Rozhovor s dramaturgom DAB Adamom Goldom

dátum: 19.06.21-20:45

Adam Gold je súčasťou Divadla Andreja Bagara v Nitre od januára 2016. Český dramaturg v rozhovore zhodnotil divadelnú sezónu 2015/2016. Okrem toho sme nazreli aj do budúcnosti a dozvedeli sa, v akom duchu sa bude niesť ďalšia divadelná sezóna.

Koľko premiér mali možnosť vidieť diváci v divadelnej sezóne 2015/2016? Mohli by ste nám priblížiť, o aké inscenácie išlo?

V tejto divadelnej sezóne sme mali sedem premiér. Na začiatku sezóny sme predstavili dvojinscenáciu súčasného nemeckého dramatického textu Hamlet je mŕtvy - Faust je hladný v réžii Svetozára Sprušanského a Braňa Holička. Hra využíva súčasné divadelné postupy, takže pre diváka predstavuje náročnejšiu estetiku. Potom nasledovali premiéry komediálnych titulov. Jedným z nich bola súčasná situačná komédia Z rúčky do rúčky, a následne sme pokračovali premiérou fínskej komédie Panikári. Potom nás čakala premiéra komédie Dámska šatňa českého autora Arnošta Goldflama.

Panikári DAB Nitra 2016Dámska šatňa DAB Nitra 2016

Predstavili sme aj náročnejší titul - modelovú hru súčasného španielskeho autora s názvom Štyria v ringu, ktorá predstavuje súčasný fenomén výberových konaní. Máme za sebou aj premiéru inscenácie Búrlivá jar, ktorá vznikla pri príležitosti životného jubilea herečky nitrianskeho divadla, Gabriely Dolnej. Poslednú premiéru tohtoročnej divadelnej sezóny predstavuje Podivný prípad so psom v réžii Soni Ferancovej. Je to komorný príbeh chlapca s Aspergerovým syndrómom. Príbeh v sebe obsahuje aj detektívnu zápletku.

Búrlivá jar DAB NitraPodivný prípad so psom DAB Nitra

Ktoré inscenácie v tejto divadelnej sezóne hosťovali na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre?

Hosťovalo tu Slovenského národné divadlo s veselohrou Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Predstavili sme aj inscenáciu nášho partnerského divadla - Radošinského naivného divadla - s názvom Zmiešaná štvorhra. Taktiež tu hosťovalo Horácké divadlo Jihlava s groteskou Nejstarší řemeslo. Hosťovalo tu aj Divadlo Astorka Korzo ´90 s divadelnou hrou Gazdova krv. Divadlo Andreja Bagara v Nitre dáva priestor aj amatérskym divadlám - predstavili sme tu drámu Kým kohút nezaspieva zájazdového divadla Teatro Moliére. 24. júna 2016 nás čaká posledné hosťovanie - pôjde o inscenáciu Bál v réžii Slovenského národného divadla. Okrem toho mali diváci možnosť vidieť vystúpenia LúčniceFlamenca.

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch DAB NR 2016

Akých festivalov sa tento rok zúčastnilo Divadlo Andreja Bagara? Mohli by ste nám prezradiť festivalové plány do blízkej budúcnosti?    

Naše inscenácie hosťovali na niekoľkých festivaloch, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Začalo to v apríli hosťovaním inscenácie Dámska šatňa v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave, v rámci Týždňa komédie. Potom to bola účasť na festivale Nová dráma s inscenáciou Hamlet je mŕtvy - Faust je hladný. Pokračovali sme hosťovaním v Mestskom divadle Zlín, kde sme predstavili inscenáciu Panikári. Na medzinárodnom festivale Divadělný svět Brno sme predstavili úspešný muzikál Tisícročná včela. Zúčastnili sme sa taktiež festivalu Dream Factory v Ostrave. S inscenáciou Dámska šatňa sme vystúpili na nedávnom festivale Zámocké hry Zvolenské vo Zvolene. Jednou z našich najžiadanejších inscenácií je Veľký zošit. S touto hrou vystúpime v rámci divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine. S týmto istým predstavením vystúpime na konci sezóny v Divadle evropských regionů v Hradci Králové. Na konci augusta budeme v Moravských Luhačovicích hosťovať s trpkou komédiou Štyria v ringu. S divadelnou hrou Hamlet je mŕtvy - Faust je hladný vystúpime v septembri v rámci Divadelnej Nitry. S touto istou inscenáciou sa predstavíme aj na konci sezóny v poľskom Olsztyne

Tisícročná včela Brno 2016Dámska šatňa Zvolen 2016

Ktoré inscenácie boli po diváckej stránke najúspešnejšie?

Divácky najúspešnejšími boli predstavenia známe aj z minulých sezón - Tisícročná včela a Testosterón. Ide o kultové predstavenia. Z nových inscenácií to boli komédie Dámska šatňa, Panikári a Z rúčky do rúčky. Veľký záujem je však aj o Veľký zošit. Komédie sú tituly na odľahčenie, sú menej náročné, takže je logické, že ich vyhľadáva veľa ľudí. 

Dámska šatňa DAB NR 2016Panikári DAB NR 2016

Nechystáte v budúcej sezóne spracovanie slovenských inscenácií?

Pokiaľ máme načrtnúť budúcu sezónu, bude monotematická. Bude to sezóna s názvom MADE IN SLOVAKIA. Pôjde o sezónu slovenských autorov. Chystáme sedem premiér textov slovenských autorov. Portfólio textov bude rôzne - bude tam pôvodná slovenská komédia, ale aj inscenačné spracovanie poézie jedného z popredných slovenských básnikov. Taktiež chystáme hru o Štefánikovi. Chystáme tiež nový muzikál o Jánovi Pavlovi II. s názvom Povolanie Pápež. Podarilo sa nám dohodnúť spoluprácu s prestížnym poľským muzikálovým režisérom, ktorý u nás bude hosťovať. Myslím si, že diváci sa majú na čo tešiť. Budeme sa snažiť o ambicióznosť nasledujúcej divadelnej sezóny. 

Autorka: Mirka Košťálová

Fotky: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Ďalšie zaujímavé informácie z nášho mesta: http://www.mojanitra.sk/apka/