Naučte sa pracovať a správne hospodáriť s denným osvetlením v interiéri

dátum: 01.06.20-23:30

Aj napriek tomu, že je skoré ráno, vy sa cítite doma ospalo, unavene a prežívate pocity úzkosti? Príčinou môže byť nedostatok prirodzeného denného svetla, ktoré do interiérov vstupuje cez vaše okná. Krásne presvetlený interiér je na nezaplatenie hneď z niekoľkých dôvodov. No najviac sa vám zaň poďakujú naše cirkadiánne rytmy a tvorba melatonínu.

Svetlo dokáže zmeniť našu koncentráciu a schopnosť sústrediť sa na dôležité úlohy doma alebo v práci vo veľkej miere. 

vertikálne žalúzie nitra

Dostatočne veľké okná a ich tienenie

Vytvoria vo vašom dome požadovanú atmosféru a zaistia prúdenie svetla do všetkých jeho častí asi najlepšie. Z južnejších strán, do ktorých sa letné a niekedy aj zimné slnko oprie plnou silou, môže  byť už tento komfort narušený vyššou teplotou. V takýchto prípadoch vám dobre poslúžia vertikálne žalúzie. 

Jednoducho sa inštalujú, pohodlne ovládajú a opticky priestor zväčšia. Vďaka rôznym farebným a veľkostným prevedeniam jednotlivých lamiel si môžete s nimi vytvoriť tienenie presne podľa svojich požiadaviek a špecifických konštrukčných riešení rozmerovo odlišných okien. 

Na strešné a inak špecifické okná naopak môžete použiť moderné plissé rolety, s ktorých ovládaním nebudete mať rovnako žiadne problémy a práca či hospodárenie s prirodzeným denným svetlom bude pohodlnejšie. 

Umelé osvetlenie

Ani tie najväčšie okná však na boj s prírodou a externými podmienkami nestačia. Pochmúrne počasie, krátke zimné dni a množstvo iných nevyhovujúcich podmienok sa môže podpísať pod horšiu viditeľnosť  a intenzitu denného svetla v interiéri. 

V takýchto prípadoch zastáva úlohu plnohodnotného osvetlenia priestorov a vytvorenia ideálnych podmienok na prácu umelé osvetlenie. Výhodou dnešnej modernej a technologicky vyspelej doby je, že osvetľovacie systémy si môžete už napojiť na jeden centrálny modul, ktorý sa dá ovládať aj z mobilu. 

Do času, než si ale takúto vymoženosť budete môcť dovoliť, vám určite dobre poslúži aj šetrné Led osvetlenie. Vydrží veľmi dlho, neprehrieva sa a má rôzne stupne a farby osvetlenia. Ideálne riešenie pre vašu prácu aj pohodlie. 

 

obrázok: shutterstock