Výber „rýchlej dosky“ pre snoubordovan - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Výber „rýchlej dosky“ pre snoubordovanie

dátum pridania: 03.11.09-08:56

Jazdu na snouborde veľmi ovplyvňuje typ a kvalita vybavenia, takže snoubordista to s výberom svojej „lyže“ vôbec nemá ľahšie. Naopak, je vystavený neľahkému výberu zo širokej ponuky značiek a modelov. Ako sa v nich orientovať?

SLALOMOVÉ SNOUBORDY
Sú vhodné pre rezané oblúky na hrane na upravených tratiach a pre slalomové disciplíny. Vyžadujú si špeciálnu tvrdú obuv (lyžiarku) a tzv. tvrdé viazanie. Tvrdá, až veľmi tvrdá doska, silné vykrojenie, úzke, veľmi malé alebo temer žiadne zakrivenie špičky nahor, krátke pätky, prípadne asymetrický spôsob stavby s posunutím hrán proti sebe s rozdielnym rádiom.
Vlastnosti: stredne tvrdá, až tvrdá doska, silné vykrojenie, úzke, veľmi malé alebo žiadne zakrivenie, krátke pätky, malé zakrivenie špičky, prípadne asymetrický spôsob stavby.

FREESTYLOVÉ SNOUBORDY
Používajú sa pri trikoch na
U-rampe, jazdu, skoky a triky na zjazdovke a v trikových parkoch. Vyžadujú montáž freestylového viazania, spravidla s dvomi prackami so zapínaním protismernou ráčňou, nastaviteľným sklonom päty a power pedálom v prednej časti. Konštrukcia preferuje hlbokozapustené hrany pre jazdu cez prekážky a sliding, sú stavané aj na nešetrnejšie používanie, výkroj je od osi bordu na obe strany spravidla symetrický (pomer 3-2-3), špička aj päta majú len malé klenutie nahor v mierke 2-2, spravidla rovnako. Výhradne mäkké viazanie, odporúčané s antivibračnými zónami a odtlmením nárazov elastomerovými vložkami pod viazaním na agresívnejšie používanie, triky a skoky aj s tvrdšími dopadmi.
Vlastnosti: veľké zakrivenie špičky a päty, menšie vykrojenie, mäkké s malým priehybom.
FREERIDE
Jazdenie aj mimo upravených tratí, tažisko bordu je posunuté nadol, špička má postupné, ale výrazné klenutie dohora v mierke 4-4, aby mal bord dobrý nábeh na sklz aj pri surfovaní v hlbokom snehu. Vďaka geometrii výkroja v pomere (zdola nahor) cca 2-3-5. Patria sem aj snoubordy určené na jazdu vo veľmi hlbokom snehu, pri týchto je výraznejší rozdiel v pomere pozdĺžnej a torznej tuhosti, na jazdu po upravených tratiach sa hodia skôr bordy s vyššou torznou tuhosťou. Výhradne mäkké viazania, vo vybraných prípadoch s odporučením špeciálneho viazania pre Freeriding. Skoky a airy končia poväčšine v prachovom snehu, ktorý tieto bordy - o čosi vyššie ako ostnaté - s väčšou plochou rady mäkko zvládajú.

ALL MOUNTAIN
Všadechodky na univerzálne využitie s výnimkou použitia na U-rampe. Odporúčajú sa aj pre začínajúcich jazdcov. Ako na univerzálne snoubordy možno na ne upevniť aj tvrdé viazanie (túto možnosť využije spravidla len do 10 % jazdcov). Menší pozdĺžny priehyb, torzne poddajnejšie, ľahšia točivosť znásobením telemarkového oblúka.
BOARDERCROSS
Dynamicky sa rozvíjajúca atraktívna preteková disciplína s možnosťou priamej konfrontácie viacerých jazdcov súčasne na jednej trati, osobný kontakt s rýchlosťou vytvárajú populárny tvrdý šport. Jazda po upravených tratiach, tvrdšie bordy s menším priehybom, výkroj v pomere 3-3-4, znesú aj nešetrnejšie zaobchádzanie, intenzívnejšie agresívne používanie a skoky. Vyššia torzná tuhosť je eliminovaná väčším výkrojom pre ľahšiu točivosť a ovládanie.
UNIVERZÁLNE SNOUBORDY
Sú určené hlavne pre začiatočníkov a v obmedzenej miere aj pre pokročilých. Dá sa na ne upevniť tvrdé alebo freestylové viazanie.
Vlastnosti: mäkká až stredne tvrdá doska, širšie, stredné vykrojenie, malý priehyb a menšie až stredné zakrivenie pätky a stredné až väčšie zakrivenie špičky.

(red.)
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok