Nitrianska galéria pozýva na 13. ročník Cyklu besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1...

dátum: 22.05.19-02:53

Cyklus besied je projekt, ktorý sa zameriava na súčasnú literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti. Na 13. ročníku sa môžete tešiť na ďalšie úžasné besedy.

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi 4-3-2-1... prebieha v Nitrianskej galérii od roku 2006 a nadväzuje na predošlú bohatú činnosť v oblasti ší­renia a propagácie slovenskej literatúry. Moderátorom a spolutvorcom dramaturgie je od začiatku cyklu Dado Nagy.

 

Nitranska galéria - 13. ročník cyklu besied s významnými autormi

 

 

Projekt sa primárne zameriava na súčasnú lite­ratúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach. Súčasťou besied je okrem moderovanej diskusie so spisovate­ľom aj autorské čítanie textov.

 

 

Počas trvania cyklu sa predstavilo množstvo popredných slovenských auto­rov ako napr. Kornel Földvári, Dušan Mitana, Vladimír Balla, Pavel Vilikovský, Alexandra Salmela, Daniela Kapitáňová, Peter Krištúfek, Pavol Rankov, Ján Buzzásy, Daniel Hevier, Jana Beňová, Michal Hvorecký, Veronika Šikulová, Monika Kompaníková, Bene, Péter Hunčík, Agda Bavi Pain, Jaroslav Rumpli, Ivana Dobrakovová, Ľubomír Feldek, Maroš Krajňak, Marek Vadas, Katarína Kucbelová, Peter Pišťanek, Jozef Karika, Vanda Rozenbergová, Daniel Pastirčák, Laco Kerata, Eva Luka a iní. Súčasťou literárnych večerov je prehliadka výstavných priestorov zdarma.

 

 Nitrianska galéria - 13. ročník cyklu besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi

 

PROGRAM LITERÁRNYCH BESIED V ROKU 2019

21. 3. 2019 o 18.00 hod. - Martin Jurík

Spisovateľ, novinár, publicista, prekladateľ a podľa vlastných slov aj fanúšik mačiek, dobrého sci-fi a ešte lepšej hudby. Zviditeľnil sa politickým trilerom Kým nás smrť nerozdelí, bláznivou fantasy sériou Škoricovník a steampunkovou alternatívnou históriou Projekt Zenta. Minulý rok mu vyšiel pozoruhodný dystopický triler 2084.

 

4. 4. 2019 o 18.00 hod. - Veronika Homolová Tóthová

Venuje sa zaznamenávaniu príbehov ľudí, ktorí pre­žili nacistické alebo komunistické prenasledovanie. Nakrútila viac ako sedemdesiat reportáží a niekoľko dokumentárnych filmov. Knižný debut Mengeleho dievča vzbudil nebývalý čitateľský záujem a stal sa bestsellerom. Aktuálnou novinkou v jej tvorbe je román Mama milovala Gabčíka.

 
25. 4. 2019 o 18.00 hod. - Etela Farkašová

Patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej litera­túry a filozofie. Napísala množstvo prozaických titulov, esejí, básnických zbierok i odborných publikácií. V rámci filozofie sa venuje teórii poznania i feministickej filozofii. Je aktuálnou držiteľkou prestížnej ceny Anasoft litera, ktorú získala za svoj najnovší román Scenár.

 

Vstup voľný.

Vstup na aktuálnu výstavu pred a po besede zdarma.

Bližšie informácie: kultura@nitrianskagaleria.sk, 037 657 96 41

 

  Nitrianska galéria
Župné námestie 3
949 01  Nitra

www.nitrianskagaleria.sk

Facebook