Slovinsko - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Slovinsko

dátum pridania: 02.11.09-11:34

Lyžiarske strediská v Slovinsku nie sú také známe ako v ostatných alpských krajinách, v ničom však za nimi nezaostávajú.

Úradný jazyk: slovinčina
Mena: EURO

Lyžovanie v Slovinsku má dlhú tradíciu a v poslednej dobe sa stáva aj veľmi populárne. Podiel na tom majú dobre upravené lyžiarske strediská, výhodné ceny a dobrá ponuka ubytovania. Cez deň si môžete vychutnať lyžovačku v strediskách Cerkno, Golte, Kanin, Kobla, Kranjska Gora, Krvavec, Mariborsko Pohorje, Rogla, Vogel, ktoré majú večer v ponuke najrôznejšie možnosti zábavy - apres ski program. Najvyššie položené ski centrum v Slovinsku leží na hore Kanin, sneh tu vydrží až do jari. Najmodernejšou lyžiarskou zjazdovkou pre rodiny je Cerkno Ski centrum.
Slovinsko má čo ponúknuť aj milovníkom bežeckého lyžovania, nájdu tu množstvo tratí, ktoré sú situované pri jazerách, či na náhorných plošinách.


Praktické informácie:
Obchody sú otvorené bez poludňajšej prestávky. Počas týždňa spravidla od 8. do 19. hodiny, v sobotu od 8. do 13. hodiny (niektoré aj do 21. hodiny ), vybrané obchody sú otvorené aj v nedeľu a cez sviatky. Platiť možno v eurách, vo väčšine obchodov možno použiť aj platobné karty American Express, Diners, Mastercard-Eurocard, Visa.
Pošty sú v pracovných dňoch otvorené od 8. do 18. hodiny, v sobotu od 8. do 12. hodiny. Vo väčších mestách je hlavná pošta otvorená aj večer a v sobotu popoludní. Pre použitie telefónnych búdok a automatov je potrebné zakúpiť si telefónne karty, a to na poštách alebo v novinových stánkoch.

Dôležité telefónne čísla:
Hasiči, záchranná služba 112
Odťahová služba 041 621 657, 050 621 657
Polícia 113
Opravy áut (AMZS - Avto Moto Zveza Slovenije) 1987
Zdravie: Slovinsko je vo všeobecnosti považované za bezpečnú krajinu. Odporúča sa však, predovšetkým v prímorí, zvýšená opatrnosť pokiaľ ide o osobné doklady a peniaze. V celej krajine je voda pitná. V Slovinsku je v každom väčšom meste zdravotné stredisko, ktoré je v pracovných dňoch otvorené od 7. do 19. hodiny.
 
Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane - Slovinsko
Tivolská cesta 4,
P. P. 395
1000, Ljubliana
Slovinsko
Telefón: 00386/1/425 5425
Telefón: 00386/1/421 0524

Automobilová doprava:
Do krajiny sa dostanete cez niektorý z hraničných priechodov na hraniciach s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom alebo Chorvátskom, prípadne si môžete auto požičať v niektorej z požičovní. Cesty a označenia ciest sú dobré, pri cestách sú odpočívadlá, reštaurácie a motely.
Maximálna povolená rýchlosť: 60 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 100 km/h na rýchlostných cestách a 130 km/h na diaľnici
Povolená hladina alkoholu: 0,5 promile
Pokuty: za prekročenie rýchlosti o 20km/h od 130 €, prejdenie na červenú od 250 €, jazdu pod vplyvom alkoholu od 125 €
Diaľničná známka: najlacnejšia je polročná za 35 €
Priemerná cena PHM: 1,081 € za liter 95, 1,014 € za liter nafty
- povinné celoročné svietenie, pri viditeľnosti pod 50 metrov sú povinné aj hmlovky
- ak vodič zaplatí pokutu na mieste alebo do 8 dní, zníži sa na polovicu, ak zahraničný turista odmietne pokutu zaplatiť, policajti mu môžu zabaviť pas alebo iný doklad
Čerpacie stanice pri rýchlostných cestných komunikáciách a diaľniciach sú otvorené nonstop. Na všetkých čerpacích staniciach možno kúpiť bezolovnatý benzín.
Vodiči skupiny A a B môžu mať počas jazdy menej ako 0,5 promile alkoholu v krvi.
Slovinský motoristický zväz zabezpečuje 24-hodinovú pomoc. V 17 väčších mestách sú technické strediská. Vodiči, ktorí sa ocitnú v ťažkostiach, môžu zatelefonovať na telefónne číslo 1987. Na diaľniciach sú telefónny k dispozícií každé dva kilometre.
Kde musíte a kde nemusíte používať zimné pneumatiky
Ceny:
Milo vás prekvapia obchodné ceny vína. Ostatné ceny sa pohybujú ako u nás.

(red.)
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok