Problémy v banke? Riešením je CHYTRÝ NÁJOM - Reality | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Reality v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Problémy v banke? Riešením je CHYTRÝ NÁJOM

dátum pridania: 12.11.12-09:56

FINANCOVANIE BÝVANIA PROSTREDNÍCTVOM HYPOTEKÁRNEHO ÚVERU JE ČASTÝ SPÔSOB ZÍSKANIA VLASTNEJ NEHNUTEĽNOSTI. PRAVIDLÁ V BANKÁCH SÚ VŠAK NEÚPROSNÉ A MÔŽE SA STAŤ, ŽE SA ŽIADATEĽOVI TÁTO BEŽNÁ CESTA FINANCOVANIA UZAVRIE. ČO POTOM? RIEŠENÍM TEJTO ZLOŽITEJ SITUÁCIE JE NOVÝ PROGRAM EKONOMICKÝCH STAVIEB - CHYTRÝ NÁJOM. „MOŽNOSŤ SPLÁCAŤ VLASTNÝ DOM BEZ NUTNOSTI JEDNANIA S BANKOU JE PREVRATNOU NOVINKOU. MYSLÍM SI, ŽE TÁTO MOŽNOSŤ ZÍSKANIA VLASTNÉHO BÝVANIA POTEŠÍ NIE JEDNU ČESKÚ, ALE AJ SLOVENSKÚ RODINU, “ VRAVÍ MARTIN PROTIVA, MANAŽÉR SPOLOČNOSTI EKONOMICKÉ STAVBY A GARANT PROGRAMU CHYTRÝ NÁJOM.

 

Galileo 3, dispozícia 5+1+G, splátka v programe Génius 618€ mesačne s DPH.

 

Najprv prosím, stručne, ako program funguje?

V ES sme posledné roky hľadali riešenie pre klientov, ktorí z rôznych dôvodov nemohli, či nechceli fi nancovať stavbu bežným hypotekárnym úverom. Riešenie chceme nájsť pre každého klienta. Nájsť riešenie, pomôcť klientovi, je pre nás zásadná energia. Preto sa začala rodiť myšlienka diskrétneho špeciálneho programu pre malý okruh klientov, ktorý takto pomôžeme. Ide vlastne o veľmi jednoduchú myšlienku. Pokiaľ do banky nemôže náš klient, zoberieme  hypotéku sami. Hodnotením v banke tak neprechádza klient, ale ES. Kúpime pozemok, postavíme dom a klient formou nájomného dom spláca. Kedykoľvek môže dom odkúpiť za zostatkovú cenu, alebo ho zaplatí platením nájomného
za 30 rokov.

 

Nerozumiem slovu „diskrétny“?

Tento program sme pôvodne nechceli ako službu ponúkať verejne. Program mal byť pomocou našim konkrétnym klientom, ktorí už boli v ES a bežné spôsoby financovania im boli zamietnuté. Následne sme si však uvedomili, akou veľkou pomocou môže byť tento program širokému spektru rodín. Program sa tak stal ďalším štandardným programom financovania ES.

 

Komu bude tento program najviac prínosný?

Pôvodne sme týmto programom mysleli na dve hlavné skupiny našich klientov. Program bol určený pre klientov s nízkym daňovým priznaním. Druhou skupinou, pre ktorú pôvodne program CHYTRÝ NÁJOM vznikal, bola skupina klientov, ktorí majú negatívny záznam v bankových registroch. Nový program financovania však oslovil aj klientov z celkom iných dôvodov. Máme klientov, ktorým vyhovuje skutočnosť, že sa celých tridsať rokov o dom staráme. Program využijú aj klienti, ktorí nemajú majetkovo vysporiadané predchádzajúce manželstvo a bývať potrebujú. Využitie programu tak bude širšie ako sme pôvodne zamýšľali. Potrebovali sme riešenie pre klientov, ktorí do banky ísť nemôžu.

 

Rozumiem programu tak, že ide o obdobu družstevného bývania?

Nie, to nemyslím. Družstevné bývanie znamená kolektívne vlastníctvo nehnuteľnosti. Kolektívne vlastníctvo v ES nepovažujeme za ideálne. Vždy ste závislí na kvalite ostatných ľudí. Ak máte šťastie a družstvo sa skladá z rozumných ľudí, rozhoduje správne, je všetko v poriadku. Veľa družstiev však takéto šťastie nemá, potom ste rukojemníkom väčšiny. Nie každému to vyhovuje. V našom programe si je každý klient svojím pánom. Ak by som mal program k niečomu prirovnať, tak skôr k leasingu auta. Aj keď, ani leasing nie je dobré a výstižné prirovnanie.

 Katka 27, dispozícia 3+1, splátka v programe Génius 312€ mesačne s DPH

 

Ak o program CHYTRÝ NÁJOM prejavím záujem. Ako to všetko prebieha?

Najprv si vyberte pozemok, na ktorom chcete dom postaviť. Pozemok Vám ako Váš manažér projektu preverím, či je vhodný pre výstavbu domu. Ak bude pozemok bez skrytých chýb, nechám Vás vybrať si dom z ponuky ES. Znova preverím, či zvolený dom je možné na pozemku zrealizovať a hlavne Vám vypočítam budúcu nájomnú splátku, ktorou budete dom a pozemok splácať. Od prvého dňa viete presnú splátku. Budúca splátka je stanovená záväzne v zmluve. Následne ES kúpia vami zvolený pozemok, zabezpečíme stavebné povolenie a začneme s výstavbou domu. Osem mesiacov od nákupu pozemku sa náš klient presťahuje do nového domu.

 

Môžem si teda slobodne vybrať pozemok? Kdekoľvek na Slovensku?

Áno. Pozemok je možné si vybrať kdekoľvek v ČR a Slovenskej republike. V Poľsku program pripravujeme. Dôležitý bude technický stav pozemku. Pri tomto programe musí pozemok umožňovať okamžitú výstavbu domu. Musí byť pripravený. Miesto pozemku nerozhoduje.

 

Akú zálohu musím ako klient tohto programu zaplatiť? Kedy sa začne splácať nájomné?

Pri programe CHYTRÝ NÁJOM klient platí zálohu 10 % z ceny domu a pozemku 12 500 Eur. Systém by fungoval bez tejto zálohy, máme však obavu bez zálohy kupovať pozemky a stavať domy. Hľadali sme spôsob, ako potvrdiť záujem klienta a získať istotu, že dom skutočne po dokončení stavby začne užívať. Tiež sme hľadali spôsob, ako sa zabezpečiť pre prípad, že by niektorý klient dom užíval len veľmi krátku dobu a dom poškodil. Napríklad plávajúce podlahy, maľby, drevené schody. Pri bežných nájmoch sa väčšinou skladá kaucia troch až šiestich nájmov vopred. V našom prípade sme zvolili formu zálohy 10 %, minimálne 12 500 Eur. Nájomné začne klient splácať po odovzdaní domu. V dobe, kedy ho môže užívať a odpadnú mu náklady na pôvodné bývanie.

 

Ak porovnám bežnú splátku hypotéky so splátkou v programe CHYTRÝ NÁJOM ako také porovnanie dopadne?

Ak budeme presní, potom bude splátka v programe CHYTRÝ NÁJOM veľmi podobná bežnej hypotéke. Aby sme mohli splátky porovnávať, je nutné odrátať z programu položky, ktoré bežná hypotéka neobsahuje. Napríklad poistenie stavby, daň z nehnuteľnosti, záručnú dobu počas 30 rokov. Po odpočítaní týchto položiek je výsledná splátka veľmi podobná hypotéke so splatnosťou na 30 rokov. Ako príklad uvediem dom KATKA 15 za 66 000 Eur. Ak k domu klient vyberie pozemok v hodnote 20 000 Eur, výsledná splátka bude 633 Eur mesačne. Zostatková cena po 30 rokoch splácania  bude 2 557 Eur.

Blanka 24, dispozícia 5+1, splátka v programe Génius 424€ mesačne s DPH.

Ak sa rozhodnem dom odkúpiť skôr ako až za 30 rokov? Je to možné?

Áno, je to samozrejme možné. V skutočnosti len málo klientov programu CHYTRÝ NÁJOM bude čakať s odkúpením domu celých 30 rokov. Skúsenosť prvých klientov tohto programu ukazuje, že klienti najčastejšie odkúpia dom do svojho vlastníctva po 5-tich rokoch. Program CHYTRÝ NÁJOM je skutočne novým pohľadom možnosť, rodinný Akonáhle nastane pre klienta správny čas pre odkúpenie domu, pripravíme mu zvýhodnenú hypotéku, ktorú štandardne získavajú v banke klienti ES. Ani klient programu CHYTRÝ NÁJOM o túto výhodu nepríde. Program je nastavený ako veľmi voľný a pre klientov slobodný. Zmeniť program je možné prakticky kedykoľvek.

 

Vráťme sa ešte raz k Vášmu príkladu. Čo všetko splátka obsahuje?

Program je nastavený tak, aby všetky náklady s domom okrem spotreby energií boli zahrnuté v splátke. V rámci splátky za dom zaplatíme daň z nehnuteľnosti, kompletné a dobré poistenie domu. Splátka obsahuje amortizáciu materiálov domu, vnútorných podláh, dverí. A celkom zásadnou výhodou je záruka počas celej doby splácania, ktorou sú všetky prípadné chyby kryté. Ak za desať rokov prestane fungovať tepelné čerpadlo, neznamená táto situácia žiadny výdaj pre nášho klienta. V rámci splátky sú pokryté všetky potrebné opravy domu.

 

EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o.

Pohranická ulica 391

951 01 Štitáre

telefón: +421 37 655 99 11

fax: +421 37 655 99 13

mobil: +421 903 571 471

email: mail@ekonomicke-stavby.sk

 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok