Vyberáme bežky - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Vyberáme bežky

dátum pridania: 19.10.09-10:41


Lyže - bežky sú o niečo dlhšie ako zjazdové a vyberajú sa podľa ich typu, vašej telesnej hmotnosti, štýlu lyžovania a terénu.

Rozlišujeme pritom lyže:
- do stopy – s označením Classic – u nás sú zrejme najpredávanejšie. Tento štýl je založený na stope, ktorú treba v snehu vytvoriť a v ktorej sa potom lyžuje. Na Slovensku existuje množstvo takto upravených lyžiarskych bežeckých tratí a preto, ak ste rekreačný lyžiar, odporúčame vám kúpiť si tieto "klasiky".
- na korčuľovanie – s označením Scating – pre tento štýl je nutná upravená cesta široká aspoň 2 metre, je to najrýchlejší štýl, ktorý sa dá ľahko naučiť.
- kombinácia korčuľovania a stopy – často pod názvom Combi – ak chcete používať lyže do stopy aj na korčuľovanie
- na turistiku – Back Country, Outbound, S-Bound – lyže určené do neupraveného terénu, širšie, ťažšie, pevnejšie, s oceľovými hranami a tvarom pripomínajúce karvingové lyže.

Veľmi dôležitou súčasťou príslušenstva k lyžiam býval aj vosk, ktorého správne použitie a výber bol hotovou vedou. V súčasnosti je však už možné kúpiť aj bežky s označením „No wax„, ktoré nie je potrebné voskovať . Majú špeciálnu sklznicu s tzv. šupinami, ktoré nahrádzajú vosk na stúpanie. Táto úprava sa osvedčila pri všetkých povrchoch okrem ľadu, preto je pre rekreačných bežcov úplne ideálna.

Ak sa teda chystáte kúpiť bežky, vyberte sa s týmito základnými informáciami do špecializovanej predajne a každý schopný predajca vám pomôže vybrať správnu dĺžku lyží a samozrejme k nim prislúchajúce palice.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok