Rakúsko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Rakúska republika

dátum pridania: 21.07.09-12:20

Krajina hneď "za rohom" s prekrásnou prírodou, historickými mestami a skvelými zjazdovkami.

Hlavné mesto: Viedeň
Rozloha: 83856 km2
Počet obyvateľov: 8 184 691
Úradný jazyk: nemčina
Mena: Euro
Časové pásmo: stredoeurópsky čas

Zaujímavé miesta: Neziderské jazero - dosahuje priemernú hĺbku necelý jeden meter. Okolo rakúskej časti Neziderského jazera vedie 92 km dlhá turistická cesta, ktorá záujemcov prevedie ako starostlivo upravenými vinicami, tak hustými pralesmi rákosia. Z cesty je možné podľa chuti odbočovať do okolitých dediniek.


Grossglockner - najvyššie rakúska hora; už na samom vrcholku cesty sa nám naskytne prekrásny výhěad do širokého okolia. Predovšetkým je vidieť ďaleko na sever, kde je možné uvidieť i jazero Zell am See.
Carnuntum bolo postupne keltským obchodným mestom, rímskou obrannou pevnosťou, hlavným mestom Panónie a predovšetkým sídlom rímskych cisárov; mesto malo vybudovanú veľmi kvalitnú infraštruktúru. Okrem systému vytápania, kanálov a dláždených ulíc tu fungovali i perfektné obecné zariadenia vrátane verejných kúpeľov.


Ľadové jaskyne vo Warfene - jedná sa o najväčšiu ľadovú jaskyňu na svete - ľadom je tu pokrytých viac ako 30 000m2. Vchod do jaskyne (otvor zhruba 20 x 20 m) leží vo výške 1 664 m
Krimmlské vodopády - 400 metrov vysoké vodopády neďaleko obce Krimml v hornej časti údolia Salzachtal sú najvyššími ako v Rakúsku, tak i v celej strednej Európe.

Popis krajiny:Rakúsko patrí slovenskými turistami medzi často navštevované krajiny. Rakúsko, južný sused Slovenskej Republiky, má vysoké alpské štíty, jazerá, romantické horské údolia a romantická mestá, ktoré sú ideálne na dovolenku. Pod pojmom Rakúsko si veľa ľudí predstaví alpskú republiku s prekrásnými mestami ako Viedeň alebo Salzburg a ľudí hovoriacich nemecky, zahrádkárom sa vybavia previsnuté tyrolské muškáty a ľuďom milujúcim históriu fakt, že až do roku 1918 vládli rakúsky Habsburgovci aj na Slovensku.
Rakúska republika leží v strede Európy a vyznačuje sa stabilnou hospodárskou štruktúrou a dobrou bezpečnostnou situáciou. Svojej polohe vďačí už po stáročia za príliv početných návštevníkov. Obchodné cesty, ktoré pamätajú ešte starých Rimanov, priviedli do krajiny celé národy zo všetkých kútov sveta. Tieto národy so sebou priniesli svoje umenie a kultúru, a podstatne nimi ovplyvnili súčasnú tvár Rakúska.
Keď mieria turisti do Rakúska za športom, potom je to vo väčšine prípadov lyžovanie. Čakajú na ne kilometry skvele upravených zjazdoviek, bežecké trate rôznych stupňov obtiažnosti, vynikajúce snehové podmienky a dni prežiarené alpským slnkom. Veľkým plusom je výborná kvalita ubytovania a široká škála dobrovoľnej zábavy. Okrem reštaurácií so znamenitou kuchyňou a útulných barov sú tu mimo iné stále populárnejšie wellness centrá s úctihodnou ponukou relaxačných služieb.
Pokiaľ ste milovníci prírody, rozhodne sa vydajte na nejakú horskú túru. V posledných rokoch obľuba vysokohorskej turistiky stúpa, pretože je vhodná pre každého. Zdokonaľujú sa turistické trasy i značenia. V lete je rakúsko vyhľadávané aj kvôli cyklistike.

Ak chcete obdivovať pamiatky skôr a pozostatky z dôb minulých, vydajte sa navštíviť nejaký zámok. Obľúbeným miestom je zámok Ambra, ktorý leží neďaleko Innsbrucku, z ktorého na zámok jazdia pravidelné autobusové linky. Za návštevu rozhodne stojí i hrad Hardegg.

Ďalší hrad ležiaci v Dolnom Rakúsku je Artstetten. Pôvodne bol postavený v gotickom štýle, ale postupom času bol prestavaný na zámok. Charakterizujú ho cibuľové veže. Ďalšou pamiatkou vhodnou k videniu je vodný hrad. Heidenreichstein ležiaci taktiež v Dolnom Rakúsku. Obľúbený je taktiež hrad Hohenwerfen.

Pretože lesov vďaka ťažbe dreva ubúda, snaží sa ich rakúska vláda chrániť. To je prípad napr. rakúskej časti Šumavy. Za národný park bola prehlásená oblasť Českých Belenic a Gmündu, kde sa nachádzajú žulové skaly. Od roku 1996 je za národný park považovaný taktiež park Thayatal v Podyjí. Chránenou oblasťou je pohorie Dachtstein, kde sú jaskyne Mamuthöhle a Rieseneihöhle. Vo vysokých Taurách sa nachádza národný park Hohe Tauern. Okrem národných parkov a chránených oblastí si strážia aj svoje jazerá.

K najstarším rakúskym pamiatkam, ktoré siahajú až do doby kamennej, patria nálezy z oblasti Willendorfu, konkrétne je to Willendorfská Venuša. Okrem kultúry willendorfskej je známa taktiež kultúra halštatská. V meste Hallstatt sú vykopávky k videniu v múzeu, ďalšia časť bola prevezená do múzea vo Viedni. Ďalším kultúrnym dedičstvom sú pozostatky po Slovanoch a Keltoch.

História: V staroveku bolo Rakúsko včlenené do Rímskej ríše, neskôr ovládlo väčšinu územia niekoľko kočovných kmeňov (Huni, Góti alebo Avari). Od 6. storočia sa na území dnešného Rakúska začali usídľovať slovanské kmene (východné oblasti) a kmeň Bavorov (západné oblasti). Neskôr sa jednotlivé oblasti stali súčasťou susediacich celkov, okrem iného Samovej ríše, od 8. storočia potom Franskej ríše.
O dve storočia neskôr dobili väčšinu územia Maďari, ale šarvátky s ostatnými kmeňmi pokračovali. Významný medzník v histórii krajiny prišiel v roku 955, kedy Maďari utrpeli na rieke Lech drvivú porážku a na území bavorskej Východnej marky začalo vznikať jadro budúceho rakúskeho štátu. V roku 1156 bolo toto územie povýšené na vojvodstvo, neskôr Dolné a Horné Rakúsko. Do 15. storočia boli ku krajine pripojené ďalšie územia (Korutany, Tyrolsko, Kraňsko, Štýrsko a Vorarlbersko). V tej dobe však už patrilo Habsburgovcom a v roku 1526 sa rovnako ako Čechy, Morava, Slezko a Uhorsko (súčasťou bolo Slovensko) stalo súčasťou veľkej habsburskej mocnosti.
Na začiatku 19. storočia bolo Rakúsko povýšené na cisárstvo a začalo expandovať. Prišlo síce o niektoré územia (napríklad Habsburské Holandsko), ale získalo početné oblasti na Balkánskom poloostrove, okrem iného Dalmácii a Istrii. Územné zisky Habsburgovci zaznamenali taktiež v severnom Taliansku. V roku 1867 vznikla Rakúsko-Uhorská monarchia, ktorej srdcom bola Rakúsko a hlavne Viedeň.
Po prvej svetovej vojne, počas ktorej stála habsburská monarchia pevne po boku Nemecka, sa Rakúsko-Uhorsko rozpadlo a nástupníckym štátom sa stala Rakúska republika. V roku 1938 zaznamenala povestná rakúska hrdosť ďalšiu ranu, keď bolo Rakúsko v tzv. anšluse, pripojené k nacistickému Nemecku. Jeho súčasťou bolo až do konca druhej svetovej vojny. V roku 1945 bolo vyhlásené novodobé Rakúsko v hraniciach z roku 1937, ale poslední západoeurópsky vojaci, ktorí tu dohliadali na mier, odišli zo zemi až v roku 1955. Rakúsko vyhlásilo neutralitu a vydalo sa na cestu k prosperite.


Podnebie:
Rakúsko ma podobné podnebie ako Slovenská republika, pretože leží v rovnakej klimatickej oblasti. Zimy sú v Rakúsku pomerne chladné, priemerné zimné teploty sa pohybujú pod bodom mrazu. Obzvlášť drsné zimy panujú v Alpách.

Štátne sviatky: Medzi hlavné rakúske sviatky rovnako ako u nás patria Vianoce a Veľká noc. Ďalšie sviatky:1. máj - Deň práce
9. máj - čo je deň Nanebevstúpenia Pána
30. máj - Božie telo
15. august - Nanebevzatie Panny Márie
26. október - Štátny sviatok
1. november - deň Všech svätých
8. december - deň Nepoškvrneného počatia.
Medzi významné kultúrne udalosti patrí Mozartov týždeň, ktorý sa odohráva behom januára v Salzburgu.
Február je mesiac, kedy po celom Rakúsku prebiehajú masopustné sprievody.
V máji sa zase konajú známe Narcisové slávnosti, a to v Ausserlande.

Praktické informácie: pre vstup na územie Rakúska potrebujete platný cestovný doklad, ktorým je cestovný pas alebo občiansky preukaz typu identifikačnej karty vydaný po roku 1993, tzn. od vzniku Slovenskej republiky.
Cestujúci do Rakúska zo štátov mimo Európskej únie môžu bezcelne doviesť tovar pre osobnú potrebu, tento tovar musí byť však svojou povahou vhodný k využitiu behom cesty, rovnako tak potraviny je možno priviesť v množstve primerane osobnej spotreby.
Pre vstup domácich zvierat je požadovaný doklad o očkovaní (medzinárodný očkovací preukaz alebo v svetovom jazyku vystavené potvrdenie veterinára, že zviera absolvovalo všetky povinné očkovania).


Dôležité telefónne čísla:

Európske tiesňové volanie: 112
Hasiči: 122
Polícia: 133
Záchranná služba: 144
Horská služba: 140
Poruchová služba ÖAMTC: 120
Poruchová služba ARBÖ: 123


Jedlá a nápoje: Začneme kaviarňami. Tie majú hlavne vo Viedni storočnú tradíciu a sú vyhlásené nielen vďaka viedenskej káve a nezabudnuteľnej atmosfére, ale taktiež výberom sladkých dobrôt. Tortičkou číslo jedna je svetovo známa Sacherova torta. Kuchár menom Franz Sacher varil pre kancelára Metternicha a na večierky pripravoval tie najväčšie dobroty. Raz vyrobil čokoládovú tortu s marhuľovou marmeládou a slávna tortička bola na svete. Len jeho potomkovia smú používať označenie Sacher Torte. Ďalšou lahôdkou sú palacinky s čokoládou a tvarohom. Ku káve sa taktiež hodí jablková štrúdla (Apfelstrudl). Medzi sladkosťami nesmieme zabudnúť Mozartove gule, čo je čokoládová pochúťka plnená marcipánom.
Stravovanie v reštauráciách je všeobecne na vysokej úrovni, vybrať si z rôznych svetových kuchýň nie je problém. Rakúska kuchyňa je čiastočne podobná kuchyni slovenskej. Sú v nej vplyvy nemeckej, talianskej a maďarskej kuchyne. Základnou surovinou býva najčastejšie mäso. Nesmieme zabudnúť na slávny viedenský rezeň, ktorý sa robí z teľacieho mäsa. Ďalšou špecialitou je kyslá kapusta, mäso a knedľa alebo sviečková. V alpskej krčmičke ochutnajte slaninové knedlíky Tiroler Knödel, čo je knedľa s údeným mäsom, vajce, slanina a chlieb. Z rýb sa najčastejstejšie podáva kapor, pstruh či zubáč, ale ryby sú všeobecne dosť drahé. Obľúbenou pochúťkou sú huby. Nesmieme taktiež zabudnúť na obľúbené detské jedlo - žemľovku.
Z nápojov si môžete vybrať medzi známymi rakúskymi pivmi ako Zipfer, Schwechater či Gässer. Ale počítajte s tým, že sú o dosť sladšie než české pivá. Miesto piva môžete ochutnať rakúske vína či si dať pravú viedenskú kávu.

Zdravie: Pri ceste do Alpskej republiky by sme nemali zabudnúť na zahraničné zdravotné poistenie. V Rakúsku je už veľa rokov zavedené nemalé poplatky za akékoľvek úkony, ktoré by cudzincom mohli znepríjemniť dovolenku.

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni - Rakúsko
Armbrustergasse 24
A-1190, Wien
Rakúsko
Telefón: 0043/1/318 9055200
Telefón: 0043/1/318 9055208


Automobilová doprava:
Pred cestou sa odporúča vybaviť si havarijné poistenie, resp. pripoistenie vozidla. Najvyššia povolená rýchlosť (ak nie je na danom mieste značkou stanovené iné obmedzenie) osobných automobilov a motocyklov: 130 km/h na diaľnici, 100 km/h štátna cesta (Tyroly a Vorarlaberk 80 km/h), v uzavretých obciach - všetky typy 50 km/h. Na dialnici môžu jazdiť vozidlá minimálne 40 km/h. Za prekročenie rýchlosti sú ukladané pokuty a v niektorých prípadoch môže byť i odobratý vodičský preukaz. Všetky vozidlá musia byť označené štátom registrácie, vybavené výstražným trojuholníkom a lekárničkou, motocyklisti helmou. Jednostopové motorové vozidlá musia svietiť neustále, u áut je povinnosť svietiť v tuneloch. V aute musia byť bezpečnostnými pásmi pripútané všetky osoby. Deti do 12 rokov musia povinne mať zodpovedajúce autosedačky. Povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile. Prekročenie je trestané odobratím vodičského preukazu alebo veľmi vysokou pokutou. Za ojazdené alebo poškodené pneumatiky a technický stav vozidla, ktorý nie je v súlade s rakúskymi normami, sa odoberajú ŠPZ a odoberá sa aj technický preukaz a vymeriava sa pokuta. Vozidlo je potom nutné odtiahnuť do SR, alebo musia byť závady odstránené v servise v Rakúsku.
Pri vážnych škodách, zraneniach a pod, vzniknutých v súvislosti s dopravnou nehodou, je nutné privolať políciu. Pri nehodách s materiálnymi škodami a v prípade, že sú obaja účastníci prítomní, nie je pochýb o ich identite a došlo medzi nimi k dohode, nie je políciu nutné volať. Účastníci si vymenia osobné údaje, údaje k poistke a vozidlu a vec riešia poisťovne. V prípade, že je polícia v takýchto prípadoch aj napriek tomu privolaná, je nutné zaplatiť poplatok cca 40, - EUR. Pri nehode sa odporúča spísať medzi jej účastníkmi správu o nehode (Unfallbericht) - vždy dvaja jednu správu. Formuláre je možné obdržať v poisťovni Česká poisťovňa Slovensko v SR.
Za prejazd osobných vozidiel niektorými cestnými úsekmi sa uhrádza zvláštne mýtne.
V centrách niektorých miest sú zavedené parkovacie zóny. Parkovacie lístky je možné kúpiť v trafikách, bankách a pri benzínových čerpadlách. Cestovateľom sa odporúča povinnosť riadneho parkovania vo vlastnom záujme neignorovať. Pri nesprávnom parkovaní sú používané "papuče", ktoré sú odmontované po úhrade pokuty. V prípade, že automobil bráni premávke môže byť naviac ešte za nemalý poplatok odtiahnutý.
Na internetovej adrese združenia Arbö www.arboe.at je možné získať bližšie motoristické informácie.
Odporúča sa presne dodržiavať rakúske zákony. Pri ich porušení sú stanovené sankcie - bez ohľadu na akékoľvek dohadovanie - vždy realizované. Týka sa to predovšetkým porušenia dopravných predpisov. Pri prekročení rýchlosti sa platí od 40 eur do 2000 eur, za zlé parkovanie 150 eur a pokiaľ budete riadiť s viac než 0,5 promile alkoholu v krvi, hrozí vám pokuta až do výšky 3600 eur. Od 0,5 promile v krvi ste totiž považovaný za osobu pod vplyvom alkoholu. V prípade, že cestujúci nemá dostatok finančných prostriedkov na úhradu vymeranej pokuty na mieste, môže mu byť zadržaný akýkoľvek cenný predmet (napr. vymontované autorádio a pod.).


Ceny:
chlieb 0,5 kg - 2 EUR, minerálka 1,5l - 0,6 EUR, pivo - 0,6 EUR, syr 100 gr. - 1,6-2,5 EUR

Ceny v reštauráciách:
Na slušný obed je potrebné počítať s čiastkou okolo 8 EUR bez nápoja, pivo v reštaurácii stojí 2,5-3,5 EUR, džús, limonáda okolo 1,5EUR, káva 1,5-2,5 EUR

Slovník:
dobrý deň - guten tag [gutn tag]
dobrý večer - guten abend [gutn abend]
dobrú noc - gute nacht [gute nacht]
dovidenia - auf wiedersehen [auf videryen]
ahoj - hallo [halo]
prepáčte, odpusťte - entschuldigung nebo verzeihung [ent3uldigung] nebo [frcajung]
ďakujem - danke (schön, sehr) [danke šén, zér]
prosím - bitte [bite]
s dovolením - mit Entschuldigung [mit enšuldigung]
to nevadí - das macht nichts [das macht nichts]
ako se darí - wie geht es [ví gét es]
ďakujem, dobre - danke, gut [danke gut]
prečo? - warum? [varum]
môžete mi pomôcť? - Können Sie mir helfen? [kennen sí mir helfen]
šťastnú cestu - Glückliche Reise [glykliche rajse]
hovoríte anglicky? - Sprechen Sie Englisch [šprechn zí engliš]
nerozumiem/rozumiem - ich verstehe nicht/ich verstehe [ich frštéhe nicht/ich frštéhe]
 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok