Pomohla by polícia na svahoch? - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Pomohla by polícia na svahoch?

dátum pridania: 19.10.09-11:21


Podľa štatistík sa každý rok zvyšuje počet nehôd na lyžiarskych svahoch. Podľa pracovníkov horskej služby je hlavným faktorom zvyšujúca sa návštevnosť lyžiarskych stredísk.

Kým v minulosti boli častými zranenia dolných končatín ako dôsledok zle nastaveného viazania, dnes ide viac o neprimerane rýchlu jazdu a zrážky lyžiarov, pri ktorých dochádza k najťažším úrazom - bezvedomiu, zlomeninám chrbtice, či natrhnutiu vnútorných orgánov.

Rýchlosť a alkohol
Keďže lyžovanie je šport najmä o rýchlosti, lyžiari by mali dokonale poznať svoje schopnosti. Väčšina lyžiarov sa pohybuje rýchlosťou okolo 50 - 60 km/h, dobrý lyžiar zvládne aj osemdesiatku. Lenže ten, čo svoj pohyb neovláda, je v tejto rýchlosti už vo veľkom nebezpečenstve. Predstavte si, ako sa asi zachová telo pri páde na zem alebo náraze v tejto rýchlosti. Nehodu však môže lyžiar spôsobiť aj svojou pomalosťou. Reakcia slabého lyžiara je nevypočítateľná. Pri obchádzaní musí druhý lyžiar urobiť veľmi široký oblúk, lebo nevie, ako ten pomalší zareaguje, kedy spadne, či zastane.
Podľa slov horskej služby ľudia na svahu často nevedia ani to, že nemajú zastať v strede kopca, ale na prehľadnom mieste na okraji, aby ich lyžiar prichádzajúci veľkou rýchlosťou zo zákruty videl. A ako zatočiť s takzvanými lyžiarmi „zjazdármi“, ktorí sa rútia dole svahom zjazdovým štýlom bez ohľadu na ostatných? A čo s tými, ktorí sa po každej jazde posilnia v bufete? Málokto si totiž uvedomí, že kým vodiči pred jazdou piť nesmú, lyžiarov k tomu na každom kroku priam povzbudzujú horské bufety, veď čaj s rumom na zahriatie patrí k dobrej lyžovačke. Kombinácia alkoholu a rýchlej jazdy však môže byť osudná!

Vezmeme si príklad?
V niektorých krajinách Európy a v USA už na zjazdovkách patroluje lyžiarska polícia, ktorá môže takémuto nedisciplinovanému lyžiarovi vziať skipas, vykázať ho zo svahu, alebo mu vyrubiť pokutu. Aj u nás už máme strediská - minulú sezónu napríklad Oščadnica na Kysuciach - ktoré s niečím podobným experimentujú. Najvyšší trest je skonfiškovanie skipasu, ale je to nelegálne, keďže nemá podporu v žiadnom zákone.

Polícia môže na slovenských svahoch zasahovať v jedinom prípade: keď dôjde k zrážke s ťažkým zranením. Vtedy má horská služba povinnosť hlásiť prípad polícii, vo väčšine prípadov však toho, čo zrážku spôsobí, nie je možné dostihnúť. Ak vinný lyžiar ujde, medzi tisíckami návštevníkov strediska sa hľadá ťažko.

(red.)
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok