Nátery na drevené obklady fasády - Fasády | moja Nitra
 
 

Nátery na drevené obklady fasády

dátum pridania: 03.09.09-12:55

Niektoré druhy drevených fasádnych obkladov vyžadujú povrchovú úpravu, aby slúžili dlhé roky, iným stačí náter proti UV žiareniu, ktorý zaručí farebnú stálosť obkladu.

Problém môže byť aj v tom, že v rámci jednej fasády sa farebné zmeny môžu prejaviť rozdielne. Povrchy severných, východných a južných fasád aj obklady v tieni prečnievajúcich striech sú časom svetlo- až tmavohnedé. Drevené časti vystavené poveternosti na západných fasádach sú oproti tomu pri väčšine klimatických podmienok striebristé až tmavosivé. Povrchová úprava výrobkov z dreva a materiálov na báze dreva má teda mimoriadny význam, pretože predlžuje životnosť dreva, zvýrazňuje a dokresľuje jeho prirodzenú krásu, zlepšuje jeho úžitkové vlastnosti, prípadne potláča farebné rozdiely.

Podľa intenzity prekrytia povrchu delíme náterové látky na:
- transparentné, nepigmentované náterové látky – laky, ktoré sa nazývajú aj brúsne laky alebo základné brúsne laky. Transparentné môžu byť aj vrchné laky, prípadne jednovrstvové laky, ktoré plnia funkciu základných i vrchných lakov súčasne;
- pigmentové náterové látky, ktoré úplne zakrývajú vzhľad podkladu
- lazúrovacie laky, ktoré obsahujú farbivo alebo mikromletý pigment. Napriek tomu, že lazúrovací lak má určitú krivosť, kresba dreva zostáva po nanesení laku čiastočne viditeľná.

Druhy náterových látok
Polyuretánové náterové látky sú rozpúšťadlové alebo vodou riediteľné náterové látky, spracovávané ako dvojzložkové alebo jednozložkové. Pomocou tužidla dochádza pri nich k reakcii medzi spojivom a izokyanátovou živicou alebo pri jednozložkových látkach dochádza k vytvrdnutiu vzdušnou vlhkosťou. Polyuretánové náterové látky vytvoria na dreve veľmi kvalitný povrch s vynikajúcou odolnosťou a s vynikajúcimi hygienickými vlastnosťami.

Oleje patria k tradičným dokončovacím materiálom a aj pri zvyšujúcich sa požiadavkách na ekologickú výrobu a zdravotnú neškodnosť výrobkov sa stále hojne používajú. Oleje silno prenikajú do dreva, a to v závislosti od jeho vlastností. Podľa množstva preniknutej olejovej náterovej látky treba počítať so vznikom tmavších či svetlejších miest.

Syntetické náterové látky sú látky pripravované na báze alkydových živíc.

Vodou riediteľné náterové látky sú jednozložkové a dvojzložkové. Používajú sa na napúšťanie (penetráciu) dreva pod vodou. Ide o riediteľné emulzné a disperzné laky, lazúry a krycie farby a emaily. Napúšťadlo možno použiť aj pod syntetické a olejové náterové látky. Veľká penetračná schopnosť napúšťadla umožňuje lepšie rozloženie ochranných látok v dreve, a tak aj účinnejšiu ochranu. Okrem toho penetrácia dokonale spevní drevné vlákna, takže sa povrch dreva lepšie vybrúsi. Penetračná látka obsahuje prísady, ktoré pôsobia proti drevokazným a drevo sfarbujúcim hubám a plesniam (proti hnilobe).

Bezfarebné lazúry alebo laky nie sú do exteriéru vždy vhodné. Nedostatočný ochranný účinok proti UV žiareniu obmedzuje trvanlivosť podľa intenzity poveternosti na 1 až 2 roky. Ak je obklad bezpečne chránený proti priamemu účinku poveternosti, možno oddialiť jeho šednutie.

Tenkovrstvová lazúra je náterová látka, ktorá čiastočne vnikne do dreva pri dvojitom ošetrení. Textúra dreva zostáva zreteľne viditeľná. Trvanlivosť pri priamom pôsobení poveternosti a južnej a západnej expozícii je približne 2 až 4 roky.

Hrubovrstvová lazúra je náterová látka, ktorá len málo vniká do dreva pri dvojitom použití. Textúra dreva zostáva viditeľná len ako reliéf. Trvanlivosť pri priamom pôsobení poveternosti a južnej a západnej expozícii je približne 3 až 6 rokov.

Laky a krycie nátery prenikajú do dreva málo alebo vôbec neprenikajú. Trvanlivosť pri priamom pôsobení poveternosti a južnej a západnej expozícii je približne 6 až 12 rokov. Náklady na renováciu sú vysoké. Krycie laky vytvárajú jednotne sfarbené povrchy. Poskytujú veľmi dobrú ochranu proti UV žiareniu, a preto sú trvanlivé.

Za najvhodnejšiu povrchovú úpravu obloženia z palubových dosák v exteriéri možno považovať aplikáciu tenkovrstvového lazúrovacieho laku najmä pre ľahkú údržbu, obnovu povrchovej úpravy opätovným napúšťaním. Hrubovrstvové laky (lazúry) majú predpokladanú životnosť podľa podmienok asi o 2 až 3 roky dlhšiu, ale obnova popraskaného a odlupujúceho sa náteru je značne prácna.
(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok