Slovenská republika - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Slovenská republika

dátum pridania: 18.01.10-14:28

Naše Slovensko - za dobrou lyžovačkou sa dá vyraziť aj u nás.

Slovenská republika

Slovensko zaberá časť karpatského oblúka, na juh od Karpát leží Panónska panva, pozdĺž Dunaja sa rozprestiera Podunajská nížina, na východe krajiny sa rozprestiera Východoslovenská nížina. Najsevernejší bod Slovenska sa nachádza pri Babej hore na Orave, najjužnejší bod pri Patinciach pri Komárne, najzápadnejší pri Záhorskej Vsi a najvýchodnejší bod Slovenska sa nachádza pri Novej Sedlici. Od Záhorskej Vsi po Novú Sedlicu má Slovensko 428 km. Výškové rozpätie Slovenska je od 94 m n.m. v Klin e nad Bodrogom po 2655 m n.m. vysoký Gerlachovský štít vo Vysokých Tatrách. Doteraz je na Slovensku objavených a registrovaných 1200 jaskýň, z ktorých 14 je prístupných pre verejnosť. Na Slovensku sa nachádza 9 národných parkov: Tatranský národný park, Pieninský národný park, Národný park Nízke Tatry, Národný park Slovenský raj, Národný park Malá Fatra, Národný park Muránska planina, Národný park Poloniny, Národný park Veľká Fatra, Národný park Slovenský kras.


Praktické informácie:
Hlavná turistická sezóna trvá na Slovensku od mája do septembra. Návšteva miest sa odporúča v jarných alebo jesenných mesiacoch (máj, jún, september alebo október). V tomto období nebýva príliš teplo a v turistických oblastiach sa v období mimo hlavných letných prázdnin pohybuje aj menej miestnych turistov. Kúpele sú tradične najviac vyťažené na začiatku roka (január, február, marec). Lyžiarska sezóna začína v decembri a trvá približne do marca - apríla.

Poistenie:
Okrem bežného cestovného poistenia je pri praktizovaní horskej turistiky potrebné poistiť sa pre prípad zásahu horskej služby. V niektorých oblastiach je toto poistenie súčasťou turistického poplatku. Bližšie informácie o poistení a aj jeho zakúpenie sprostredkovávajú turistické informačné kancelárie.

Štátne sviatky (sú zároveň dňami pracovného pokoja):
1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky
5. júl - Sviatok sv. Cyrila a Metoda
29. august - Výročie SNP
1. september - Deň Ústavy Slovenskej republiky
17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu
Dni pracovného pokoja:
6. január - Zjavenie Pána (Traja králi)
Veľký piatok
Veľkonočný pondelok
1. máj - Sviatok práce
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom
15. september - Sedembolestná Panna Mária
1. november - Sviatok všetkých svätých
24. december - Štedrý večer
25. december - Prvý sviatok vianočný
26. december - Druhý sviatok vianočný

Núzdové telefónne číslo:
V prípade núdze treba volať 112.

Cesty:
Cestná sieť je na Slovensku hustá a dobre udržiavaná. Tvoria ju diaľnice, cesty pre motorové vozidlá, štátne cesty I. a II. triedy a vedľajšie cesty. Z takmer 18 000 km verejných cestných komunikácií tvoria cesty I. triedy približne 17 %.
Náročnejšie pre motoristov sú najmä cesty vedúce naprieč Slovenskom v smere juh - sever, pretože musia prekonávať horské hrebene. Zvlášť frekventované sú cestné horské priechody Donovaly (Ružomberok - Banská Bystrica), Veľký Šturec (Martin - Banská Bystrica) a Čertovica (Liptovský Mikuláš - Brezno). Pri jazde do svahu musia nákladné vozidlá pustiť kolóny jazdiace za nimi (ak treba aj odstavením vozidla na najbližšom vhodnom mieste - odstavnom pruhu, parkovisku a pod.).
V zimnom období treba počítať so snežením a poľadovicou. Ak je na ceste ľad, sneh alebo poľadovica, sú povinné zimné pneumatiky (u nákladných vozidiel postačuje len na hnacej náprave). V horských oblastiach je dobré v prípade potreby použiť aj snehové reťaze (hlavne pre nákladné vozidlá).
Sieť diaľnic merajúca v súčasnosti vyše 350 km sa neustále rozširuje.
Za použitie diaľnic sa platí. Ak ich chceme použiť, musíme si zakúpiť príslušnú diaľničnú známku, ktorá je v predaji na hraničných priechodoch, poštách a čerpacích staniciach. V ponuke sú známky s týždňovou, mesačnou a ročnou platnosťou.

Rýchlostné limity obec 50 km/h (ak príslušnou značkou nie je povolená vyššia alebo nižšia rýchlosť) mimo obce 90 km/h (ak príslušnou značkou nie je povolená vyššia alebo nižšia rýchlosť) diaľnice a cesty pre motorové vozidlá max. 130 km/h, min. 80 km/h diaľnice a cesty pre motorové vozidlá v obci max. 90 km/h, min. 65 km/h

Predpísaná výbava vozidla
Min. 1 ks poistky, min. 1 ks žiarovky z každého druhu, čo sa používa vo vozidle (len z vonkajšieho osvetlenia) , zdvihák, kľúč na kolesá, náhradná pneumatika, kľúč na náhradnú pneumatiku, reflexná vesta (musí byť v dosahu vodiča - v kabíne vozidla, lebo ju musí mať oblečenú každá osoba pri núdzovom vystúpení z vozidla), vlečné lano, výstražný trojuholník a lekárnička.

Lyžiarske strediská na Slovensku sú čoraz lepšie. A nielen krásne Slovenské hory ich predurčujú aby sa stali rajom pre lyžiarov. Skicentrum Donovaly, Vrátna, Veľká Rača Oščadnica, Malinô Brdo, Jasná či Štrbské Pleso patria medzi najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku. Na krk im dýcha desiatka komornejších, zato dobre vybavených lyžiarskych stredísk, ktoré sú už v súčasnosti dobre vybavené novými lanovkami a zasnežovaním. Slovenské lyžiarske strediská tak v súčasnosti poskytujú komplexné služby a široké možnosti ubytovania i trávenia voľného času.


Skipark Ružomberok - Malinô Brdo
Lyžiarske stredisko SKI PARK Ružomberok sa nachádza na úbočiach Veľkej Fatry nad mestom Ružomberok v nadmoskej výške 545 až 1209 m.n.m. Ski Park Ružomberok je známy svojou výbornou geografickou polohou, pretože mesto Ružomberok leží na hlavnom cestnom turistickom ťahu Žilina – Vysoké Tatry. Stredisko Malinô Brdo sa nachádza na úbočiach Veľkej Fatry. Je prímestským centrom mesta Ružomberok, od ktorého je vzdialené 2 km. Vstupnou bránou do strediska je Hrabovo, odkiaľ vedie do strediska lanová dráha. Z Hrabova vedie na Malinô Brdo moderná 8-miestna kabínová lanovka, dlhá 1770 m, ktorá za hodinu prepraví 1500 osôb. Priamo v centre strediska sa nachádza 4-sedačková lanovka, 2 lyžiarske vleky a 4 vleky pre začiatočníkov a deti.


Mýto pod Ďumbierom

Lyžiarske stredisko Mýto pod Ďumbierom je situované na južnej strane Nízkych Tatier v nadmorskej výške 598 - 898 m. n. m. Stredisko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Národného parku Nízke Tatry a obce s rovnomenným názvom. Medzi lyžiarske strediská, ktoré ponúka táto oblasť patrí aj stredisko Mýto pod Ďumbierom rozprestierajúce sa na južnej strane Nízkych Tatier, pri hlavnom cestnom ťahu Banská Bystrica - Čertovica - Poprad. Je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov. Nachádza sa tu lyžiarska škola a škôlka, skiservis, požičovňa lyžiarskeho výstroja, reštaurácia, bufet.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 898 mnm a údolnej stanice 595 mnm.


Valčianska dolina - Snowland
SNOWLAND - Valčianska dolina je športovo-rekreačné stredisko nachádzajúce sa na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra vo Valčianskej doline. Od mesta Martin je vzdialené 12,5 km.Priaznivo položený severo-východný svah vytvára dobré podmienky pre lyžovanie a snowboardovanie od decembra až do marca. Upravované a technickým snehom zasnežované lyžiarske svahy sú položené v nadmorskej výške 510 až 830 m, na ktorých je 6 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 4700 m a obtiažnosťou od ľahkých cez turistické a mierne.
Snowland návštevníkom ponúka novú modernú 4-sedačkovú s dĺžkou 1320m, prevýšením 330m a prepravnou kapacitou 2000osôb za hodinu a 5 lyžiarskych vlekov s celkovou kapacitou 5200 osôb za hodinu. Pre najmenších a začínajúcich lyžiarov je pripravený minivlek s lyžiarskou alebo snowboardovou školou. Na svoje si prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania v okolí lyžiarskeho areálu, kde sa nachádzajú bežecké trate v celkovej dĺžke 12km.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 830 mnm, údolnej stanice 510 mnm.
Jasenská dolina
Jasenská dolina patrí medzi najznámejšie veľkofatranské doliny. Nachádza sa na turčianskej strane Veľkej Fatry, pod severnými svahmi vrchu Lysec (1381m), 12 km juhovýchodne od Martina. Je to celoročné rekreačné centrum. Nadmorská výška 540 m n. m. V stredisku sú rôzne typy lyžiarskych vlekov (3 vleky do 200 m, 3 vleky nad 200 m), ktoré spolu (bez lanovky) dávajú kapacitu 3000 os./hod. Prepravná kapacita lanovky je 2400 os./hod. Štvorsedačková lanovka ENTERPRISE významne prispela k spokojnosti lyžiarov znížením čakacej doby. Má dĺžku 647 m pri prevýšení 140m, prepravná doba je 5,4 min.Celý lyžiarsky areál je osvetlený. V Jasenskej doline sú výborné podmienky i pre bežecké lyžovanie a horskú turistiku. Upravované sú 3 bežecké trate v dĺžke celkom 7 km, značené trate majú dĺžku 3 km.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 770 mnm a údolnej stanice 540 mnm.

 

Donovaly
Donovaly - jedno z najvýznamnejších lyžiarských stredísk na Slovensku. Lyžiarske terény ponúkajú výborné lyžiarske podmienky pre všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov až po vyznávačov adrenalínových svahov. Nájdete tu dominantu lokality - kombinovanú 6-sedačkovú lanovku s 8-miestnou kabínou TELEMIX Nová hoľa, 4-sedačku Buly Expres Záhradište, ako aj ďalších 14 vlekov s celkovou kapacitou až 14 100 nedočkavých lyžiarov za hodinu.


Záhradište Donovaly

K dispozícii je viac ako 11 km pravidelne upravovaných lyžiarskych tratí, zo 17 zjazdoviek viac ako 7 km zasnežovaných umelým snehom. Určite nevynecháte príležitosť na vzrušujúce nočné lyžovačky, alebo pohľad na zasnežené pohoria z vtáčej perspektívy počas paraglidingu. Ak milujete snowboard-adrenalín, vyjdú vám v ústrety špičkové terény lákajúce na freeriding, jumpovanie, s množstvom railov a prekážok. Neodeliteľnou súčasťou zimných Donovál sú preteky psích záprahov. Radosť z pobytu zabezpečujú aj SKI servisy s kompletnými požičovňami lyžiarskej výstroje a lyžiarske školy.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1361 mnm a údolnej stanice 940 mnm.

Jasná - Chopok sever
Stredisko Jasná sa nachádza v Demänovskej doline na severných svahoch Nízkych Tatier. JASNÁ je v súčasnosti najväčšie slovenské lyžiarske stredisko. Infraštruktúrne je Jasná rozdelená na 4 strediská: Chopok sever Záhradky, Jasná, Otupné a Chopok juh. Spolu 31 km zjazdoviek - 22 km na severe a 9 km na juhu Chopku, všetkých stupňov obtiažností je zárukou, že si každý príde na svoje. (27% zjazdoviek je ľahkých, 49% stredneťažkých a 24% ťažkých) 6 vlekov je vhodných pre deti. Vleky a lanovky stúpajú z nadmorskej výšky 900 m n.m.až do 2004 m n.m. na severe aj na juhu.
Snehovú garanciu zabezpečuje plne automatizovaný vysokotlakový zasnežovací systém York Niege, na zjazdovkách je rozmiestnených 96 statických diel a pokrývajú takmer 12 km kľúčových zjazdoviek v stredisku. Asi 2 km zjazdoviek je osvetlených s možnosťou večerného lyžovania. Výrazným posilnením prepravnej kapacity v stredisku je moderná šesťsedačková lanovka s „bublinou“ značky Doppelmayer. Celková prepravná kapacita severnej a južnej strany je 20 985 osôb za hodinu.
Nájdete tu všetko, čo potrebujete na príjemnú zimnú dovolenku. Špičkové lyžiarske a bežecké trate, sedačkové lanovky, lyžiarske vleky, kabínkovú lanovku, lyžiarsku školu, požičovňu lyžiarskeho výstroja, ski-servis, výborné podmienky pre skialpinizmus a paragliding, dokonca aj zimné kúpanie v termálnom kúpalisku v Bešeňovej. Priamo v Demänovskej doline môžete navštíviť Ľadovú Jaskyňu a Jaskyňu Slobody, ktorá je sprístupnená celoročne. Každoročne sa tu konajú preteky Európskeho alebo Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 2000 mnm a údolnej stanice 900 mnm.

 

Chopok Juh
Najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku, stredisko Jasná, ponúka na severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Zažite najlepšiu zimu na Slovensku na 31 km výborne upravených zjazdovkách a lyžujte z výšky 2004 do dolín plných atrakcií a zábavy na snehu. prepravná kapacita najmodernejších lanoviek a vlekov takmer 21000 osôb za hodinu, automatizovaný zasnežovací systém, tímy šikovných inštruktorov a animátorov vám zaručí nezabudnuteľné zážitky z Nízkych Tatier.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 2000 mnm a údolnej stanice 1080 mnm.

 

Vrátna
Skicentrum Vrátna sa nachádza v krivánskej časti národného parku Malá Fatra vo Vrátnej doline, 4 km od obce Terchová. Lyžiarsky areál Vrátna patrí k najvyhľadávanejším strediskám zimných športov.
Vrátna Free Time Zone patrí ku najvyhľadávanejším miestam oddychu, turistiky a športu. Stredisko má k dispozícii 15 vlekov, 2 lanovky, 18 zjazdových tratí – 7 ľahkých, 8 stredne ťažkých a 3 náročné, a je hlavným partnerom SLZ. V kategorizácii lyžiarskych stredísk na Slovensku patrí Vrátna Free Time Zone päť hviezdičiek a hodnotenie druhé top stredisko na Slovensku.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1709 mnm a údolnej stanice 600 mnm.

 

Martinské Hole
Lyžiarsky areál Martinské Hole je situovaný v Lúčanskej časti Malej Fatry nad mestom Martin a okrem jedinečného výhľadu na Turčiansku kotlinu a okolité horstvá je známe veľmi dobrými snehovými podmienkami počas celej zimnej sezóny a dlhoročnou tradíciou každodenného kvalitného upravovania zjazdových tratí. Vďaka pomerne vysokej nadmorskej výške tu väčšinou trvá sezóna od decembra až do začiatku apríla. Všetky lyžiarske vleky sa nachádzajú v nadmorskej výške od 1150 do 1456 m. Lyžiarom je k dispozícii 6 vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 4620 osôb/hod. Stredisko ponúka 11 zjazdoviek rôznej obtiažnosti, 3 zjazdovky pre skúsených lyžiarov s dĺžkou od 900 do 1200 m, 5 ľahkých zjazdoviek s dĺžkou od 100 do 1560 m a turistické zjazdovky s najdlhšou traťou 3500 m.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1456 mnm a údolnej stanice 597 mnm.

 

Veľká Rača - Oščadnica
Lyžiarske stredisko Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza uprostred krásnej prírody v Kysuckých Beskydách. Má tri lokality: DEDOVKA, MARGUŠKA, LALÍKY .
Zjazdovky v dĺžke 14 km, s rôznym stupňom obtiažnosti, sú vhodné tak pre rodiny s deťmi ako aj pre začiatočníkov a skúsených lyžiarov. Ponúkame večerné lyžovanie a upravované bežecké trate. Lákavou atrakciou počas zimy je bobová dráha v dĺžke 1300 m. V tomto lyžiarskom stredisku v troch lokalitách DEDOVKA, MARGUŠKA a LALIKY sú osobné horské dopravné zariadenia, vrátane dvoch 4-sedačkových a jednej 6-sedačkovej lanovky v kombinácii s 8-miestnymi kabínkami, s celkovou prepravnou kapacitou 9700 osôb za hodinu, pravidelne upravované zjazdové trate v dĺžke 14 km a bežecké trate na Stope zdravia v dĺžkach 1, 3 a 5 km.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1048 mnm a údolnej stanice 650 mnm.
Nadmorská výška:Nadmorská výška:
Roháče - Spálená dolina
Stredisko leží v Západných Tatrách - Roháčoch, v najmalebnejšej oblasti slovenských Tatier. Leží v doline pod Salatínmi. Stredisko je vo veľkej miere navštevované poľskými turistami, poskytuje pre lyžovanie všetky druhy zjazdoviek. V stredisku je dostatok stravovacích možností, ski servis, požičovňa lyží a snowboardov, parkovacie možnosti. Kratšie vleky (400 m a 850 m) sú určené pre začiatočníkov a deti, 1490 m dlhá sedačková lanová dráha uspokojí aj veľmi náročných milovníkov zimných športov.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1454 mnm a údolnej stanice 1030 mnm.

 

Štrbské Pleso
Stredisko Štrbské Pleso leží vo Vysokých Tatrách a je najvyššie položenou tatranskou osadou a rozkladá sa pri rovnomennom jazere na moréne. Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso sa nachádza v nadmoskej výške 1400 až 1816 m.n.m. pri jazere Štrbské Pleso na začiatku Mlynickej Doliny v Tatranskom národnom parku, a patrí medzi najvýznamnejšie strediská na Slovensku. Lyžiarske stredisko je súčasťou lyžiarskeho centra Park Snow Vysoké Tatry. Lyžiarske zjazdové trate sa nachádzajú na svahyoch Soliska. V spodnej časti lyžiarskych tratí sa nachádza vedľa areálu pre skoky na lyžiach široký lyžiarsky svah nazývaný Interski. Zjazdové trate lyžiarskeho strediska Štrbské pleso sa počítajú medzi stredne ťažké. Stredisko má mechanické zasnežovanie na ploche 14 ha a dĺžke 3,5 km. Stredisko patrí medzi najlepšie strediská na Slovensku
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1840 mnm a údolnej stanice 1400 mnm.

 

SKI Centrum Tále
Areál športov sa nachádza v atraktívnom prírodnom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier. Lyžiarske stredisko s mechanickým zasnežovaním a upravenými lyžiarskymi svahmi je vhodné pre náročných i menej náročných lyžiarov. Na protiľahlej strane je upravovaná bežecká trať dlhá 6,5 km.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 860 mnm a údolnej stanice 580 mnm.


Turecká
Lyžiarske stredisko Turecká - Krížna je vzdialené od centra Banskej Bystrice 16 km. Rozprestiera sa na juhovýchodných a južných svahoch Krížnej (1574). Prístup do strediska je z obce Staré Hory – odbočka (3 km) do obce Turecká. Stredisko je vhodné na rekreačné a výkonnostné lyžovanie. Ponúka výborné podmienky na snowboarding, freeriding a skialpinizmus. Zjazdovka č.1 patrí k najdlhším (3450 m) a najkrajším upraveným zjazdovým tratiam v Slovenskej republike. Celková dĺžka zjazdových tratí v stredisku je 9950 m.
Nadmorská výška vrcholovej stanice je 1385 mnm a údolnej stanice 560 mnm.

(red.)
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok