Zábava na ľade - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Zábava na ľade

dátum pridania: 03.11.09-10:15

Podobne ako ostatné zimné športy, aj korčuľovanie môže byť jedným zo spôsobov, ako si zlepšiť kondíciu, vyhnúť sa sezónnym ochoreniam a ešte zažiť kopu zábavy.

Je ťažké posúdiť, čo je pri krasokorčuľovaní dôležitejšie. Či technika jazdy, umelecký prejav alebo cítenie hudby. Šport je to krásny, ale náročný. Ak sa chcete venovať korčuľovaniu profesionálne, musíte rátať s tým, že budete potrebovať aj hodiny baletu, modernej gymnastiky a nevyhnutné budú aj cvičenia v posilňovni.Čo budete potrebovať?

Skôr než sa vypravíte na ľadovú plochu, nezabudnite sa vybaviť správnym oblečením a potrebným výstrojom. Alfou a omegou športovej výbavy je prilba. Na klzkej ploche sa totiž nedá predvídať, ako spadnete. Spočiatku radšej stavte na teplé a nepremokavé otepľovačky. Nemenej dôležitou súčasťou výbavy sú rukavice. Pri páde by totiž nešťastníka mohla zachytiť ostrá hrana korčuľujúceho sa suseda. Rukavice tak môžu ochrániť nielen proti chladu, ale aj čiastočne zmierniť podobné úrazy.

Nepodceňujte ani korčule

Na rekreačné korčuľovanie vám postačia plastové korčule. Ak vás korčuľovanie nadchne, skôr sa odporúčajú sa korčule drahšie, kožené s mäkkou výstelkou. Noha v členkoch má napriek pevnému viazaniu väčšiu možnosť pracovať. Vložky z mikrovlákna zase majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

Prírodné či umelé?

Čo sa týka samotnej ľadovej plochy, jednoznačne najbezpečnejšie sú umelé klziská. Najvýhodnejšie sú klasické zimné štadióny, ktoré sa nachádzajú v každom väčšom meste. Okrem bezpečnosti majú aj výhodu väčšieho priestoru. Východiskom z núdze však môžu byť aj mobilné ľadové plochy, ktoré magistráty prevádzkujú najčastejšie na otvorených námestiach či voľných plochách jednotlivých miest. Nevýhodou je ich relatívne malá plocha, takže pri väčšom počte návštevníkov si pôžitok z korčuľovania nevychutnáte. Nehovoriac o tom, že tlačenica na klzisku môže byť aj nebezpečná.Úskalia prírodných klzísk

Riziká korčuľovania na takýchto plochách sú síce veľmi vysoké, kto by však odolal rozsiahlym ľadovým pláňam, po ktorých sa dá tak úžasne preháňať na korčuliach a ktoré poskytujú dostatok priestoru bez toho, že by vás ohrozoval podobný nadšenec ako vy. V takýchto prípadoch však treba dávať pozor na hrúbku ľadu. Čo sa stane, ak sa ľad prelomí, si vieme domyslieť všetci. Rizikom však nie je len samotné prelomenie a pád do studenej hlbočiny, nebezpečné sú aj plytké vody z dôvodu možného podchladenia. A úplne najnebezpečnejšie sú vodné toky, ktoré dokážu človeka strhnúť pod ľad a unášať preč bez možnosti vynoriť sa. Preto lákavý pobyt na takýchto miestach poriadne zvážte. Zásadne tam nepúšťajte deti bez dozoru dospelých. Na riekach môžu život ohrozovať aj ľadové kryhy, ktoré zamedzujú toku rieky a voda sa tak začne hromadiť v akýchsi prírodných hrádzach. Tie sa pri otepľovaní zvyčajne strhnú a uvoľnia veľké množstvá vody, valiacej sa korytom veľkou rýchlosťou. Ak takáto „prielomová“ vlna zasiahne miesto, kde sa korčuľujú ľudia, môže to mať katastrofické následky. Ak máte doma betónovú plochu, môžete deťom urobiť klzisko sami. Nezabudnite si pribaliť termosku s teplým čajom.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok