Lyžiarska prilba nie je módny výstrelo - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Lyžiarska prilba nie je módny výstrelok

dátum pridania: 15.10.09-16:25


Lyžujú vaše deti s prilbami, alebo bez? Myslíte, že by mali byť lyžiarske prilby povinné?

Podľa štatistík sa zvyšuje počet úrazov hlavy na lyžiarskych svahoch. Niektorí tento fakt pripisujú tomu, že dnes sa už viac lyžuje na umelom snehu než na prirodzenom a ten je omnoho tvrdší a vraj aj vďaka karvingovým lyžiam, ktoré lákajú menej zdatných lyžiarov k väčšej rýchlosti.
Vážnosť poranenia dokáže zmierniť lyžiarska prilba. Najmä ak sa zrazíme so skúseným lyžiarom, ktorý si to dole svahom môže „šinúť“ aj 80- kilometrovou rýchlosťou. V zahraničí, napríklad v Rakúsku a vo Švajčiarsku, vidno nielen deti, ale aj oveľa viac dospelých lyžiarov s prilbami na hlavách. Od tohtoročnej zimnej sezóny sú na rakúskych svahoch lyžiarske helmy povinné pre deti do 15 rokov. Za to, aby deti nosili prilby, budú zodpovední ich rodičia. Zavedenie nového pravidla súvisí so smrteľnou zrážkou premiéra nemeckej spolkovej krajiny Durínsko Dieterom Althausom so slovenskou turistkou, ktorá v nemocnici podľahla vážnym zraneniam.
Politik mal pri nebezpečnom zjazde prilbu, 41-ročná žena nie. Kým Rakúšania ešte neoznámili, či budú nenosenie helmy pokutovať, Taliansko už za neuposlúchnutie nariadenia vyberá pokuty až do výšky 150 eur.

Je potrebné, aby sa aj u nás dostala povinnosť nosiť helmu na svahu, do zákona? Športoví lekári a športové zväzy sú jednoznačne za. Lyžiarska prilba môže zabrániť až 85 percentám poranenia lebky a mozgu. Niektoré lyžiarske strediská sa chopili vlastnej iniciatívy a ponúkajú rôzne zľavy, ak majú lyžiari prilby, ale ešte stále je na svahoch dosť detí a dospelých bez ochrany hlavy.

Lyžiarska helma nie je práve lacný špás, ale to nie sú ani ostatné súčasti lyžiarskej výstroje. Bežné prilby dostanete v cene od 80 do 150 eur, vážia cca 400 až 700 gramov. Najdôležitejšie je, aby helma pevne sedela na hlave. Nesmie sa zošmykovať alebo „plantať“ na hlave. Keďže v helme je horšie počuť, čo paradoxne zvyšuje riziko, že si niečo nevšimneme, je dôležité pozrieť sa, ako je riešená v okolí uší. Nezabúdajme, že aj lyžiarske okuliare treba napasovať k helme.

V niektorých hoteloch, najmä v zahraničí, zaviedli bezplatné požičiavanie lyžiarskych heliem pre deti i dospelých, niektoré dokonca deťom helmy darujú pri odchode z hotela domov - na pamiatku. U nás zatiaľ o takejto možnosti nevieme, ale ak máte inú skúsenosť, napíšte nám.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok