Vodný mlyn Kolárovo - Kam v meste | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Vodný mlyn Kolárovo

dátum pridania: 26.05.16-12:04

Prírodný areál - plávajúceho vodného mlyna sa nachádza neďaleko mesta Kolárovo v juhozápadnej časti Žitného ostrova. Areál leží na polostrove, ktorého hranice tvoria toky Malého Dunaja a Váhu z jednej strany a mŕtveho ramena Malého Dunaja zo strany druhej.

Bol vybudovaný ako súčasť kultúrnej pamiatky Plávajúci mlyn na území ktorého zloženie flóry a fauny je typickým reprezentantom ekosystému lužného lesa. K neodmysliteľnej súčasti územia patrí už od polovičky 15. storočia "Hrad mieru", ktorého zvyšky (zemný val) sú ešte zachované. K ďalším pozoruhodnostiam tohoto územia a areálu patrí drevený most pre peších s celodrevenou zastrešenou konštrukciou. Svojou dlžkou 86 m sa radí medzi najdlhšie v Európe.

Výraznou dominantou areálu je most pre peších - Malý Dunaj. Táto celodrevená konštrukcia bola postavená v roku 1992 na základe výpovedí pamätníkov pôvodného mosta, zničeného v polovici 20. storočia tiahnucimi ľadovými kryhami. Piliere pôvodného mosta sú v letnom období, pri nízkej hladine ramena, viditeľné dodnes. Nový most bol dvakrát prestavaný (v rokoch 1997 a 2000) – predĺžený na terajších 86 m a zastrešený kvôli ochrane proti negatívnym dopadom súčasných klimatických zmien. Vďaka tomu sa stal most atrakciou s celoeurópskym charakterom.

Pri vstupe do areálu je k vzhliadnutiu malé technické múzeum. K areálu patrí aj priestor na stanovanie a ubytovanie v bungalovoch „kemping Mlyn“ aj s potrebnými sociálnymi zariadeniami. Zastrešené javisko je miestom konania širokého spektra kultúrnych podujatí. Pri nepriazni počasia je možné sledovať dianie na javisku spod zastrešených altánkov. 

Srdcia detských návštevníkov potešia dve detské ihriská v prednej a zadnej časti areálu, kde sa nachádza aj novozaložená „Farma Vodný mlyn – 133046“ s milými domácimi hospodárskymi zvieratkami.  

www.vodnymlyn.sk/

 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok