Švajčiarsko - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Švajčiarsko

dátum pridania: 02.11.09-12:35

Švajčiarske strediská ponúkajú luxusnú dovolenku vo švajiarskej kvalite a dokonalosti......ak sa bojíte cien, sú dostupné aj pre našinca.

Úradný jazyk: taliansky, francúzsky, nemecký a retorónsky
Mena: švajčiarsky frank

Strategická poloha uprostred Álp robí zo Švajčiarska Mekku lyžovania. Švajčiarsko známe svojou precíznosťou a dokonalosťou ponúka aj lyžovačky s luxusom najvyššej kategórie. Z približne 150 lyžiarskych stredísk sú najznámejšie rezorty La Tzoumaz, Verbier a St. Moritz. Švajčiari chápu lyžovanie ako životný štýl, preto ich dokonalé lyžiarske svahy navštevujú celebrity z celého sveta.
Švajčiarsko ešte donedávna nepatrilo ku Slovákmi vyhľadávaným destináciám vzhľadom k vysokým cenám. Napriek tomu švajčiarske lyžiarske strediská nie sú oveľa drahšie ako iné alpské rezorty a práve tu si môžete byť stopercentne istí, že sa za svoje peniaze dočkáte prvotriednych služieb. Pohostinnosť, jedlo a štandardné vybavenie zjazdoviek sú tu na vysokej úrovni a dovolenka v tejto krajine vás určite nesklame.Úradný jazyk: Vo Švajčiarsku sú až tri úradné jazyky, a to nemecký, francúzsky a taliansky jazyk.
Mena:
CHF - švajčiarsky frank
Dôležité telefónne čísla:
Polícia: 117
Hasiči: 118
Záchranná služba: 144
Nehodová služba: 140
Švajčiarska záchranná letecká služba: 1414117
Polícia - tiesňové volanie: 118
Požiarnici: 140
Adresa Slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne - Švajčiarsko
Thunstrasse
3006, Bern
Švajčiarsko
Telefón: 004131/356 3930
Telefón: 004131/3563933
Zdravie:
Zdravotíctvo je na vysokej úrovni. Pre Švajčiarov je poskytovanie zdravotnej starostlivosti prakticky bezplatné. Pre turistov dopoučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie.
Praktické informácie: Občania SR môžu vstupovať a zdržovať sa na území Švajčiarska 90 dní bez víz (turistika, návšteva). Pri opakovaných cestách nesmie súhrnná doba pobytu v Švajčiarsku v priebehu jedného roku presiahnuť 6 mesiacov. Dohodou oba štáty uznali ako platné cestovné doklady platné pasy (DP, SP a ZP/) a občianske preukazy/identifikačné karty.
Na území Švajčiarska je mnoho prameňov výbornej pitnej vody. Napriek tomu je v obchodoch široký výber minerálnych vôd vo fľašiach. Potraviny sú tradične na vysokej úrovni. Švajčiarsko je známe výrobou prvotriednej čokolády.
Pri prevádzkovaní horskej turistiky je potrebné počítať s možným náhlym zhoršením poveternostných podmienok. Nutná je kvalitná výstroj a výzbroj. Odporúča sa nepreceňovať vlastné schopnosti či možnosti a nepodceňovať neznalosť terénu.

Automobilová doprava: Najvyššia prípustná rýchlosť dopravných prostriedkov, v prípade, že nie je na konkrétnom mieste značením povolená iná rýchlosť: 120 km/h na diaľnici (Autobahn), 100 km/h na cestách diaľničného typu (Autostrasse), 50 km/h v obciach, 80 km/h na ostatných komunikáciách mimo obce. Deti do 7 rokov v motorových vozidlách sa musia prepravovať pripútané iba v špeciálnych sedačkách, deti od 7 do 12 rokov musia sedieť taktiež v špeciálnych sedačkách alebo pripútané bezpečnostnými pásmi na zadných sedadlách a deti staršie ako 12 rokov môžu sedieť pripútané i na predných sedadlách. Pre vodičov motocyklov je predpísaná prilba. Podľa platného švajčiarskeho spolkového zákona o poriadkových pokutách v diaľničnej premávke sa prísne postihujú dopravné priestupky.
Autopožičovne sú vo všetkých väčších mestách. Cesty sú kvalitné, rovnako aj ich označenie. Početné sú tunely. Pri vstupe do krajiny je potrebné kúpiť ročnú diaľničnú známku (Vignette) v hodnote 40 CHF, známky na kratší čas nie sú. Za jazdu bez diaľničnej známky je pokuta 100 CHF. Niektoré úseky ciest sú osobitne spoplatnené napr. tunel St. Bernard.
Kde musíte a kde nemusíte používať zimné pneumatiky
Ceny:
Chlieb: od 2 CHF, voda 1,5l: 1,20 CHF, pivo 1/3: 1,25 CHF, syr 10 dkg: 2,80 CHF, víno, švajčiarske stolové: od 2,50 CHF, dobré cca 8 CHF, ovocie 1 kg: od 2,80 CHF, uhorka 1 ks: 1 CHF
Dialničná známka pre Švajčiarsko stojí 40 CHF a platná na 14 mesiacov, vždy december - január. Známka pre jednorázový prejazd neexistuje. Za tunely sa vo Švajčiarsku sa neplatí.
(red.)

 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok