Fasáda - nátery, či obklady? - Fasády | moja Nitra
 
 

Fasáda - nátery, či obklady?

dátum pridania: 10.09.09-12:24

Fasádu domu tvoria najčastejšie omietky, nátery a obklady. Jej úlohou okrem estetického vzhľadu je ochrana nosnej konštrukcie pred poveternostnými vplyvmi tak, aby mohla bez obmedzení a za akýchkoľvek okolností nerušene pracovať.

Na Slovensku sa v prevažnej miere, najmä na rodinné domy, používajú omietky a nátery. Dôvodom ich popularity je veľká variabilita štruktúr a farieb, jednoduché spracovanie a cenová prístupnosť. Značne využívanou výhodou je ich výborná priľnavosť – inými slovami schopnosť dostatočne tuho sa udržať nielen na murive alebo betóne, ale napríklad aj na zatepľovacích systémoch.

Pokiaľ ide o farby fasád, v súčasnosti nájdete na trhu prevažne akrylátové (disperzné), silikónové, vápenné a silikátové farby.
Akrylátové farby sa dajú umývať, sú odolné proti poveternostným vplyvom, neprepúšťajú vodu. Takisto sú do istej miery paropriepustné, avšak ich použitie nie je vhodné na zavlhnuté, prípadne čerstvo sanované objekty. Náterové hmoty tejto skupiny patria medzi najpredávanejšie. Možno aj preto, že i amatéri s nimi dosahujú veľmi dobré výsledky.

Silikónové farby majú zloženie, a tým aj vlastnosti veľmi podobné akrylátovým náterom, navyše sú pružné a dajú sa umývať a sú najmä paropriepustné. Hodia sa na všetky typy podkladov.

Vápenné sú dobre paropriepustné a hodia sa aj na vlhké omietky a povrchy s veľkým prestupom vodných pár z interiéru. Problémom u vápenných náterov býva dosiahnutie sýtych odtieňov a ich farebná stálosť.

Silikátové farby sú veľmi dobre paropriepustné a vytvrdzujú aj starú omietku. Možno ich nanášať iba na suché, vyzreté minerálne podklady.

Menej časté je použitie obkladov na fasády, aj napriek tomu, že obklady sú trvácnejšie a menej prácne. Inak je to pri veľkých objektoch, kde keramický alebo kamenný obklad zaručuje reprezentatívny vzhľad.
Obložiť fasádu možno v zásade dvoma možnosťami: nalepením alebo zavesením. Lepenie obkladu je lacné a relatívne jednoduché, je však menej trvanlivé a technologická chyba môže viesť k deštrukcii obkladu, v horšom prípade i k poškodeniu konštrukcie. Hlavným problémom lepených fasád je paronepriepustnosť obkladov, a tým aj nebezpečenstvo kondenzácie vodnej pary. Pred realizáciou celoplošne lepenej keramickej alebo kamennej fasády je potrebné na základe výpočtov určiť maximálnu veľkosť obkladových prvkov, šírku špár a prípadne aj nevyhnutnosť použiť parozábranu na vnútornom povrchu steny.

Novodobým systémom, ktorý odbúrava negatíva lepených obkladov, je predsadená zavesená fasáda. Obklad je uchytený k nosnej konštrukcii mechanicky pomocou kotiev, čím sa môže vytvoriť vzduchová medzera potrebná na odvetranie vlhkosti prenikajúcej z interiéru. K zavesenému fasádnemu obkladu sa často, na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností, pridáva tepelnoizolačná vrstva, čiže vzniknutú stenu tvorí interiérová povrchová úprava, nosná konštrukcia, vzduchová medzera, tepelná izolácia a obklad. Zavesená fasáda sa často používa pri dodatočnom zateplení obvodových stien.

Akú fasádu vybrať
Každá alternatíva má svoje klady i zápory, ktoré závisia okrem iného aj od konkrétnych podmienok vplývajúcich na dom a od prostredia, v ktorom sa dom nachádza. Pri výbere konkrétneho typu omietky, náteru či obkladu konzultujte svoje rozhodnutie s odborníkmi.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok