Ako naučiť deti správne hospodáriť s peniazmi a prečo sa finančná gramotnosť neučí na školách?

dátum: 22.04.21-15:37

Na základných a stredných školách sa žiaci a študenti niekedy pýtajú, na čo im budú niektoré predmety či učivá, ktorým sa venujú na hodinách. Školský systém má svoje stanovené normy, no je skutočne na zamyslenie, prečo sa minimálne na stredných školách nevenujú školy aj finančnej gramotnosti. Základné informácie o úveroch, sporení či hypotékach sú totiž smerom do života nesmierne dôležité a pomôžu vyvarovať sa nesprávnym finančným rozhodnutiam, ktoré môžu skončiť veľmi zle. Ale netrápme sa nad tým, čo nezmeníme. Každý môže začať od seba. Aj vy sami môžete vo svojej rodine a domácnosti viesť deti k finančnej gramotnosti.

Začnite už odmalička

Téma finančná gramotnosť a deti je mimoriadne široká a obsiahla, no na úvod je potrebné si vyjasniť, kedy by ste sa mali začať s deťmi rozprávať o peniazoch a hospodárení. Odporúčame začať už odmalička, povedzme od piatich rokov života dieťaťa. Začať treba pochopiteľne so základnými vecami. Na úvod môžete dieťaťu vysvetliť význam mincí a bankoviek, aby tak postupne chápalo, aká hodnota sa skrýva za dvojeurovou mincou a povedzme päťdesiateurovou bankovkou. Ďalším dobrým spôsobom je poňať finančnú gramotnosť u najmenších detí formou hry. Či už v podobe rozpoznávania jednotlivých bankoviek, alebo napríklad hrou na obchod. Pri hre na obchod si môžete sami sebe imaginárne predávať hračky či predmety, ktoré doma máte. Všetko v hravej, zábavnej forme. 

financna gramotnost deti

 

Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

Aby dieťa chápalo hodnotu peňazí a práce

Malé deti, malé problémy. Malé deti žijú v akejsi svojej bubline a šťastnom živote. Majú prakticky všetko, čo si zmyslia. Ďalším krokom, ktorým je typická finančná gramotnosť, je pochopenie hodnoty peňazí a práce. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že hračka, s ktorou sa hrá, alebo jedlo, ktoré doma máte, je výsledkom ľudskej práce a obetovania. Keď otec či mama, prípadne obaja, chodia do práce, tak tam chodia aj preto, aby uživili svoju rodinu. A hodnota ich práce sa premieta v peniazoch, ktoré doma máte. Dieťa jednak preto aj pochopí, prečo otec či mama musia chodiť do práce či na služobné cesty. Cieľom tohto procesu je, aby si deti uvedomili hodnotu peňazí, vecí, a aby si peniaze patrične vážili. Ideálne by už v ranom veku mali pochopiť, že peňazí nie je neobmedzené množstvo a každý si ich musí zaslúžiť svojou prácou. 

aby deti chapali hodnotu penazi

 

Zdroj obrázka: People Image Studio / Shutterstock.com

Prvé vreckové

Na základnej škole prichádza prvý krok, pri ktorom sa deti učia narábať s vlastnými peniazmi. A to je okamih, keď dostanú prvé vreckové. Nebojte sa tohto kroku a nastavte si s deťmi jasné pravidlá. Stačí im povedať, že na mesiac dostanú určitú fixnú sumu peňazí, ktorú nebudete navyšovať. Musia hospodáriť s danou hotovosťou a ak ju minú skôr, je to len a len ich problém. Naučia sa tak prirodzene plánovať, možno si dokonca aj urobia rozpočet, a možno si dokonca budú sporiť. Práve vreckové je dôležitým krokom pre finančnú gramotnosť detí, pretože je prvým okamihom, pri ktorých si deti v praxi vyskúšajú narábanie s vlastnými peniazmi. 

prve vreckove pre deti

 

Zdroj obrázka: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Aj pri dospievaní či v dospelosti

Vedenie k finančnej gramotnosti sa v prípade rodičov smerom k deťom nekončí dovŕšením dospelosti. Aj pri dospievaní či dokonca v dospelosti totiž rodičia svojim ratolestiam často radia vo veciach, ktoré už sami zažili, ale pre ich deti sú novinkou. Napríklad také sporenie, životné poistenie, sporenie na vzdelanie. To sú veci, ktoré by sa mali učiť v školách, žiaľ, často to zostáva na pleciach rodičov. A pochopiteľne, aj prvá hypotéka. Ak sa mladí ľudia rozhodnú osamostatniť a kúpiť si svoj prvý byt, tak pochopiteľne, berú si hypotéku. Avšak, aj tá je pre nich v tej chvíli novinkou. Na scénu však nastúpia rodičia, ktorí sa už s hypotékou stretli, a môžu dať svojim deťom cenné rady. Takže finančná gramotnosť je v podstate celoživotný proces, pri ktorom sa len potvrdzuje, že rodičia majú za svoje deti stále veľkú zodpovednosť. 

Pravidlo 10-20-30-40

Nielen pre deti, ale aj pre vás môže byť užitočné nepísané pravidlo 10-20-30-40, ktoré najlepšie ilustruje podstatu finančnej gramotnosti. Na pochopenie je to jednoduché pravidlo, na realizáciu možno trochu ťažšie. Takže – 10 % z výplaty by malo predstavovať vašu finančnú rezervu. Čiže ak zarobíte povedzme 1500 eur, okamžite si odložte bokom 150 eur. Vytvoríte si tým finančný vankúš pre akékoľvek neočakávané či krízové životné situácie (strata práce, potreba špeciálneho zdravotného zákroku a pod.). 

Ďalších 20 % by ste mali smerovať do dlhodobých aktív, ideálne do dvoch stabilných pilierov. V tomto prípade by nemalo chýbať životné poistenie, ktoré vás chráni v prípade úrazov či práceneschopnosti, a potom je tu dôchodkové sporenie, čiže tzv. druhý pilier. V rámci dlhodobých aktív môžete investovať do podielových fondov či dokonca do akcií.

Poďme ďalej – 30 % príjmov môžete naviazať na dlhodobé úvery, čiže najčastejšie hypotéku. Splátka mesačnej hypotéky by teda nemala presiahnuť 30 % vášho mesačného príjmu. 

A zvyšných 40 % môže smerovať do krátkodobej či dlhodobej spotreby. Ako sme už uviedli, znie to jednoducho, no vieme, že každý z nás je iný a má iný prístup k svojim financiám. Môžeme len odporučiť, aby ste pri financiách mysleli nielen na to, čo je, čiže na aktuálnu spotrebu, ale pozerali sa aj smerom do budúcnosti a na to, aby ste z čoho mali čerpať aj o rok či dva bez ohľadu na to, aká bude vtedy situácia. Vďaka tomu sa vyhnete nepríjemným udalostiam a sami sebe zabezpečíte vyšší životný štandard a komfort tým, že budete mať svoje financie absolútne pod kontrolou.