Pozor na snehové lavíny - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Pozor na snehové lavíny

dátum pridania: 02.11.09-11:15

Lavína je masa snehu, ktorá sa náhle zosunie dolu svahom. Predstavuje jedno z najväčších nebezpečenstiev horolezcov, lyžiarov a turistov pri pohybe v horskom teréne.

Človeka dokáže usmrtiť hneď niekoľkými spôsobmi - mechanicky doslova polámať, alebo rozmliaždiť, udusiť a dokonca aj utopiť. Záleží od typu a veľkosti.

Medzinárodná lavínová stupnica má 5 stupňov
1. stupeň – malé lavínové nebezpečenstvo (LN) – všeobecne dobré podmienky
2. stupeň – mierne LN – pri zohľadnení nebezpečných extrémnych svahov priaznivé podmienky na túry
3. stupeň – zvýšené LN – túry vyžadujú veľkú opatrnosť a znalosť lavínovej problematiky
4. stupeň – veľké LN - možnosti túr sú silne obmedzené. Pohyb možný len na vyznačených trasách, nie nad 30°.
5. stupeň – veľmi veľké LN – vykonávanie túr je prísne zakázané

Prvou dôležitou zásadou pred tým, než sa vyberieme na túru, či dokonca na dovolenku do hôr, je zistiť stupeň lavínového nebezpečenstva v danej lokalite spolu s predpoveďou počasia a tendenciou vývinu lavínovej situácie. Ďalším krokom je kontaktovať miestne stredisko Horskej záchrannej služby. Na túru by ste nikdy nemali ísť sami – čím viac ľudí v skupine, tým je menšia pravdepodobnosť, že zasype všetkých. Jedinou nádejou v prípade uviaznutia v lavíne je pomoc od kamarátov, horská služba by aj v prípade okamžitej informácie nebola schopná byť na mieste včas, nakoľko pravdepodobnosť prežitia v lavíne po 15-tich minútach prudko klesá.
V prípade tretieho alebo štvrtého stupňa lavínového nebezpečenstva je nutné starostlivo naplánovať túru tak, aby trasa neobsahovala výstupy žľabmi alebo traverzy strmých svahov. Pre tento účel je vhodná podrobná turistická mapa v mierke 1: 25 000 s vyznačenými lavinóznymi svahmi. Veľmi dôležitým preventívnym opatrením je nahlásiť trasu a približný časový harmonogram v mieste ubytovania alebo na horskej službe.

Pád lavíny
V prvom rade je nutné upozorniť, že lavíne je takmer nemožné ujsť, ak sa rozhodla padať práve našim smerom. Problém je najmä v tom, že keď lavínu zbadáme, je už neskoro na útek. Krátko predtým však dostaneme varovanie vo forme hrmotu. Vtedy je vhodné rozopnúť si bedrový popruh na batohu a pokúsiť sa o únik k najbližšiemu skalnému rebru, preč zo žľabu alebo jeho ústia. Ak je už evidentné, že nás lavína zachytí, treba batoh úplne odhodiť a snažiť sa zostať na povrchu pohybujúcej sa lavíny a takpovediac v nej plávať. Ak je to možné, snažíme sa pohybovať kolmo na dráhu lavíny.

Čo so sebou na túru
Okrem bežnej turistickej výbavy je vhodné mať v batohu aj lavínový vyhľadávač, sondu a lopatku. Vyhľadávač funguje na princípe rádiových vĺn a pomôže vás v snehu lokalizovať. Je potrebné si ho na vysielanie signálu zapnúť už pri odchode na túru. Ten, kto vás vysielačom hľadá, potom prepne na prijímanie signálov.
Technika a taktika vyhľadávania nie je jednoduchá a vyžaduje určitý cvik. Ideálne je, ak si skupina deň pred zamýšľanou túrou nacvičí vyhľadávanie, aby v prípade potreby bolo už zohrané.
Lavínová sonda je dlhý tenký skladací prút s hrotom na konci. Slúži na presnú lokalizáciu zasypaného.
Lavínová lopatka zas slúži na odhrabávanie snehu. Je dobré mať v batohu aj GPS prijímač – v prípade potreby privolania pomoci vie presná súradnica výrazne urýchliť príchod záchranárov.

(red.)
 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok