KARTEL Nitra - Ako správne vybrať tepelnú izolá - Bývanie | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

KARTEL Nitra - Ako správne vybrať tepelnú izoláciu pre šikmú strechu?

dátum pridania: 07.04.16-21:14

Poradíme Vám, aká tepelná izolácia je vhodná práve pre Vašu šikmú strechu, aby bolo bývanie v priestoroch pod strechou čo najkomfortnejšie.

Ako správne vybrať tepelnú izoláciu pre šikmú strechu

Výber tepelnej izolácie na zateplenie šikmej strechy s obytným podkrovím má svoje pravidlá. Aby bolo bývanie v priestoroch pod strechou čo najkomfortnejšie a nespájalo sa s ním množstvo problémov, treba pri výbere tepelnoizolačného materiálu vychádzať z niekoľkých jednoduchých pravidiel.

Požadované hodnoty

Výber tepelnej izolácie v rozhodujúcej miere ovplyvňuje cieľová hodnota tepelného odporu, ktorú by mala daná stavebná konštrukcia dosiahnuť. Od nej sa následne odvíja aj hrúbka tepelnej izolácie. Vhodné je už teraz zohľadniť požiadavky novej tepelnotechnickej normy (STN 730540-2:2013), na základe ktorej budú u nás po 1. januári 2015 platiť pri tepelnej ochrane budov sprísnené požiadavky.

tabulka

Novostavba alebo rekonštruovaná budova?

Pri voľbe tepelnej izolácie šikmej strechy je nevyhnutné zohľadniť aj skutočnosť, akú stavbu plánujete zatepliť. Požiadavky na kvalitu tepelnotechnických parametrov obvodového plášťa sú totiž pri novostavbách a rekonštrukciách budov rozdielne, pričom v prípade rekonštruovaných budov je v dôsledku zvolených postupov a použitých materiálov v mnohých prípadoch veľmi náročné dosiahnuť rovnaké parametre ako v prípade moderných novostavieb. Tepelnotechnickú ochranu budovy je nevyhnutné vnímať ako jeden celok a parametre jednotlivých konštrukcií zjednotiť na rovnaký štandard. Staršie budovy zase vyžadujú zabezpečenie stability konštrukcií a nemali by sa zaťažovať ťažkými izolačnými materiálmi. Pri rekonštrukciách a zateplení starších krovov preto berte do úvahy aj parameter hmotnosti. Ideálne je v takýchto prípadoch siahnuť po ľahších materiáloch, akým je napríklad sklená vlna.

Ukážka pracovného postupu zateplenia šikmej strechy - podkrovia tepelnou izoláciou ISOVER zo sklených vlákien vo videu:

Spôsoby zateplenia

V prípade zateplenia šikmej strechy máte na výber z troch možných spôsobov zateplenia. Tradičné riešenie predstavuje zateplenie šikmej strechy medzi krokvy a pod krokvy, ktoré je vhodné aj pre svojpomocnú realizáciu. Nevýhodou tohto systému môže byť, že zasahuje do interiéru, a teda zmenšuje obytnú plochu domu. Ak ste však rozhodnutí pre zateplenie medzi krokvy a pod krokvy, voľte kvalitnejšie materiály s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Na dosiahnutie vami požadovaného tepelného odporu budete potrebovať izoláciu s menšou hrúbkou, vďaka čomu ušetríte aj na dreve, ktoré je potrebné na vyhotovenie krokiev. Modernejšiu a pohodlnejšiu alternatívu predstavuje zateplenie medzi krokvy a nad krokvy, vďaka ktorému môžete šikmú strechu na staršej budove dodatočne zatepliť bez nutnosti zásahu do interiéru.

Druh strešnej krytiny

Pri výbere izolácie určite zohľadnite aj druh použitej, respektíve uvažovanej strešnej krytiny. V prípade mäkkej strešnej krytiny (napríklad asfaltových šindľov) s plným záklopom pod krytinu je nevyhnutné voliť izolácie s garantovanou hrúbkou, nikdy nie izolácie s triedou tolerancie hrúbky T1, pri ktorých nie je ich maximálna hrúbka obmedzená a izolácia hrúbky 16 cm sa môže rozvinúť aj na 20 cm. V dôsledku toho dochádza k obmedzeniu, respektíve úplnému zastaveniu prevetrávania vo vzduchovej medzere medzi horným povrchom tepelnej izolácie a záklopom (v prípade strechy s mäkkou strešnou krytinou je vzduchová medzera v skladne strešného plášťa medzi vrstvou tepelnej izolácie a záklopom nevyhnutná z dôvodu zabezpečenia jeho prevetrávania). Pri tvrdých strešných krytinách (napríklad keramických a betónových škridlách) môžete prakticky použiť ľubovoľnú minerálnu izoláciu (aj s triedou tolerancie hrúbky T1). Vyplatí sa však myslieť na to, že pri použití kvalitnejších izolácií s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami môžete ušetriť na jej hrúbke, čo oceníte predovšetkým pri systéme medzi krokvy a pod krokvy.

Formát a mechanické vlastnosti

Pred zateplením šikmej strechy si všímajte aj mechanické vlastnosti jednotlivých druhov izolácií, respektíve formu ich spracovania, a teda či sú spracované vo forme dosiek, alebo roliek. Trendy a skúsenosti jasne hovoria v prospech rolovaných materiálov, pri aplikácii ktorých vzniká minimálny odpad a ktoré vďaka komprimácii sprevádzajú nižšie nároky na dopravu a skladovanie, v dôsledku čoho ušetríte ešte pred aplikáciou tepelnej izolácie. Kvalitnejšie izolácie navyše disponujú aj lepšími mechanickými vlastnosťami – nie je nutné ich mechanicky fixovať, vďaka čomu je aplikácia menej náročná na čas.

Princíp fungovania parotesnej membrány ISOVER VARIO od spoločnosti ISOVER v zimných mesiacoch a v lete:

Samozrejmosť by malo byť aj kvalitné príslušenstvo. Dôraz treba klásť na vhodne zvolenú strešnú fóliu a v neposlednom rade na účinnú parozábranu, ktorá strechu ochráni proti pôsobeniu vlhkosti. Ideálne riešenie predstavuje patentovaný systém inteligentnej parotesnej membrány ISOVER VARIO od spoločnosti ISOVER, ktorá vďaka svojmu jedinečnému zloženiu v zimných mesiacoch zabráni prieniku vodných pár z interiéru do strešnej konštrukcie a v lete naopak prípadnú nahromadenú vlhkosť v streche prepúšťa do interiéru, vďaka čomu predlžuje životnosť strechy.

Ako inteligentná klímamembrána ISOVER VARIO KM DUPLEX dokáže v lete vodné pary zo strechy uvoľniť a v zime naopak bráni ich prieniku do konštrukcie strechy, uvidíte vo videu

Stavebniny KARTEL Nitra

Štúrova 155, 949 01 Nitra

tel: 037 741 70 71
fax: 037 772 94 92
e-mail: kartel@kartel.sk

www.kartel.sk

Stavebniny KARTEL Nitra na facebooku:
 poslať článok mailom  vytlačiť článok