DAB uvedie v roku 2019 premiéry troch inscenácií, pripravuje sa aj na oslavu 70. výročia svojho vzniku

dátum: 21.07.19-14:57

DAB pripravuje aj viaceré investičné projekty a množstvo sprievodných podujatí.

Súčasná divadelná sezóna je pre Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre mimoriadne úspešná. Do divadla putovalo ocenenie Dosky, ktoré získala herečka DAB Barbora Andrešičová za najlepší ženský herecký výkon v inscenácii Ľudia, miesta a veci. Zároveň sa stala laureátkou Ceny nadácie Tatrabanky a spolu s hercom DAB Ivanom B. Vojtekom získala aj Výročnú cenu Literárneho fondu. Ten okrem toho ocenil prémiou aj hercov DAB Juraja Ďuriša, Klaudiu Kolembusovú, Branislava Matuščina a Annu Jakab Rakovskú.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

S diváckym úspechom sa stretli aj inscenácie, ktoré divadlo uviedlo v prvej polovici sezóny 2018/2019. „Prvým bol náročný titul Mechanický pomaranč, ktorý sme začali skúšať už v lete tohto roku. Do poslednej chvíle sme mali obavy ako to vlastne dopadne, pretože ide o trošku výstrednejší titul a celá príprava bola plná takého tvorivého tajomna. Teší nás, že z toho napokon vyšla veľmi dobrá a hereckými výkonmi nabitá inscenácia, ktorá zaujala kritikov a nachádza si aj veľa divákov. Dokonca mi na poslednom predstavení naša šepkárka prezradila, že máme diváka, ktorý bol na predstavení už druhýkrát a film videl až šesťkrát,“ uviedol umelecký šéf DAB Juraj Ďuriš.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

S veľkým diváckym úspechom sa podľa jeho slov stretla aj komédia Dámsky krajčír, ktorej premiéru DAB uviedlo 16. novembra. „Odvtedy evidujeme veľký divácky záujem o túto inscenáciu,“ skonštatoval J. Ďuriš.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

V druhej polovici sezóny uvedie divadlo v Štúdiu DAB francúzsku konverzačnú komédiu Meno, ktorú režijne spracováva Matúš Bachynec. „Bude to štúdiová komorná vec a aj keď je hra charakterizovaná ako komédia, bude klásť aj mnohé filozofické až morálne otázky, takže diváci sa môžu tešiť na úsmevné momenty, ale budú mať priestor aj na zamyslenie. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 18. januára,“ povedal J. Ďuriš.

V roku 2019 uvedie DAB vo svojom štúdiu aj dramatizáciu známeho románu Josepha Hellera Hlava XXII. Inscenácia priblíži divákom absurditu a nezmyselnosť vojny. „A tam kde je satira a absurdita, určite nebude chýbať ani humor, ktorý nás sprevádza prakticky počas celej sezóny. Po uvedení Hlavy XXII, s premiérou naplánovanou na 8. marca, sa opäť presunieme na Veľkú sálu DAB so slovenskou klasikou Drotár od Jána Palárika v réžii Lukáša Brutovského. V hre sa budeme venovať napríklad aj multikulturálnym otázkam, ktoré v dnešnom svete majú svoje miesto. A aj keď je to inscenácia opäť charakterizovaná ako veselohra, budem tam aj veľa vážnych tém, ktoré sa budú v tomto príbehu riešiť. Premiéra inscenácie Drotár je naplánovaná na 24. mája,“ povedal J. Ďuriš.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre

Pripravované investície v DAB

Podľa slov riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho sa divadlo okrem prípravy titulov tejto sezóny začína pripravovať aj na tú budúcu. „Bude jubilejná. Pripomenieme si v nej 70. výročie vlastne povojnového divadla, pretože vieme, že divadlo tu bolo už za Rakúsko-Uhorska, ale jeho budova bola po zásahu bombou zbúraná. Zároveň oslávime aj 30. výročie pomenovania nitrianskeho divadla ako Divadla Andreja Bagara. V rámci osláv týchto okrúhlych výročí sa bude konať veľa sprievodných podujatí, vrátane veľkého galaprogramu, ktorý máme pripravený na október 2019. Okrem iného pripravujeme aj vydanie knihy, ktorá bude mapovať obdobie 70 rokov existencie DAB,“ uviedol J. Dóczy