Liečivé „byliny“ cestovateľa Pavla Bojdu

dátum: 18.10.21-16:13

Podnikateľ Pavol Bojda (32) z Nitry priniesol na slovenský trh grécku mastichu – liečivú živicu na helicobakter pylori, ktorá mu osobne zabrala.

Keďže Pavol Bojda veľa cestuje, vo svete sa zaujíma aj o podobné prírodné produkty a liečiteľské umenie domorodcov. Tento rok chodil po pralese, ako obrovskej prírodnej lekárni, pil liečivý odvar z amazonských bylín od šamana a skúšal nové prírodné antibiotiká. Spoznával Peru, Nepál, Indiu a Srí Lanku.

Do Peru ho zaviedol chýr o očistných rituáloch pod vedením skúseného šamana Dona Bechina. Chodia k nemu ľudia z celého sveta na desaťdňové pobyty, hľadajú tam príčiny svojich, často aj ťažkých, chorôb. „Bývali sme v chatkách hlboko v amazonskom pralese. Jedli sme iba neochutenú obilninu kinoa, zemiaky či ryžu. Zapíjali sme to dúškami liečivého čaju, ktorý podporuje očistu tela i mysle. Kým v Európe sa viac zdôrazňuje očista tela, aj očista mysle je dôležitá, lebo všetky radosti, starosti a choroby sa začínajú v podvedomí. Súčasťou liečebného procesu boli ceremónie, pri ktorých sme sedeli v kruhu. Šaman spieval rituálne piesne, ktoré v celom procese zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Bol to zážitok so silne duchovnou atmosférou. Ľahká strava, vzdialenosť od civilizácie, harmónia s prírodou a ticho pralesa spôsobili uvoľnenie na fyzickej a duševnej úrovni. Človek tam zistí, prečo sa mu veci dejú, tak ako sa dejú,“ hovorí a nechce prezradiť, čo zistil v jeho prípade. Dodáva, že je to vnútorný odkaz medzi ním a ním.

Darujú úsmev

Ďalší prírodný liek našiel v Nepále – úprimné, mierumilovné a nefalšované úsmevy ľudí. „Ich tváre žiarili vnútornou čistotou a šťastím,“ myslí si Paľo. Ako zdôraznil, Nepál je presiaknutý náboženstvom. Samé kláštory, svätyne a jaskyne so silnou energiou. „Naozaj som cítil, že ich meditácie, rituály a modlitby pomáhajú meniť prežívanie v uponáhľanom svete. Budhisti, ktorých je tam oproti hinduistom menšina, chápu, že za šťastie či utrpenie sú zodpovední oni sami. Táto duchovná skúsenosť je pre mňa tá pomyselná liečivá bylina, ktorú som si doniesol z Nepálu.“

Zelené antibiotikum

Prírodnú lekáreň hľadal aj v Indii - krajine pestrofarebných látok, voňavých korenín a liečivých ajurvédskych bylín. Okrem iných darov prírody ho zaujal neem – prírodné antibiotikum zo stálozeleného tropického stromu. „Užívam ho, keď na mňa niečo lezie, aj pri bežnom prechladnutí. V Indii je neem schválený ako doplnok výživy a ajurvédski lekári s ním majú veľmi dobré skúsenosti. Paľo videl v Indii aj veľa špiny a chudoby a uvedomil si, že my v Európe sa máme dobre a vôbec si to neuvedomujeme. „Indovia, ktorí nemali v živote šťastie na bohatú rodinu, žijú v chudobe a špine v preľudnených mestách. Silným zážitkom pre mňa bolo, že aj v týchto ťažkých podmienkach sa vedeli radovať z toho, čo majú a neboli skúpi na úsmev,“ rozpráva Paľo Bojda.

Kokos ako bohatstvo

Napriek tomu, že India je kolískou ajurvédy, s touto medicínou sa častejšie stretával na Srí Lanke. Na každom kroku tam natrafil na ajurvédsku kliniku. V jednej si doprial masáž voňavým kokosovým olejom. Kokos je dôležitý produkt tejto krajiny. Kokosový olej patrí k zdravým tukom, miestni ním nešetria v strave ani v kozmetike. Okrem kokosového oleja si domov doniesol fotky krásnych pláži, malebných vodopádov a čajovníkových plantáží. Hoci Paľo dováža na Slovensko grécku mastichu, čo je antibakteriálna živica, v Grécku ešte nebol. Chystá sa tam v lete tohto roku. Je to práve v čase, keď budú Chiose narezávať kôru pistáciovníka, aby z nej získali slzičky vzácnej mastichy.