Po známej soche Pribinu zostal len podstavec! Boli to zlodeji alebo niečo iné?!

dátum: 29.01.20-05:42

Nitrančania, aj Nitrania, a všetci návštevníci podhradia sú v šoku! Z Pribinovho námestia zmizla socha Pribinu! Takmer 7 metrov vysoká a niekoľko ton vážiaca bronzová socha zmizla úplne bez stopy, zostal po nej len nepoškodený podstavec!

Dnes sa na internete objavila správa, že z nitrianskeho námestia pomenovaného po kniežati Pribinovi zmizla jeho socha. Je to pamiatka na prvého slovanského kniežaťa – vladára, ktorý v tridsiatych rokoch 9. storočia postavil v Nitre prvý kresťanský kostol. Knieža zdraví, pardon, zdravil, návštevníkov slovanským pozdravom – mečom držaným oboma rukami pri hrudi. Donedávna dominanta celého podhradia, vzácna pamiatka od nitrianskeho rodáka T. Bártfaya stála na námestí 30 rokov a teraz je preč!

kde je pribina?

Kde je Pribina?!

Na sociálnych sieťach sa rozbehla vášnivá diskusia o tom, ako sa také niečo mohlo stať, kto a prečo sochu odcudzil. Predsa len, sochy sa nestrácajú každý deň. A už vôbec nie niekoľko tonové broznové! Čo môže byť za tým?

Odborníci krútia hlavami na tým, ako je vôbec možné premiestniť ťažkú bronzovú sochu bez toho, aby nikto nič nepočul, ani nevidel?! Je na to potrebná ťažká, výkonná, a samozrejme hlučná, technika, a trvalo by hodiny, kým by sochu odpojili od podstavca, preklopili do ležiacej polohy, naložili, upevnili a odviezli... Skutočná záhada, nad ktorou stojí rozum!

Jediné vysvetlenie by mohlo byť...

Ako sa hovorí, najjednoduchšie vysvetlenie je to najpravdepodobnejšie: mohol Pribina „zísť“ z podstavca sám??!! Akokoľvek pritiahnuté za vlasy, v tejto záhade stojí za zamyslenie aj takáto bláznivá myšlienka. Ak by sme pripustili túto možnosť, kam by Pribina išiel? 30 rokov stojí na námestí bez pohnutia, kam by viedli jeho „prvé kroky“? Schválne, kde by ste išli vy?

Vyšlo nám jediné miesto – Tatami - nová reštaurácia na pešej zóne, ktorá prináša zaujímavú fúziu Japonskej a panázijskej kuchyne. Ochutnáte v nej čerstvé sushi a v Nitre jedinečný koncpet ázijského Tasting menu. Išli sme sa tam pozrieť, a čo myslíte, že sme našli?


Bol tam! Labužnícky si oblizoval bronzové prsty, a vôbec sa mu nechcelo späť na podstavec! Vedľa pána Pribinu si na fantastickom sushi pochutnával sushimajster a spolumajiteľ reštaurácie Tatami Tomáš Richtárik, ktorého sme sa po prekonaní prvotného šoku a skvelej porcii Rybacieho Ramenu spýtali, čo to má celé znamenať.


„Spolu s Luca Bushom sme chceli vymyslieť reklamu, ktorá sa vymyká klasickým nudným reklamám, tak ako sa naša reštaurácia Tatami vymyká bežnému konceptu. Naši hostia sú našimi priateľmi, preto sme si dovolili komunikovať takýmto vtipným spôsobom. Máme radi Nitru a jej históriu, tak sme sa rozhodli ako hlavného hrdinu obsadiť Pribinu a zamyslieť sa nad tým, ako by sa asi tváril, keby ochutnal sushi. Ďakujeme šikovným ľuďom okolo Lucu z teamu AHAefekt, že sme to spoločnými silami dali do tejto podoby.“

Reštaurácia Tatami na pešej zóne.


Kuchyňa je pre kuchárov v Tatami ihriskom. Umožňuje im kreatívne sa vyblázniť a prinášať tak svojím hosťom jedinečné zážitky z jedla. Ich špecialitou je čerstvé sushi, ktoré pripravujú na báze tradičných japonských receptúr. Pre náročných gurmánov majú v ponuke degustačné – Tasting menu, ktoré ma 8 chodov.

CHCETE PRÍSŤ NA VEČERU? TOTO MENU MENU NIE JE PRE VÁS. DEGUSTAČNÉ MENU JE NIEKOĽKOHODINOVÝ CHUŤOVÝ ZÁŽITOK. TIE NAJLEPŠIE ČERSTVÉ INGREDIENCIE AKO PRÍBEH JEDLA. AKÝ BUDE TEN VÁŠ? URČITE JEDINEČNÝ.


Sme presvedčení o tom, že také úžasné sushi, aké robia v Tatami, by chutilo aj najväčšiemu fajnšmekrovi! Príďte, možno sa vám ujde miesto pri Pribinovom stole...

Ozaj, a Svätopluk na Bratislavskom hrade ešte sedí na tom koni?

 

TATAMI SUSHI NITRA

Štefánikova trieda 22 (Pešia zóna) Nitra
 

0911 555 265 info@tataminitra.sk

www.tataminitra.sk