Kuba - Celoročné dovolenky, exotika | moja Nitra
 
Celoročné dovolenky, exotika
Tábory
 

Kuba

dátum pridania: 21.01.10-12:19

V samom srdci Karibského mora, tam kde sa nachádzajú tie najkrajšie pláže a letoviská, leží krajina s bohatou históriou. Kuba je žeravý a pulzujúci karibský raj plný latinských rytmov, cigár, rumu a krásnych žien.

Hlavné mesto: Havana
Rozloha: 110860 km2
Počet obyvateľov: 11184023
Úradný jazyk: španielčina
Mena: 1 kubánske peso (CUP) = 100 centávov
Časové pásmo: -6 hod.
Podnebie: Podnebie je horúce subtropické po celý rok. Prší väčšinou v období medzi májom a októbrom. Hurikány sa vyskytujú na jeseň (august - november). Vlhkosť vzduchu je 75 až 95 percentná. Chladnejšie mesiace sú od januára do apríla, keď spadnú posledné zrážky. Odporúčané oblečenie: ľahké oblečenie z bavlny a ľanu počas celého roku. Pretože v krajine je vysoké percento vlhkosti vzduchu, nedoporučujeme si obliecť šaty zo syntetických materiálov. Nepremokavé oblečenie je potrebné počas celého roka.
Zaujímavé miesta:
Havana - historické centrum v štýle španielskej koloniálnej architektúry, množstvo múzeí, Plaza Vieja-centrum spoločenského života, Plaza de la Catedral-najkrajšie námestie v latinskej Európe a možstvo iných národných pamiatok.Cienfuegos - historické centrum v štýle francúzkej architektúry-národná pamiatka, víťazný oblúk v parku Martí, množstvo rôznych múzeí
Gran Parque Nacional Sierra Maestra - dažďové pralesy
Varadero je jedna z najznámejších a najčistejších pláži na svete. Táto pláž je postavená podľa miamského modelu, preto je veľmi obľúbená u amerických turistov.Santiago, najstaršie mestské centrum v krajine, zároveň umelecké centrum tejto zemi. Gran Parque Nacional Sierra Maestra - dažďové pralesy s mnohými trekovými cestičkami.
Baracoa - koloniálne mestečko, najstaršie na Kube
Trinidad - historické mesto
Isla de la Juventud - národný park na juhu ostrova - pre turistov vstup iba so sprievodcom

Popis krajiny:
Kuba patrí medzi Stredoamerické štáty. Leží na ostrove Kuba vo Veľkých Antilách. Obmýva ju Atlantický oceán a Karibské more. Ku Kube patrí ostrov Isla de la Juventud a tisíce ďalších menších ostrovčekov. Kuba ako ostrovný štát je členitá z pohľadu pobrežia. Samotný ostrov Kuba je úzky a dlhý. Väčšiu časť ostrova zaberá pahorkatina a menšiu nížina. Na ostrove sa nachádzajú aj krasové útvary. Ostatné ostrovy sú väčšinou koralové.

História:
Kuba rovnako ako Amerika bola objavená K. Kolumbom. V 16. storočí Španielsko kolonizovalo ostrov až do španielsko-americkej vojny v r. 1898. USA mali ostrov pod svojou kontrolou do r. 1959, kedy Fidel Castro vytvoril jediný komunistický štát na americkom kontinente.Praktické informácie: Ubytovanie v hoteloch na Kube, nielen v Havane, ale i v ostatných turisticky zaujímavých oblastiach, je dobrej kvality. Hotely sú väčšinou prevádzkované spoločne so zahraničným partnerom - reťazce známych hotelov prevažne španielskych, talianskych a nemeckých zaručujú štandardnú kvalitu služieb. Pre cestu na Kubu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie, doporučené je očkovanie proti žltačke typu A i B.
Je potrebné vziať do úvahy problém s pitnou vodou, nie je možné používať vodu z miestnej vodovodnej siete, ale iba vodu kupované vo fľaši s neporušeným uzáverom. Pre občanov SR platí pri vstupe na Kubu vízová povinnosť. Maximálna dĺžka pobytu na turistické vízum je 30 dní. Vízum je možné získať na ZÚ Kuby v Bratislave za poplatok 25 USD (vízum na jeden vstup a jeden výstup). Existuje možnosť získať vízum aj priamo po prílete na kubánske medzinárodné letiská, avšak cestujúci riskuje, že ho letecká spoločnosť bez platného víza nepustí na palubu. V prípade organizovania pobytu cez cestovnú agentúru, k povoleniu na vstup stačí aj tzv. turistická karta, ktorá nahrádza vízum. Pri odlete z krajiny sa platí výstupný poplatok vo výške 25 CUC na osobu.

Dôležité telefónne čísla:

Prvá pomoc 55-1185,55-1584,55-1585
Nemocnica "Clínica Central Cira García" 204-2811-14
Polícia 867 7777
Hasiči 867-5555
Panataxi 55 5555

Jedlá a nápoje:
Kuba je preslávená svojim kubánskym rumom. Za prijateľné ceny je možné ochutnať langustu a ďalšie špeciality z morských živočíchov. Typické kubánske jedlo je Congrí (ryža s farebnými fazuľami), Morosy Cristianos (ryža s červenými fazuľami). V súčasnej dobe existuje okrem klasických reštaurácií i možnosť stravovania v súkromí v tzv "paladaroch", kde sú spravidla nižšie ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Neodporúča sa konzumácia potravín od drobných predajcov na ulici.V kubánskej gastronómii badať vplyvy španielskej, africkej a indiánskej kuchyne.
V hoteloch, kde je takmer všade stravovanie formou all inclusive, je medzinárodná kuchyňa, s výberom bravčového, hovädzieho a najmä kuracieho mäsa. Z príloh prevláda ryža, sladké zemiaky, zelenina. Milovníci ovocia si prídu na svoje – pomaranče, grapefruity, melóny, ananásy, banány sú k raňajkám, obedu i k večeri.
Na pitie je výber z domácich i zahraničných značiek bieleho i červeného vína, z pív domáce Cristal a výborné Bucanero alebo Hatuey, z nealkoholických nápojov miestna kola, sprite a pomarančové a grapefruitové džúsy. 6-7 ročný rum sa pije na Kube čistý, biely dvojročný rum slúži na výrobu svetoznámych koktailov. Koktaily si dajte radšej v niektorej kaviarni mimo hotelov, vynikajúca Piňacolada, Mojito, Daiqiri alebo Cuba libre mávajú v hotelových baroch výrazne odlišné chute.

Orientačné ceny:

1/4 grilovaného kurčaťa - 1 USD
- pizza - 1 USD
- pivo - 0,60 - 1,50 USD
- voda 1,5 l - 0,50 - 1 USD
- cigarety miestne 0,50 USD, americké 1,50 USD
- telefón do SR - 5,50 USD/min

Adresa slovenského veľvyslanectva:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane - Kuba
Calle 66, No. 52, entre 5- tay7- ma,
Miramar
Havana
Kuba
Telefón: 00537/204 1 884, 204 1885
Telefón: 0053/ 52 63 05 84Slovník:

buenos dias - dobrý deň
habla usted espaňol? - hovoríte španielsky?
como está su familia? - ako sa má vaša rodina?
bien, muy bien - dobre, veľmi dobre
tengo hambre - mám hlad
dónde estý el menú? - kde je jedálny lístok?
qué desean ustedes? - čo si prajete?
tiene usted una sopa buena? - máte nejakú dobrú polievku?
claro - samozrejme
mineral - minerálka
cerverza - pivo
café - káva
dondé está? - kde to je?
usted tiene que ir derecho - musíte ísť rovno
cuánto cuesta? - koľko stojí ?
gracias - ďakujem
de nada - nie je začo
qué hora es? - koľko je hodín?
uno, una - jeden, jedna
dos - dve
tres - tri
cuatro - štyri
cinco - päť
seis - šesť
siete - sedem
ocho - osem
nueve - deväť
diez - desať

(red.)


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok