Synagóga v znamení filantropie - Auto-Moto | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Auto-Moto v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Synagóga v znamení filantropie

dátum pridania: 21.09.09-11:21

V stredu 16. septembra omladla nitrianska Synagóga atmosférou, ktorá sa niesla v znamení filantropie. Tú predostreli svojim návštevníkom Mladí nitrianski filantropi pri príležitosti Burzy projektov. Aj tohtoročná burza bola o skvelých nápadoch a zrealizovaných verejnoprospešných aktivitách.

Mladí ľudia z Nitrianskeho kraja získali vo februári granty, ktorými naplnili ciele poslania filantropov – aby ľudia ľudom pomáhali. Vďaka mládežníckej skupine, fungujúcej popri Nitrianskej komunitnej nadácii a Nadácii SPP, ktorá ich každoročne podporuje z 2%, sa podarilo ozdraviť životné prostredie v Dražovciach, pomôcť začínajúcim umelcom či vytvoriť podmienky stretávania sa pre osoby trpiace poruchou príjmu potravy. V roku 2009 bolo podporených dovedna 7 projektov sumou 1 832 €. Projekty sa realizovali od februára do septembra. Počas nich sa pravidelne stretávali Mladí nitrianski filantropi so svojimi rovesníkmi, ktorých podporili. Osobné stretnutia a chuť pomáhať zblížila mladých ľudí natoľko, že sa svojim aktivitám venujú s o to väčším nadšením. Tento entuziazmus sa preniesol aj na Burzu projektov 2009.


Betka, členka Mladých nitrianskych filantropov, sa ujala úlohy moderátorky večera. Aj tohtoročná burza sa niesla v znamení spomienok a predstavenia projektov. Filantropi dokonca pozvali na slávnostné podujatie aj svojich prvých členov. Moderátorka vyspovedala dievčatá Mirku a Zinu, ktoré si zaspomínali na svoje začiatky. „Hneď ako sme vo dverách našej triedy uvideli Ľubku Lachkú (správkyňu Nitrianskej komunitnej nadácie), vedeli sme, že do toho pôjdeme. Predstavila nám nový program a my sme neskôr prišli na dohodnutú schôdzku filantropov. Škola nám dala množstvo teoretických vedomostí, ale práve tu sme mohli získať cenné praktické skúsenosti. Keby som mohla, tak tie časy vrátim späť,“ priznala Mirka, dnes už vydatá, úspešná a pracujúca žena. Filantropi spomínali aj na stretnutia s inými podobnými skupinami mladých ľudí, ako napríklad v Kanade, V Írsku či v Čechách.

Tento rok zorganizovali nitrianski filantropi celoslovenské stretnutie v Zaježovej, z ktorého predviedli pestrú fotodokumentáciu. Program oživila mladá kapela Ranná nevoľnosť. Ich punková hudba zdvíhala nielen päty z podlahy, ale aj adrenalín v krvi. Tí neposednejší sa vrhli rovno do tanca. Múry Synagógy prevetrala mladosť, radosť a pozitívna nálada. Vrcholom večera bolo predstavenie tohtoročných projektov a hlasovanie za najlepší z nich. Napokon vyhral projekt s názvom Relaxačno-náučný deň, usporiadaný pre deti z detského domova Žitavce. Burza projektov Mladých nitrianskych filantropov sa mohla zrealizovať vďaka podpore firmy Bramac – strešné systémy, s.r.o. Mladí nitrianski filantropi podporili za 6 rokov svojho pôsobenia už 42 projektov sumou 11 028,59 € (332 247,36 Sk).

Petra Hadžová
 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok