Optiky, očné ambulancie a kliniky-všetko pre zdravé oči

dátum: 25.06.22-06:19

Zrak je považovaný za najdôležitejší zmysel, ktorým vnímame až 75% podnetov z prostredia. Zdravé videnie však nie je samozrejmosťou pre milióny ľudí na celom svete, deti nevynímajúc.

Už malé deti majú častokrát očné problémy – slzenie, začervenanie či zabiehanie oči. S nástupom do školy sa na oči kladú zvýšené nároky, čoho dôsledkom sa môžu objaviť bolesti hlavy a pocit tzv. unavených očí. V dospelosti sa najviac chýb dopúšťa niekoľko hodinovou prácou za počítačom či sledovaním televíznych programov z príliš blízkej vzdialenosti (odporúčaná vzdialenosť je min. 3 metre od televízneho prijímača). Neskôr sa očné problémy môžu prehĺbiť a napáchať mnoho škody... Aby sa tomu tak nestalo, je dôležité spoznať odborníkov, ktorí Vám s problémami týkajúce sa očí pomôžu.

Proti škodlivému pôsobeniu UV lúčov sa treba chrániť celoročne, nielen v lete. Na slnečných okuliaroch sa preto nevyplatí šetriť, a pri ich kúpe si overujeme, koľko percent UV žiarenia dokážu zachytiť.

Dobré okuliare by mali zachytiť 99 - 100 % UV žiarenia. V ideálnom prípade by mali byť aj naše dioptrické okuliare vybavené UV filtrom.

Každá bunka na sietnici má určitú celkovú kapacitu, koľko znesie svetla. Keď sa dané množstvo v živote človeka presiahne, bunka sa trvale poškodí. Čiže, ak niekto pracuje v podmienkach, kde je zrak trvalo namáhaný nadmierou svetla – napríklad inštruktori lyžovania, pracovníci obsluhy vlekov, ľudia pracujúci vo vysokých nadmorských výškach, alebo v lete ľudia, ktorí sa viac zdržiavajú pri vode – treba uvažovať o primeraných slnečných okuliaroch. Rozdeľujeme ich na 4 alebo 5 typov. Bežne stačia okuliare typu 2 – 3; napríklad na turistiku vysoko v horách sú vhodné trojky, a vo Vysokých Tatrách, či v Alpách aj štvorky.

Nezabúdajte o oči sa treba starať po celý život, aby nám dobre slúžili.