33. ročník MFF Agrofilm 2017

dátum: 23.10.19-23:50

Príďte ochutnať jedinečný filmový festival od pondelka 2. októbra 2017 do soboty 7. októbra 2017. Má mimoriadne bohatú 33 - ročnú históriu, je plný života, chutí a výnimočných zážitkov. Mladých divákov chce osloviť ich moderným jazykom.

Medzinárodný festival filmov Agrofilm 2017 má už 33 rokov. Stále sa teší priazni filmárov, odborných aj laických divákov. Svedčí o tom 113 prihlásených filmov z 23 krajín Európy a Ázie a 8 premietacích miest v rôznych mestách na Slovensku. Festivalový týždeň začne 2. 10. 2017 a končí 7. 10. 2017

Jedinečný festival so špecifickými témami poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, problematikou vidieckeho štýlu života, ochrany prírodných zdrojov a zvyšovania kvality života ľudí je opäť bližšie k divákovi.

Organizátor festivalu Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra, ktorý je súčasťou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra Nitra, so sídlom v Lužiankach pripravil tradične zaujímavý sprievodný program. Počas týždňa sa uskutoční viac ako sto projekcií filmov a sprievodných akcií na nasledovných premietacích miestach : NPPC – VÚŽV Nitra v Lužiankach, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzita Komenského - Prirodovedecká fakulta v Bratislave, OC Galéria Mlyny v Nitre. Veľmi zaujímavý príbeh je z Brezna, kde sa predstavitelia mesta po osobnom festivalovom zážitku rozhodli pridať k festivalu a tento rok budú premietať filmy v Breznianskej synagóge.

Festival každý rok „rastie“, aj napriek rovnakému rozpočtu. V ostatných piatich rokoch sa postupne zvyšuje počet premietacích miest a organizátori dopĺňajú aj obsah festivalu. Tento rok sa zamerali na mladú generáciu a tradičné dokumentárne filmy doplnili o sociálne média, ktoré sú dnes rozhodujúcim informačným a mienkotvorným zdrojom pre mladú generáciu.

Tak ako minulé roky budú súčasťou festivalu interaktívne podujatia čo znamená, že premietanie filmov je doplnené ochutnávkami poctivých potravín, odbornými prednáškami, diskusiami a tiež vernisážou výstavy výtvarníka Daniela Bidelnicu. Pre Mladých farmárov organizátor pripravil na stredu 4.10.2017 diskusné fórum, ktoré sa už tradične teší veľkému záujmu. Z filmového plátna vystúpia hrdinovia krátkych dokumentov o mladých farmároch a publiku povedia svoj návod na to, ako byť úspešným farmárom na slovenskom vidieku.

Medzinárodná porota v zložení filmárov a odborníkov z výskumu z Nemecka, Maďarska a Slovenska sa zišla v Nitre – Lužiankach už 9. 9. 2017 a hodnotila z 36–tich súťažných filmov. Tento rok prvýkrát hodnotila aj v kategórii Nové média, ktorá zahŕňa sociálne média, internetové stránky, či streamové televízie.

Želáme Vám veľa zážitkov pre všetky zmysly, ale najmä tie filmové. Ponúkame vám aj tip, čo sa oplatí vidieť. Skúste si pozrieť dánsky film Bugs, (Chrobáky) . Budete prekvapení v koľkých častiach sveta vrátane Európy sa hmyz používa na ľudskú obživu. Autori ho ochutnali a zamysleli sa nad tým, či hmyz môže nasýtiť ľudí, ale aj nad tým, či je to potrebné. Veď na svete je podľa OSN teraz dostatok potravín pre 12 miliárd ľudí, len sú zle rozdelené.

Vstup na všetky podujatia je voľný. 

Tento a ďalšie zaujímavé články z nášho mesta jednoducho dostupné v novej aplikácii Moja Nitra. Nainštalujte si ju ešte dnes tu: www.mojanitra.sk/apka/