Nízkoenergetická drevostavba rodinného domu v ob - Fasády | moja Nitra
 
 

Nízkoenergetická drevostavba rodinného domu v obci Báb, č.p. 49.

dátum pridania: 13.04.16-11:28

Aj vy ste vo fáze, kedy uvažujete nad vlastným bývaním, keď si tvoríte obraz o možnostiach výstavby rodinného domu? Keď sa zamilujete do dreva ako my, už nebudete chcieť bývať v inom stavebnom materiály. Staviame zdravé domy z dreva a my sme A-Tekt studio, sídliaci v Nitre.

Čo je to drevodom?

Je to vopred organizovaný zhluk vertikálnych a horizontálnych stĺpikov z dreva. Takýto drevený rám tvorí nosnú domovú kostru, na ktorú sa v správnom poradí aplikujú ďalšie stavebné vrstvy. Rám sa zavetruje veľkoformátovými doskami. Výhoda oproti murovanej stavbe tkvie v možnosti predprípravy jednotlivých panelov na základe projektovej dokumentácii v dielni už počas procesu získavania stavebného povolenia. Vy si zvolíte buď tradičnú cestu betónovaných základov alebo položíte drevodom na oceľové vruty a drevený rošt. Pri druhom variante šetríte ešte viac. V interiéri môžeme priznať drevo ako nosný stavebný materiál, napríklad vo forme obľúbenej smrekovej škárovky alebo ho potlačiť do pozadia a vo finále použiť sádrokartónové platne. Bývajte aj vy zdravo v ekologickej drevostavbe.

drevodom nitra drevodom nitra

Prečo si vybrať spoločnosť A-Tekt Studio pri stavaní drevodomu?

Stretli sa raz dvaja fajnšmekri, architekt puntičkár a pedantný tesár. Drevodom vám navrhneme na mieru a postavíme. My, a naša spoločnosť A-Tekt studio sídliaca v Nitre, vám ručíme za odborné prevedenie drevostavby. Máme radi pekné veci a potrpíme si na kvalitný návrh a spracovanie v detaile. Takáto silná kombinácia vám zaistí spokojné bývanie na veľa rokov. Bývajte aj vy zdravo v ekologickej drevostavbe od nás.

Architekti: Ing. arch. Michal Medovarský, Ing. arch. Matej Adamec

Realizačná firma: Atekt studio, s.r.o.

Celková obytná plocha: 73.28 m²
Celková úžitková plocha: 144.35 m²
Celková zastavaná plocha: 139.75 m²
Celkový obostavaný priestor: 596.03 m³

drevostavba nitra drevostavba nitra

drevostavb anitra drevostavba nitra

Realizačná fáza:

Rovnako, s akým nadšením sme si utvárali víziu o vznikajúcom dome, sme sa pustili aj do samotnej realizácie. S odchádzajúcim letom sme mali mierny časový sklz, avšak naša húževnatosť konečne spustiť práce na drevostavbe prekoná aj neskorší štart.
Zahrabli sme do zemného podložia veľkou lyžicou a výkopy rástli. Ešte ručné dokopanie a plynulé napojenie sa na existujúcu podzemnú stavbu. Naznačiť výšky betónových a pätkových základov, osadiť ležatú kanalizáciu pod budúcimi umývadlami a toaletami, napojiť dom na vodu, spraviť stratené debnenie z extrudovaného polystyrénu hr. 100 mm a môžeme liať betón.

drevostavba nitra

Počas zrenia základovej dosky, ktoré trvá spravidla 28 dní, kedy betón dostatočne stvrdne, za stáleho polievania, sme pracovali na prípravných fázach drevostavby.

Stavba domu musí vyzerať lákavo na pohľad v každej svojej fáze. Postaviť základnú kostru domu z dreva, z konštrukčných hranolov KVH, ide ľahko a rýchlo. Zvolili sme difúzne otvorený plášť, pri ktorom sa dom prirodzeným pohybom zbavuje vodnej pary z interieru do exteriéru.
Po nainštalovaní krovu treba stavbu rýchlo zavrieť strešným plášťom, aby bol dopad vlhka na konštrukcie, čo najkratší. My sme volili plechovú krytinu tmavej farby. Na dome by ste márne hľadali viditeľné dazďové rýny, či zvody. Sú totiž skryté a naohýbané zo strešného plechu rovnakej farby ako krytina.

drevostavba nitra

Stavať racionálne znamená rozumieť danému problému. Vonkajšiu rovinu domu sme opláštili osb3 doskami rozpílenými po dĺžke na polovicu a inštalovali s 3 mm medzerou, ktorá bude slúžiť na spomínaný prestup vodnej pary. Osb3 dosky zároveň tvoria zavetrenie domu. Samozrejmosťou sú vzduchotesné prestupy všetkých inštalácií cez vzduchotesnú rovinu.

dom nitra

Počas stavby riešime vzniknuté problémy a hľadáme odopovede neraz na zložité otázky. Jednou z takých bolo ponechanie, či nie, pôvodnej vodorovnej oceľobetónovej konštrukcie nad technickou pivnicou a pod obytnou časťou domu zároveň. Čas ukázal, že zdanlivý nedostatok sa dá nakoniec pretočiť na klad. A tak vzniklo akési pódium vymedzujúce dispozičné zóny v obývacej časti.

drevostavba nitra

Spraviť vnútorné inštalácie elektra a vody a môžeme ísť na izolovanie medzistĺpikových priestorov. V našom prípade sme zvolili mäkkú izoláciu zo sklennej vaty o hr. 160 mm. Tým, že je mäkká a ľahká, lepšie pohlcuje zvuky medzi miestnosťami aj brzdí hluk prichádzajúci z exteriéru. Z vnútornej strany KVH hranolov sme inštalovali osb3 dosku na zraz so vzduchotesnými spojmi prelepenými páskou. Na rad prišli oknári Slavo s parťákom a pri vzduchotesnom osadení okenných rámov opäť nesklamali. Rámy sa montovali na predsadené oceľové konzoly s prerušeným tepeľným mostom tak, ako sa to má a ako to majú montážnici radi.

dom nitra

Konečne prišla na rad smreková škárovka v obývacej časti, kde je svetlá výška vrcholu na kóte +4.000 mm. Priehľad do krovu je čistý a nenarúšaný žiadnym konštrukčným prvkom. Strecha sa pritom pýsi tepelnou izoláciou s hr. 400 mm. Na obvodový plášť ešte pribudne ťažká tepelná izolácia, kamenná izolácia s hr. 200 mm, zo severnej strany, kde bude aplikovaná ako finálna vrstva krémovo biela difúzne otvorená omietka. Tažšia tepelná izolácia je výhodnejšia v schopnosti akumulovať teplo v letných mesiacoch. Z južnej strany domu postavíme drevený rošť, na ktorom sa bude vynímať prevetrávaná drevená fasada z bezúdržbového sibírskeho smrekovca.
Dodáme vašmu domovu zdravý, prírodne elegantný vzhľad, bývanie v ktorom bude každodenným potešením. Tvoríme tím architektov, ktorí s klientom pracujú na vízii domu, spolupracujú s ním počas stavebnej prípravy a priamo sa podieľajú na realizačnej fáze domu.
Ak vás naša práca zaujala, neváhajte nás kontaktovať, prípadne priamo navštíviť v obci Báb č.p. 49.

dom nitra

Prečo radi používame drevo?

Drevo je prírodné, obnoviteľné a človeku blízke. Životnosť drevostavby je dnes porovnateľná s murovanou stavbou. Vychádzajúc z informácií zo západu, boom drevostavieb na Slovensku sa ešte len začne. Drevo je ekonomicky výhodnejšie, vystavba ide rýchlejšie, bez prestojov a mokrých stavebných procesov. Drevo pohlcuje elektromagnetické vlnenie. Drevo lepšie tepelne izoluje a je príjemné na dotyk.

dom nitra

Projektová fáza:

Tepelný odpor konštrukcií R
R steny: 9 m2K/W
R strechy: 10 m2K/W
R podlahy: 5 m2K/W

Drevostavba Rodinného domu je položená na existujúcu murovanú pivnicu skladajúcu sa z obslužného schodiska a dvoch podzemných priestorov. Jedna bude technickým zázemím domu a druhá, s režnou tehlou, bude slúžiť ako domáca vináreň. Pôvodný dom má betónovú dosku, položenú na betónových základoch, ktorá sa odpíli podľa dokumentácie.

dom nitra

Stavba je jednopodlažná s neobytným podkrovím zastrešená sedlovou strechou bez presahu dopĺňaná strechou plochou v exteriérovej časti (kryté stojisko pre dva automobily, terasa). Dom je podlhovastého obdĺžnikového tvaru reagujúci na danú parcelu s prihliadnutím na nízkoenergetický štandard. V úrovni 1. NP ±0.000 mm sa zo zádveria prístupný otvorený veľkopriestor obývacej izby s jedálňou, s predprípravou na obytnú kuchyňu a priamym výstupom na prekrytú terasu. Odtiaľto vstupujeme do uzavretej kuchyne cez chodbu, z ktorej vedú dvere do wc a do podzemia. Na prízemí sa nachádzajú tri spálne, na ktoré naväzuje kúpeľňa s wc. Odkladacie skrine na šaty sú ponechané na chodbe a tak nezaberajú miesto v izbách. Priestor na chodbe je tak využitý po celej dĺžke. Vstavané skrine sa tak tiahnu od zádveria až po kúpeľňu. Technická miestnosť, vybavená kondenzačným kotlom a zásobníkom túv.

dom nitra

Svetlá výška miestností je na prízemí znížená sdk podhľadom na úroveň +2.600 mm. Otvorený veľkopriestor obývacej izby je otvorený do krovu a podbitý spodným záklopom zo škárovky. Nie sú teda vyditeľné žiadne konštrukčné prvky krovu. Podlahová izolácia je celkovej hrúbky 200 mm. Strešná izolácia je celkovej hrúbky 400 mm. Izolácia zvislých konštrukcií je celkovej hrúbky 300 a 350 mm.
Stenové prvky budú zo sendvičovej konštrukcie, kde nosnú časť tvorí sĺpiková konštrukcia z KVH hranolov 60 x 160 mm zavetrená z interiérovej časti steny OSB3 doskou. Jedná sa o difúzne otvorenú stenu, preto aj použité materiály musia spĺňať predpísané parametre a ich difúzny odpor musí smerom do exteriéru klesať.

Odtok dažďovej vody zo strechy zabezpečí skrytý dažďový žľab zvedený do podzemia.

dom nitra

Orientácia všetkých obytných miestností je striktne na južnú svetovú stranu. V letných mesiacoch je preto potrebné sklené časti tieniť predsadenými konštrukciami a slnolamami, prípadne zvoliť vhodné listnaté dreviny pred obývacou izbou.

 

Tešíme sa na spoluprácu s Vami!

Drevodomy A-Tekt Studio Nitra

Škultétyho 526/3
949 01 Nitra

Tel.č.: 0911 891 058
E-mail: matej.adamec@yahoo.com


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok