KARTEL Nitra - spríjemnite si bývanie pod šikmou - Fasády | moja Nitra
 
 

KARTEL Nitra - spríjemnite si bývanie pod šikmou strechou

dátum pridania: 11.06.15-14:36

Nadpolovičná väčšina Slovákov obýva stavby so šikmou strechou. Do prieskumu sa doteraz zapojilo 824 domácností z celého Slovenska a z neho vyplýva aj mnoho zaujímavostí o stavebných materiáloch a podobne.

Zateplená strecha je základom komfortu

Strecha je z hľadiska tepelných mostov jednou z najrizikovejších častí budovy. Znamená to, že ak ju poriadne nezateplíte, bude vám cez strechu unikať teplo. Toto tvrdenie je podložené mnohými meraniami rôzneho druhu, ktoré však vždy končia pri tom istom – pri výdajoch domácností spojených s vykurovaním. Zateplenie strechy vám pomôže ušetriť peniaze a samozrejme aj životné prostredie. Ak máte strach z výberu druhu a hrúbky zateplenia, nemáte sa čoho obávať. Skúsený výrobca alebo realizátor vám rád pri výbere fundovane poradí. Ak však chcete mať aspoň základný prehľad, čítajte ďalej.

Ako a čím zatepliť?

Pri výbere izolácie a určení jej hrúbky by ste mali mať na pamäti dve slovné spojenia – tepelný odpor a nová norma. Tepelný odpor je číslo, ktoré hovorí o tom, ako teplo chcete v dome mať. Nová norma je zasa legislatívny rámec, ktorý bude platiť od januára 2015 a presne určuje hrúbku a podmienky izolácie v novostavbách a rekonštrukciách.
Najdôležitejšie je vždy v prvom rade podrobne zanalyzovať situáciu. Neplatí totižpravidlo, že najhrubšia izolácia funguje najlepšie. Podstatný je súčiniteľ tepelnej vodivosti (lambda – λ), parameter, ktorý definuje tepelnoizolačné vlastnosti izolácie. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je izolácia kvalitnejšia, lepšie izoluje a chráni strechu pred únikmi tepla. Ideálnym príkladom sú produkty Unirol Plus - λ036 a Unirol Profi λ039, ktoré sa vyznačujú nízkou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti.

zateplovanie sikmej strechy kartel nitra

Rekonštrukcia vyžaduje opatrnosť

Všeobecne platí, že rekonštrukcia šikmej strechy je o čosi náročnejšia, pretože nemožno ovplyvniť nanovo všetky faktory, ktoré tvoria výsledný efekt. Staršie budovy napríklad vyžadujú zabezpečenie stability konštrukcií a nemali by sa zaťažovať ťažkými izolačnými materiálmi. Nová norma pritom prináša rovnaké požiadavky pre všetky typy stavieb, bez ohľadu na to, či ide o novostavby, alebo rekonštrukcie. Pri rekonštrukciách a zateplení starších krovov však treba brať do úvahy napríklad aj hmotnosť izolácie. V takýchto situáciách je ideálne siahnuť po ľahších materiáloch, napr. zo sklenej vlny ISOVER. ISOVER ponúka veľa rôznorodých produktov, vhodných pre svoju ľahkosť na použitie aj v náročnejších rekonštrukciách.

Kozmetické úpravy sú dôležité

Celé zateplenie dokáže posilniť, alebo naopak oslabiť vhodne či menej vhodne zvolená strešná fólia a parozábrana. Prostredníctvom tohto mejkapu môžete strechu účinne ochrániť proti pôsobeniu vlhkosti. Ideálne riešenie predstavuje patentovaný systém inteligentnej parotesnej membrány ISOVER VARIO, ktorá vďaka svojmu jedinečnému zloženiu v zimných mesiacoch zabráni prieniku vodných pár z interiéru do strešnej konštrukcie a v lete naopak – prípadnú nahromadenú vlhkosť v streche prepúšťa do interiéru, čím predlžuje životnosť strechy.

Stavebniny KARTEL Nitra

Štúrova 155, 949 01 Nitra

tel: 037 741 70 71
fax: 037 772 94 92
e-mail: kartel@kartel.sk

www.kartel.sk

Stavebniny KARTEL Nitra na facebooku:

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok