštieľ v Skýcove, hrad Gýmeš či Živánsku vežu, zrúcaninu stredovekej strážnej veže.

Hrad Strečno

hrad strecno

 

Ďalším hradom v našom zozname je Strečno. V tomto prípade však nejde o zrúcaninu, ale o zachovalý hrad, ktorým vás prevedie sprievodca. Hrad je otvorený od apríla do novembra a za vstup pre dospelých zaplatíte 7 €. Študenti majú lístok zľavnený a stojí 3,50 €.

Cesta na hrad je pomerne ľahká. V obci Strečno je parkovisko, odkiaľ prejdete do stredovekej dediny Paseka. V tejto časti nájdete aj bufet. Z dedinky sa následne vydáte na kratšiu a trochu strmšiu cestu na hrad, kde si zakúpite lístky.

Súľovské skaly

sulovske skaly

 

Dlhšia a náročnejšia turistika vás čaká na Súľovských skalách. Výhľady, ktoré však získate, stoja rozhodne za to. Cestu na vrchol uľahčujú informačné tabule. Tie vás oboznámia s miestnou geológiou, faunou a flórou. Ešte pred samotnou návštevou by ste však mali vedieť, že ide o obľúbené miesto. Preto očakávajte, hlavne cez víkendy, viac turistov.

Celá trasa trvá približne jednu hodinu. Stačí, aby ste sa držali zelenej značky. Od parkoviska Súľov prejdite ku Gotickej bráne a následne na samotný Súľovský hrad. Pre skúsených turistov je určená červená značka.

Arborétum Tesárske Mlyňany

arboretum mlynany

 

Arborétum Tesárske Mlyňany patrí už roky k veľmi obľúbeným miestam. Otvorené je celoročne, no najlepšie spravíte, keď ho navštívite na jar a v lete. Počas týchto ročných období všetko krásne kvitne. Svoje čaro má však rozhodne aj na jeseň, kedy si užijete farby vo všetkých odtieňoch, ako aj v zime pod snehovou pokrývkou.

Arborétum je rozdelené na niekoľko plôch. Jeho celková rozloha je 67 hektárov. Najstaršou časťou je Ambrózyho park. Následne môžete obdivovať východoázijskú plochu, severoamerickú plochu, kórejskú plochu, ako aj slovenskú plochu. Každá z nich má svoj náučný chodník alebo prehliadkový okruh.

Otváracie hodiny sa menia v závislosti od ročného obdobia. Vstupné je 3,50 € pre dospelého a na 2,50 € pre študentov a dôchodcov. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. 

titulný obrázok: zdroj: Unsplash.com