Výhody outdoorového oblečenia v zime - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Výhody outdoorového oblečenia v zime

dátum pridania: 03.11.09-12:35

Blíži sa zima, a to je ten pravý čas na zimnú turistiku, lyžovanie, snowboarding, mountain biking, trekking, horolezectvo a podobné outdoorové aktivity, ktoré si v tomto období nachádzajú stále viac priaznivcov.

Základnou potrebou pre všetky športové aktivity v prírode v zime je kvalitné a najmä funkčné oblečenie. Nesprávne zvolené oblečenie vám môže pokaziť príjemné chvíle, dokonca aj pri peknom počasí. Naopak v kvalitnom oblečení vás nezaskočí ani náhle zhoršenie počasia. V extrémnych prípadoch vám zase správna výbava môže dokonca zachrániť život.

Hlavnou prednosťou outdoorového oblečenia je pohodlnosť a funkčnosť. Týmto dvom kritériám sa podriaďuje všetko ostatné. Hlavne oblečenie na zimu by vás malo na sto percent ochrániť pred vetrom a dažďom, prípadne snežením a to všetko bez toho, aby ste sa v ňom cítili ako v igelitovom pršiplášti z čias detských táborov. ,,Priedušnosť" alebo priepustnosť pár oblečenia je jeho veľmi dôležitou, a tiež často podceňovanou vlastnosťou. Funkčné oblečenie musí spĺňať určité základné predpoklady: musí udržiavať telo v optimálnej teplote. Nesmiete sa prehrievať, ale zároveň vás musí dostatočne izolovať. Treba mať na pamäti, že na aktívny pohyb potrebujete energiu. Bola by škoda, keby ste touto energiou plytvali na ,,tepelné straty" spôsobené zlým odevom. Ľudia, ktorí sa často pohybujú v chladných podmienkach, udržiavajú teplotu tak, že sa oblečú skôr menej a zahrievajú sa teplom, ktoré vzniká pri pohybe.

Dôležitá je zásada ,,nespotiť sa". Proti ,,zvlhnutiu" vlastným potom veľmi dobre fungujú moderné syntetické materiály, prípadne materiály s pridaním vlny pre ľudí, ktorí priamo na tele neznesú syntetické materiály. Ide o spodnú bielizeň z funkčných materiálov. Tá vás musí ochrániť pred vetrom, dažďom a snežením. Tu sa stále viac osvedčujú odolné, husto tkané mikrovlákna, prípadne laminované vrstvy, alebo membránové materiály, ktoré na 100 percent ochránia pred vetrom i dažďom. Lamináty majú pomerne nízku až nulovú priedušnosť. Veľký boom zažívajú teraz husto priestorovo tkané mikrovlákna Tieto materiály síce nie sú na 100 percent odolné voči preniknutiu vetra, majú však vysokú priedušnosť.

Podľa reklám sú funkčné materiály nepremokavé, neprefúkne ich vietor a dýchajú. Aktívni trekkeri o tomto často pochybujú. Počas dlhšej túry v daždi alebo v snehovej búrke začne bunda na rukávoch, pri brade a na spodnom okraji vlhnúť a tuhnúť. Aj keď to bude znieť paradoxne, nie je to vinou materiálu. Na vine môže byť horší strih alebo spracovanie. Treba povedať, že seriózni výrobcovia outdoorového oblečenia, ktorí šijú zo značkových materiálov si vyhotovenie svojich výrobkov musia dať schváliť výrobcovi použitých materiálov (Gore-tex®, Sympatex®). Pokiaľ odev nevyhovie prísnym testom v laboratóriách, nemôže byť sériovo vyrábaný.

Čo teda na seba?

Oblečenie sa delí do troch základných kategórií:

1. vrstva - termobielizeň

Prvou kategóriou, často podceňovanou, je tzv. prvá vrstva. Jej hlavnou úlohou je dostať od tela pot a popri tom tepelne izolovať. Táto ,,termobielizeň" má často priliehavý strih, ktorý kopíruje telo a je vyhotovené z elastického materiálu. Na to, aby spĺňala svoju funkciu musí byť čo najbližšie k povrchu tela. Pokiaľ je táto termobielizeň príliš voľná, pot kondenzuje priamo na pokožke, steká po nej a čo je najhlavnejšie chladí. Na výrobu termobielizne používajú najmä syntetické materiály. Je to najmä preto, že takéto materiály nenasávajú do seba takmer žiadnu vlhkosť, teda zostávajú suché alebo veľmi rýchlo schnú. Pre ľudí, ktorí nemôžu, alebo nechcú mať priamo na tele syntetické materiály sa vyrába termobielizeň z materiálov s pridaním vlny. Vlna síce do seba saje viac tekutín ako čisto syntetické materiály, ale napriek tomu vynikajúco tepelne izoluje. Názor, že vlna pichá je vďaka moderným technológiám jej spracovania minulosťou. Medzi termobielizeň patria aj ponožky, ktoré sú vyrábané zo zmesí syntetických materiálov a vlny. V zimnom období by ste sa mali vyvarovať použitiu ponožiek s bavlnou, lebo bavlna saje do seba tekutiny, ktoré potom chladia. To je fajn v trópoch, ale nie v zime na horách.

2. izolačná vrstva: tepelne izoluje

Druhou kategóriou je tzv. izolačná vrstva. Jej hlavnou úlohou je tepelná izolácia. Nechráni proti vetru a dažďu. Patria sem rôzne roláky, mikiny a iné. Najvhodnejším materiálom pre túto kategóriu oblečenia je tzv. fleece resp. microfleece. Ide o husto tkané polyesterové mikrovlákna, ktoré sú na povrchu ,,česané", čo vytvára príjemný mäkký povrch. Tieto tkaniny sú vynikajúco priedušné.

3. ochranná vrstva: chráni pred dažďom

Treťou kategóriou je tzv. ochranná vrstva. Jej úlohou je ochrániť vás pred vetrom, dažďom, snehom a pod. Najpoužívanejšími a najvhodnejšími materiálmi sú tzv. membránové materiály typu Goretex®, Sympatex®, e-vent® . Tieto materiály nemajú stopercentnú priedušnosť, ale pri správnom používaní sa v nich určite nezaparíte. Vrchné odevy z týchto materiálov, bundy či nohavice sa vyrábajú ako nezateplené alebo zateplené. Ľudia sa často ,,zľaknú" , že taká tenká bunda im predsa v zime nebude stačiť. Tu opäť treba spomenúť čarovné slovíčko systém. Ako tepelná izolácia nám slúži izolačná vrstva. Ak nejdete do extrémne chladných oblastí, radšej si kúpte nezateplenú vrchnú bundu, ktorú využijete napríklad aj počas daždivých aprílových dní a pod ňu jednu fleecovú mikinu. Patria sem aj odevy z materiálov odolných voči vetru, ktoré však nie sú nepremokavé ako je napríklad Windstopper®, NoWind®, PowerShield®. Ich použitie je priam určené na slnkom zaliate zjazdovky alebo hrebeňovky v jasnom počasí.

Samostatnou kategóriou je  obuv. Aj tu treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Ak sa už vyberiete v zime do hôr, mali by ste mať určite vysoké topánky nad členky s dostatočne tuhou a odolnou konštrukciou. Vo výbave každého vysokohorského turistu, ktorý sa svojej záľube venuje aj v zime by nemali chýbať mačky, teda stúpacie železá, čakan a turistické paličky.

Čo na ruky a hlavu?

Ak nechcete prísť o prsty na rukách, respektíve patríte medzi ľudí, ktorým je na ruky stále zima, tak svoje pletené rukavičky nechajte pekne doma a zadovážte si špeciálne lyžiarske rukavice. Okrem iného dokážu zabrániť prieniku snehu k pokožke rúk, či spevnia ruky pri prípadných zraneniach. Čiapku si vyberajte podľa možností tak, aby vám držala na hlave aj by veľkom vetre. A nesmiete zabúdať na prípadné spotenie vlasov, takže by mala byť vzdušná, a zároveň teplá.

Už nezostáva nič iné, len zabaliť si kvalitný opaľovací krém, keďže slniečko na horách svieti ostrejšie a silnejšie ako v lete pri mori, krémy po opaľovaní, mastné krémy na bežné ošetrenie pokožky, balzam na pery s UV- filtrom, očné kvapky pri prípadných prievanoch a zápaloch oka a, samozrejme, kvalitné slnečné- lyžiarske okuliare.
 

(red.)

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok