V Nitre rastie množstvo prázdnych bytov na pren - Reality | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Reality v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

V Nitre rastie množstvo prázdnych bytov na prenájom. Dôvodom sú vysoké ceny

dátum pridania: 12.03.19-23:32

Vývoj na realitnom trhu za posledných pár rokov poskytol dobrú príležitosť na kúpu nehnuteľnosti s investičnou víziou a cieľom nehnuteľnosť výhodne a ziskovo prenajímať. Nitra nebola výnimkou. Čo je za tým, že mnohé z týchto bytov sú však dnes prázdne?

NITRA (28.2.2019) - Posledný kvartál roku 2018 potvrdil výrazne zmeny na realitnom trhu v oblasti prenájmov. Množstvo nehnuteľností v ponuke a neočakávane nízky dopyt spôsobil ochladenie trhu a stagnáciu. „Zaskočilo to hlavne prenajímateľov, ktorí v tomto okamihu po dlhodobom raste cien neboli nastavení na tak náhle znižovanie ceny. Keďže vstupná investícia pri kúpe nehnuteľnosti je vzhľadom na rast cien vyššia, očakávaný výnos a cena nájmu by mala ísť z pravidla priamo úmerne smerom hore. Táto racionálna investičná rovnica sa nám na základe aktuálnej trhovej situácie nepotvrdzuje,“ vysvetlil Matias Fest z realitnej spoločnosti FGI. Priznáva, že ceny nájmov klesli a prázdne nehnuteľnosti sú pre majiteľov neefektívne a stratové. To že je tomu skutočne tak dokazujú aj aktuálne ceny prenájmov pre Nitru na portáli realitných kancelárii https://www.zoznamrealit.sk/prenajom/nitra.
 

prenajmy nitra klokocina

Podľa Magdalény Šmičekovej z nitrianskej realitnej kancelárie ByDoPo išli, idú a pôjdu prenájmy v Nitre vždy, lebo sú tu študenti a aj veľa pracovných možností, z čoho vyplýva aj dopyt po prenájmoch. Navyše sa teraz sprísňujú podmienky na získanie úveru, čiže isté percento obyvateľstva ani nemá inú možnosť ako bývať v prenajatom byte. „Ja svojim klientom neodporúčam predať nehnuteľnosť v Nitre, ale prenajímať. Samozrejme za predpokladu, že nie sú nútení nejakou životnou situáciou k predaju. Keď sa nastaví optimálna cena za prenájom, vzhľadom k dopytu, tak sa v Nitre prenajme prakticky čokoľvek,“ podotkla realitná maklérka s tým, že pokiaľ si klient ide tvrdohlavo za svojim presvedčením a chce za prenájom neprimerane veľa, tak sa stáva, že jeho nehnuteľnosť zostane prázdna aj niekoľko mesiacov. „Takým klientom potom odporúčam radšej predať. Pri súčasných cenách predajú za viac ako slušný zisk, ale samozrejme sa zas oberú o dlhodobejší zisk, ktorý by mali z prenájmu,“ pripomína M. Šmičeková. Ako príklad uviedla 1-izbový byt na Klokočine. Ak je po rekonštrukcii a vkusne zariadený, dá sa prenajať za 450 eur. Za podobný byt, ktorý nie je zariadený alebo je dokonca v pôvodnom stave, je táto suma za prenájom nereálna. „Každá nehnuteľnosť je iná, pri každej treba nastaviť cenu individuálne k dopytu,“ radí maklérka.

zoznam realit asociacia rk

Podobný názor zdieľajú aj v realitnej spoločnosti Time 4dreams. „V Nitre stále evidujeme záujem o prenájom, ale podaktorí prenajímatelia si veľa pýtajú. Preto byty zívajú prázdnotou,“ vysvetlil realitný maklér Patrik Bojda. Aj to je dôvodom, prečo sa niektorí nakoniec rozhodnú byt radšej predať ako ísť dole s cenou nájmu. „Každý kto nakúpil byty pred realitnou bublinou, momentálne predáva, nakoľko má krásny zisk. Tí, ktorí kúpili v roku 2017-2018 rátali s tým, že budú prenajímať svoje byty nehnuteľnosti klientom, ktorí prídu do Nitry za prácou kvôli automobilke. Akurát nerátali s tým, že podobných ponúk bude tak veľa,“ uviedol P. Bojda. Zhodnotil, že pred rokom nebolo až toľko bytov na prenájom ako je dnes a klienti majú na výber viacero možností v rovnakej cenovej relácii. Z toho však vyplýva, že niektoré byty zostávajú prázdne. Väčšinou sú to tie najdrahšie ponuky. „Majitelia by si mali dať povedať a znížiť cenu nájomného. Ak chcú za 3-izbový byt 750 eur, ale nedarí sa im ho prenajať štyri mesiace, tak sú v mínuse 3000 eur. Ak by išli s cenou dole na 600 eur, tak ho prenajmú hneď a strata predstavuje iba 600 eur, v porovnaní s ich víziou,“ vypočítal realitný maklér.

Oplatí sa teraz kúpiť byt v Nitre alebo radšej počkať? „Momentálne nevieme ako sa to celé vyvinie. Čakali sme, že začiatkom roka 2019 začnú v Nitre klesať nakoľko aj hypotekárne úvery sa sprísnili, no vidíme že klienti si stále umelo navyšujú ceny. Ten, kto potrebuje bývať, si nehnuteľnosť kúpi a nebude čakať,“ uzavrel Bojda. 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok