Kategorizácia ubytovacích zariadení na Slove - Ubytovanie | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Ubytovanie v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Kategorizácia ubytovacích zariadení na Slovensku

dátum pridania: 04.11.09-11:46

Hľadáte vhodné ubytovanie a páčilo by sa vám bývať v Garni hoteli, Depandance hotela alebo v Boteli? Neviete, aké ubytovanie sa pod názvom skrýva? Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa viac.

Hotel je ubytovacie zariadenie, ktoré slúži na prechodné ubytovanie hostí a má viac ako desať izieb. Okrem ubytovania a stravy poskytuje aj doplnkové služby, zábavné a spoločenské služby, služby pre obchodných cestujúcich a tiež aktívne využitie voľného času v podobe rekreačno-športových služieb.

Garni hotel patrí do tej istej kategórie ako hotel. Poskytuje hosťom rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela, ale stravovanie je obmedzené väčšinou len na podávanie raňajok.

Kongresový hotel je ubytovacie zariadenie tiež z kategórie hotel, ktoré je prioritne zamerané na konanie kongresových podujatí, ako sú kongresy, konferencie, školenia, semináre. V kongresovom hoteli sa nachádzajú rokovacie miestnosti, ktoré spĺňajú požadované technické podmienky. Pokiaľ ide o kategorizáciu v počte hviezdičiek, za kongresový hotel môžeme označiť len taký, ktorý spĺňa požiadavky najmenej hotela triedy ***.

Horský hotel je už podľa svojho názvu hotel umiestnený v horskom teréne. Môže sa stať, že horský hotel nemá priame napojenie na cestnú sieť.

Wellness hotel je určený najmä na špeciálne prechodné pobyty, počas ktorých hostia dostávajú odbornú starostlivosť, rehabilitáciu, môžu navštíviť športové, či rekreačné zariadenia. Ako wellness hotel možno označiť iba hotel, ktorý spĺňa požiadavky najmenej hotela triedy ***.

Kúpeľný hotel sa nachádza v mestách, ktoré majú štatút kúpeľného miesta. Hosťom poskytuje zdravotnú starostlivosť podľa zdravotnej indikácie a je im dispozícii aj lekár.

Boutique hotel, pod týmto zvláštnym názvom sa skrýva hotel s nižším počtom izieb. Väčšinou sa nachádzajú v historických budovách, v domoch s architektonickým alebo umeleckým riešením. Zariadenie interiérov býva spravidla luxusné. Boutique hotel má minimálne ****.

Apartmánový hotel poskytuje ubytovanie v apartmánoch a pozostáva najmenej z ôsmich apartmánov. Hosťom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela.

Apartmánový dom sa od apartmánového hotela líšI tým, že služby poskytuje väčšinou len v sezóne a je to najmä ubytovanie v apartmánoch alebo v štúdiách.

Dependance hotela nie je nič iné, ako vedľajšia budova hotela, ktorá nemá vlastnú recepciu. Hotel nesmie byť od dependance vzdialený viac ako 300 metrov a úroveň služieb je rovnaká ako v hoteli. Dependance však poskytuje iba ubytovanie.

Motel je tiež hotel, ktorý je umiestnený pri hlavných cestných trasách a diaľniciach. Vyznačuje sa tým, že hosťom poskytuje parkovanie pre autá priamo v areáli motela. Poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela.

Botel je zariadenie umiestnené na trvalo zakotvenej lodi. Kajuty môžu mať len stále lôžka a musí ich byť viac ako 10.

Ak ste už bývali v penzióne, viete, že je to jednoduché ubytovacie zariadenie hotelového typu. Poskytuje základné služby, vrátane stravy, na izbe by mali byť maximálne 4 lôžka.

Turistická ubytovňa je jednoduché ubytovacie zariadenie s väčším počtom lôžok v izbách. Hygienické zariadenia sú spoločné.

Ubytovanie v súkromí zahŕňa ubytovanie hostí v izbách rodinných domov, prázdninových domov, rodinných chalúp alebo chát. Môžete si prenajať len izbu, ale aj celý objekt.

Ak radi stanujete, ale si vozíte vlastný príves, potom hľadajte ubytovanie v kempingu. Súčasťou kempingu sú aj mobilné a pevné ubytovacie zariadenia, ktoré prevádzkovateľ prenajíma. Súčasťou vybavenia kempingu sú samozrejme hygienické zariadenia, možnosť stravovania, rekreačno-športové vyžitie, či kultúrno-spoločenské vybavenie. Kemping sa nachádza v prírodnom prostredí, býva oplotený s uzamykateľnou bránou alebo rampou.

Ešte jednoduchším zariadením na bývanie je táborisko, ktoré slúži na jednoduché sezónne ubytovanie hostí v ich vlastných ubytovacích zariadeniach. Táborisko má prístupný zdroj pitnej vody a WC osobitne pre mužov a osobitne pre ženy. V táborisku sú určené miesta pre nádoby na odpadky a je zabezpečený ich pravidelný odvoz.
(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok