Nitriansky hrad – symbol najstaršieho Slovenskéh - Gastro | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Gastro v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Nitriansky hrad – symbol najstaršieho Slovenského mesta pod Zoborom

dátum pridania: 20.07.17-13:56

Navštívte dominantu Nitry, národnú kultúrnu pamiatku, a zažite jedinečnú atmosféru, ktorú ponúka hradný areál. Nitriansky hrad spolu s jeho opevnením je najväčšie stredoveké opevnené sídlo. Vstúpte do okúzľujúcej Katedrály sv. Emeráma, kazemát, Vazulovej veže alebo objavte poklady v Diecéznom múzeu. Počas letnej sezóny si vychutnajte film alebo koncert pod holým nebom v Gotickej priekope.Tešíme sa na vás.

O Nitre sa hovorí, že bola podobne ako Rím, založená na siedmych pahorkoch. Je to najstaršie mesto na Slovensku a z hľadiska histórie má obrovský význam. Počiatky osídlenia tu siahajú až do praveku. Nitriansky hrad stojí na mieste starého slovanského hradiska, pôvodne obklopeného korytom rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871.

Nitriansky hrad sa zaraďuje medzi najvýraznejšie dominanty Nitry. Bol postavený na vápencovom vrchu, ktorý z troch strán obteká meander rieky Nitra. Zaraďuje sa medzi národné kultúrne pamiatky a spolu s Horným mestom na južnom svahu hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nitriansky hrad sa skladá zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Pod Nitrianskym hradom sa rozprestiera historické nitrianske Horné mesto s množstvom výstavných cirkevných i meštianskych budov.

Čo všetko nájdete na Nitrianskom hrade a podhradí?

Katedrálny chrám – Bazilika sv. Emeráma

Starobylý chrám je dominantou hradu, počas stáročí prešiel mnohými prestavbami, každá z nich zanechala na ňom viditeľnú stopu. Najdominantnejšie sa pod vzhľad baziliky podpísala radikálna ranobaroková prestavba chrámu za biskupa Jána Telegdiho v 17. storočí, počas nej vznikol výškovo odstupňovaný katedrálny komplex. Ladislav Adam Erdödy, biskup a uhorský kancelár, zavŕšil toto dielo bravúrnou umeleckou výzdobou, ktorá radí dnes katedrálu k najkrajším príkladom barokovej výzdoby na Slovensku.

Diecézne múzeum

Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva sa nachádza v centre nádvoria Nitrianskeho hradu. Je prvým diecéznym múzeom na Slovensku. Dňa 5. júla 2007 v deň sviatku sv. Cyrila a Metoda bola po zložitom období príprav otvorená jeho prvá časť – dlhodobá expozícia literárnych pamiatok úzko spätých s počiatkami kresťanstva na našom území, pomenovaná bola príznačne – Keď písmo prehovorí. Múzeum je od roku 2008 koncipované do dvoch častí, kedy bolo rozšírené o klenotnicu. Druhá časť expozície je pomenovaná Skvosty Katedrály – baziliky Svätého Emeráma a vystavujú sa v nej prevažne predmety z liturgického inštrumentária katedrály, najmä starobylé kalichy a monštrancie.

Katedrálna veža

V roku 2015 bola pre verejnosť sprístupnená katedrálna veža, ktorá v sebe nesie niekoľko tajomstiev. V rámci veľkolepej neskorobarokovej prestavby katedrály v rokoch 1710 – 1732 bola nadstavená aj katedrálna veža, do nej biskup Erdödy umiestnil katedrálnu knižnicu. Tvorila základ knižnice, ktorú v 19. storočí preniesli do tzv. Veľkého seminára v Hornom meste, avšak ostal tu po nej vzácny nábytok, skrinky na knihy a stoly, ktoré slúžili ako študovňa. Tešiť sa môžete najmä na výhľad, ktorý ponúka balustráda, reštaurovaná bola v roku 2014.

Kazematy

Archeologická expozícia Kazematy sa nachádza v múre opevnenia, ide o chodbu a menšiu miestnosť, ktorá pôvodne zabezpečovala ochranu vstupnej brány a mosta. V expozícii je možné vidieť pozostatky pravekého a včasnostredovekého života na hradnom kopci, časti renesančného a barokového opevnenia. Vzácnosťou je chodba, ktorú v roku 1664 vyhĺbili cisárske vojská pri obliehaní hradu.

Gotická priekopa

Pôvodný strategický bod opevnenia hradu dlhé roky chátral a bol nevyužívaný. Až v roku 2011 došlo k jej obnoveniu, pre verejnosť neprístupné miesto zarastené stromami sa postupne stalo amfiteátrom a galériou pod otvoreným nebom. V letných mesiacoch sa stáva dejiskom kultúrnych podujatí, premietajú sa tu filmy, konajú sa tu koncerty, sú tu inštalované výstavy. Priekopa je tiež miestom, odkiaľ je možné vystúpiť na hradby.

Biskupský palác

Spolu s kostolom tvoril vždy dominantnú časť hradu. Bol viackrát prestavovaný. Jeho dnešná podoba pochádza z 18. storočia, kedy ho nechal prestavať biskup Ladislav Adam Erdődy. Z inventárov vieme, že funkčné využitie paláca sa vplyvom prestavieb veľmi nemenilo. Boli tu reprezentačné priestory, biskupská spálňa, izby pre biskupských hostí, jedáleň, sklad potravín, pekáreň, kuchyňa, knižnica, archív biskupa. Zmenila sa ale funkcia podkrovia – predtým tu bol sklad potravín, archív, kancelárie úradníkov biskupa. Po požiari až do zač. 20. st. bolo podkrovie nevyužívané, v 20. st. tu našiel sídlo AÚ SAV, od 90. rokov 20.st. slúži ako obytno-kancelárske podlažie. Palác je pre verejnosť prístupný raz v roku, na sviatok sv. Cyrila a Metoda.

Pribinovo námestie

Pribinovo námestie sa nachádza v historickej časti Nitry pred vstupom na Nitriansky hradV strede Pribinovho námestia sa vypína 6,60 metrov vysoká bronzová socha kniežaťa Pribinu s mečom v ruke. Námestie je bohaté nielen na kultúrne ale aj na sakrálne a historické pamiatky.

Socha Corgoňa

Na Kluchovom paláci na námestí nájdete sochu Corgoňa, ktorý drží múr druhého poschodia budovy. Podľa povesti bol Corgoň kováč s obrovskou silou, ktorý ubránil Nitru pred vpádom Turkov. Povesť hovorí, že Corgoň rozkotúľal medzi Turkov veľké kamene, jeho čierna tvár od dymu ich pritom vystrašila a dali sa na útek.

Nechajte sa zlákať kaviarňou s panorámou

Priamo pod hradným múrom Nitrianskeho hradu nájdete kaviareň, v ktorej si môžete vychutnať kvalitné jedlo a výbornú kávu. Castellum Cafe je situovaná na výnimočnom mieste. Zasadená je do hradného vrchu priamo v historickom srdci mesta Nitry. Výnimočné architektonické riešenie ponúka dychberúci výhľad na mesto Nitra. Reštaurácia je zároveň postavená tak, aby ste mali možnosť vidieť starobylé hradné múry. Časť z nich bola odkrytá pri archeologickom výskume počas výstavby tejto budovy. Na tomto mieste sa spája historická architektúra s tou súčasnou a veríme, že zážitok z Nitrianskeho hradu bude pre Vás po návšteve našej kaviarne ešte krajší a intenzívnejší.

Leto na Nitrianskom hrade 2017

Čaká vás pestré leto na Nitrianskom hrade! K sérii tématických podujatí pod názvom Hradovanie na Nitrianskom hrade sa pridajú ďalšie letné akcie. Tešiť sa môžete na koncerty i večerné premietanie filmov pod hviezdami a ďalšie podujatia, ktoré máme tento rok pripravené pre návštevníkov Nitrianskeho hradu. 

Tešíme sa na vás.

 

Nitriansky hrad

Nám. Jána Pavla II. č. 7, 950 50 Nitra

037-772-1747

037-772-1724

0910 84 29 91

dieceznemuzeum@gmail.com

www.nitrianskyhrad.sk

Nájdete nás aj na Facebooku.

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok