Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule - Šport a relax | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Šport a relax v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule bronzovú medailu

dátum pridania: 09.06.19-13:34

Od 27. do 29. mája sa v Turecku s meste Istanbul konal už 7. ročník najväčších medzinárodných lukostreleckých pretekov na svete - 7th Conquest Cup.

 

Športové podujatie prebiehalo v areáli najstaršieho lukostreleckého centra Okçular Vakfı, ktoré bolo založené v roku 1453. Tento rok sa turnaja zúčastnilo približne 520 lukostrelcov z 52 krajín sveta, ktorí súťažili v rôznych kategóriách modernej i tradičnej lukostreľby.

 Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule bronzovú medailu.

Cenný kov sa podarilo získať Michalovi Poništovi z Nitry, ktorý v streľbe do diaľky v kategórii Unlimited bow with siper obsadil 3. miesto s dostrelom 496,26m.

Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule bronzovú medailu.

Streľba do diaľky tzv. Flight shooting – na Slovensku takmer neznáma lukostrelecká disciplína, v ktorej sa lukostrelec snaží dostreliť čo najďalej s použitím špeciálnych šípov a luku. Najdlhší historicky zaznamenaný výstrel sa stal Turecku v roku 1550. Lukostrelec menom Tozkoparan Iskender vtedy dostrelil 846 metrov a dodnes nebol prekonaný. Rekordné výstrely sa zaznamenávali okrem písomnej formy aj vztyčovaním pamätných sĺpov tzv. menzil stones, na ktorých bolo uvedené kto, kedy a ako ďaleko dostrelil. Mnoho týchto kameňov sa dodnes nachádza v Istanbule, tie najlepšie zachované sú práve v lukostreleckom centre Okçular Vakfı .

Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule bronzovú medailu.

Unlimited bow with siper“ – kategória v streľbe do diaľky, kde je povolené používať luk neobmedzenej náťahovej sily so zariadením „siper“, ktoré umožňuje strieľať šípy kratšie ako je skutočný náťah lukostrelca (hrot šípu sa dostáva až za madlo luku, ktoré lukostrelec drží). 

Nitriansky lukostrelec získal v Istanbule bronzovú medailu.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok