Cyprus - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Cyperská republika

dátum pridania: 14.07.09-15:00

Populárny ostrov v Stredozemnom mori, ktorý ponúka všetko, čo si vyžaduje perfektná dovolenka.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Nikózia

Rozloha: 9250 km2

Počet obyvateľov: 771 657

Úradný jazyk: gréčtina, turečtina

Mena: Eur

Časové pásmo: Slovensko +2 hod.

Zaujímavé miesta: Hlavné mesto Nikózia, Pafos, pohorie Trodos, križiacky hrad Kolossi, národné parky Cavo, Gkreko, Potamos tou Liopetriou a poloostrov Akamas, Famagusta (Gazimugusa - významné historické mesto severného Cypru), Salamis - rímske a byzantské vykopávky (rovnako Severný Cyprus)

Popis krajiny: Cyprus je ostrovný štát ležiaci vo východnej časti Stredozemného mora. V severnej časti sa tiahne pohorie Kyrenia (1024 m n m). Cyprus bol pôvodne britskou kolóniou. Osamostatnil sa v roku 1960. Názov krajiny je odvodený od gréckeho slova kypros, čo v gréčtine znamená meď. Cyprus je územne rozdelený. V roku 1974 severnú tretinu ostrova obsadila turecká armáda a vyhlásila tam Severocyperskú tureckú republiku. Ostrov je bohatý na nerastné suroviny. Ťaží sa tam napr. pyrit, azbest a medené rudy. Najvýznamnejším odvetvím je rybolov, ďalšímí sú potravinársky a textilný priemysel. Cyprus je veľkým lákadlom pre turistov. Má obrovskú obchodnú flotilu, ktorá patrí medzi najväčšie na Svete. Na Cypre sú krásne pláže všetkých druhov, čistá voda a množstvo ďalších prázdninových atrakcií. Okrem potápania a ďalších vodných športov ponúkajú populárne letoviská i golf alebo tenis, vynikajúce podmienky tu majú aj horolezci alebo cyklisti. Pobyty na Cypre, ktorý je nazývaný ostrovom bohyne Afrodity, sú skvelou príležitosťou k aktívnemu odpočinku pri mori.

Podnebie: Stredomorské s dlhými horúcimi letami a teplými vlhkými zimami. Vďaka svojej polohe má Cyprus jedny z najzdravších klimatických podmienok na svete a môže sa pochváliť viac ako 300 slnečnými dňami v roku. Teploty vo vnútrozemí presahujú 40°C, príjemnejšie je na pobreží, alebo v horách. Cyprus zasahujú dlhodobé suchá, v lete často vôbec neprší. Zimy sú vlhké, s teplotami medzi 5°C a 15°C. Najteplejší vzduch býva v auguste. Priemerná teplota 32,5°C. More je najteplejšie v septembri. Priemerná teplota 23,8°C

História: Už od stredoveku bol Cyprus pre svoju strategicky významnú polohu predmetom záujmu ríš okolo a neskôr i novodobých svetových veľmocí. Odpor pôvodných gréckych obyvateľov Cypru proti dlhotrvajúcej tureckej nadvláde vyvrcholil v 19. storočí v národnom oslobodzujúcom hnutí žiadajúcom pripojenie ostrova ku Grécku. Nacionálni antagonizmus medzi cyperskými Grékmi a Turkami sa vystupňoval po vyhlásení samostatnej Cyperskej republiky (1960) a niekoľkokrát prerástol do ozbrojeného konfliktu, doprevádzaný napätím medzi Gréckom a Tureckom.
V roku 1964 zahájili cyperskí Turci bojkot ústredných štátnych orgánov. V júli 1974 využila turecká vláda neúspešný puč reakčných gréckych dôstojníkov proti prezidentovi Makariovi ako zámienku k invázii tureckej armády na Cyrus a okupácii severnej časti (asi 40 % územia) ostrova. Cyprus bol tak rozdelený na dve uzavreté oblasti (grécku a tureckú), oddelené tzv. Attilovou líniou (Green line). Opakované pokusy o politické riešenie cyperskej otázky zatiaľ stroskotávajú na neústupnom postoji tureckej reprezentácie, požadujúcej federatívny štát so slabou ústrednou mocou a silnými národnými vládami (v hraniciach vytvorenými tureckou okupáciou 1974) zatiaľ čo cyperský Gréci sú pre federatívne usporiadanie so silnou ústrednou vládou.

Praktické informácie: Občan SR môže od 1.5.2004 vstupovať a pobývať na území členských štátov EU bez zvláštnych obmedzení, a to iba na základe platného cestovného dokladu alebo preukazu totožnosti. V Cyperskej republike je možné sa bez problémov dohovoriť anglicky. Motorové vozidlá jazdia po ľavej strane.
Cyperské úrady prísne stíhajú výrobu, distribúciu, dovoz i obyčajné držanie drog. Za porušenie zákona hrozí vysoký trest odňatia slobody, alebo peňažný trest alebo oba tresty súčasne. Následne sa páchateľ stáva nežiadúcou osobou pre svoje ďalšie cesty na Cyprus.

Dôležité telefónne čísla: Tiesňová linka - 112

Jedlá a nápoje: Tamojšia kuchyňa patrí k najlepším a najzdravším na svete. V žiadnej domácnosti nikdy nechýba zelenina, mäso, syr, olivový olej a víno, ktoré nemá vo svete konkurenciu. Keď si chcete dať typické cyperské jedlo, navštívte tzv. tavernu. Drevené uhlie je základom pre prípravu každého pokrmu. Úroveň cyperských reštaurácií je veľmi dobrá. Medzi miestne špeciality patrí taramosalata (krém z rybacích ikier) alebo sheftalia (zmes mletého bravčového). Na jedálnom lístku väčšiny reštaurácií sú aj ryby a dary mora. Pretože väčšinu občanov republiky tvoria cyperskí Gréci, v reštauráciách možno vychutnať širokú paletu gréckej kuchyne. V septembri sa v Limassole koná festival vína, na ktorom servírujú víno i občerstvenie zdarma.
Commandaria – azda najznámejšia cyperská špecialita na drevenom uhlí
Halloumi - je zapečený grilovaný syr s čerstvou zeleninou a chlebom
Moussaka - vrstvy mletého mäsa, baklažánu, cukety a zemiakov zaliate bešamelovou omáčkou, ozajstná delikatesa
Pastisjo- nákyp z mletého mäsa, makarónov a bešamelu
Souvlaki - špíž z niekoľkých druhov mäsa
Gyros a kebab, všetci ich poznáme, ale tu chutia omnoho lepšie než u nás.
Pita - slaný koláč z listového cesta plnený špenátom, šunkou alebo syrom
Nápoje: Pije sa dobré miestne víno, ktoré má stáročnú tradíciu, z tvrdších nápojov anízové ouzo na dedine cypruské brandy. Kávu i čaj miestny konzumujú vo veľkom. Čo sa týka piva je bezkonkurenčne najlepšie Keo a Carlsberg. Voda je všade pitná a balenú ju dostanete kúpiť na každom rohu.

Zdravie: Ak počas dovolenky na Cypre ochoriete, máte nárok na zdravotnú starostlivosť stanovenú cyperským právom. Vzťahuje sa to na všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť, ktorá vzhľadom na zdravotný stav nemôže byť poskytnutá až po návrate do SR. Pre tieto prípady slúži EPZP. Ak potrebujete lekárske ošetrenie, vyhľadajte štátne zdravotnícke zariadenie a pred ošetrením predložte EPZP. Národný zdravotnícky systém nekryje ošetrenie  súkromnými lekármi   a ošetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach, výnimkou sú služby poskytované tými zdravotníckymi zariadeniami (lekármi), ktorí sú v evidencii obvodnej lekárskej komisie. V mesiacoch júl - august často vystupuje teplota nad 40°C, čo je fyzicky veľmi náročné pre turistov cestujúcich z našich zemepisných šírok; je nevyhnutné dodržiavať pitný režim, avšak neodporúča sa piť vodu z vodovodov. Pre pobyt na Cypre sa nevyžaduje žiadne očkovanie.

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii
4, Kalamatas St., Acropolis, P.O.Box 1165, Strovolos
2002
1165, Nikózia
Cyprus
Telefón: (+357-22) 879- 681
Telefón: (+357-22) 311- 715

Automobilová doprava:

Jazdí sa vľavo.Vodiči môžu pri krátkodobých pobytoch používať platný medzinárodný vodičský alebo slovenský. Môžete si priviezť vlastné auto ak váš pobyt nebude dlhší ako 3 měsíce. Musíte mať so sebou technický a vodičský preukaz. Cestná sieť je dobrá, ostrovom vedie aj niekoľko úsekov autostrád bez poplatkov. Bezpečnostné pásy sú povinné. Vzdialenosti sú označené v kilometrech. Sú umiestnené na ľavej strane vozovky.
Najvyššia povolená rýchlost na diaľnici je 100 km/hod, mimo obce 60 km/hod a v obci 50 km/hod. Vodič musí byť starší ako 21 rokov, pre motocykl starší ako 18 rokov. Počas riadenia musíte mať obe ruky voľné po celou dobu šoférovania. Telefonovanie za jazdy je prísne zakázané. Parkovanie je zakázané za žltými plnými čiarami. Deti do 5 rokov nesmú za žiadnych okolností sedieť vedľa špféra.
Odporúča sa pri šoférovaní používať slnečné okuliare. V popludnajších hodinách je jazda na západ ohrozená oslnením šoféra slnkom. Môže to býť nepríjemné aj nebezpečné. Šoférovanie po požití alkoholu je prísne zakázané. Dopravné zápchy sú vätšinou mezi 7.30 a 8.00 hod a 13.00 a 13.30. a poobede mezi 17.00 a 18.00 hodinou. Cyprus je členom systému Zelených kariet – Green Card Systém. To znamená, že poistenie na auto je platné aj v tejto krajine.
Benzín sa predáva po litroch a vyznačuje se dobrou kvalitou.

Ceny: Chlieb (1 kg) 1 – 1,5 eur, Minerálna voda 1 eur, Pivo 1 eur, Víno 3 eur, Obed v reštaurácii 6 – 10 eur, Pohľadnice so známkou 1 eur, Požičanie auta na deň 45 – 65 eur, Ovocie 0,6–1,2eur/kg, Káva 1,5 eur, Mlieko 1,1 eur, Požičanie bicykla 5 eur, Vodné športy – surfing 13 eur, Potápanie-1/2 denný kurz 50-60 eur

Slovník:
Gréčtina má na Cypre inú výslovnost a iný prízvuk ako v Grécku. Používá se v južnej časti ostrova. V uvedenom slovníčku sú slová napísané tak, ako sa vyslovujú.

Dobrý den. Ahoj – yasas
dovidenia – andio
Áno – ne
Nie – ohi
Prosím – parakalo
Ďakujem – efharisto
Prepáčte prosím – me synhorite
Koľko to stojí? – poso kani?
Nerozumiem – katalaveno
Loď – ferribot
Autobus mestský – to astiko
Autobus – leoforeeo
Záchody – mia toualetta
Pláž – tin plaz
Nemocnica – to nosokomeeo
Lieky – farmako

Raňajky – proeeno
Obed - mesimvrino
Večera – vradhino

1 – enas (m. r.)
mia (ž. r.)
ena (str. r.)
2 – dhio
3 – tris (m.r. a ž. r.)
tria (str. r.)
4 – teseris (m. a ž. r.)
tesera (str. r.)
5 – pende
6 – exi
7 – epta
8 – ohto
9 – enea
10 – dheka
20 – ikosi
30 – trianda
40 – saranda
50 – peninda
60 – exinda
70 – evdhominda
80 – ogdhonda
90 – eneninda
100 – ekato
1000 – hilii (m. r.)
hiliez (ž. r.)
hilia (str. r.)
milión – ena ekatomyrio
dva milióny – dhio ekatomyrio

Turečtina používaná na Cypre sa liší od turečtiny ako v písanej forme tak v ústnej.

Ahoj – merhaba
Dovidenia – allaha ismarladik
Áno – evet
Nie – hayir
Prosím – lutfen
Ďakujem – tesekkur ederim
Není zač – bir sey degil
Promiňte prosím – affedersiniz
Promiňte prosím – pardon
Koľko to stojí? – ne kadar?
Nerozumím. – Anlamiyorum

Loď – feribot/vaput
Mestský bus – sehir otobusu
Autobus – otobus

Banka – bir banka
Polícia – polis
Pošta – postane
Záchody – tuvalet
Turistické informacie – turizm danisma burosu
Pláž – plaj
Nemocnica – hastane


Raňajky – kahvalti
Obed – ogleyemegi
Večera – aksamyemegi
Lieky – ilac

Pomôžte mi!!!! – Imdat!
Zavolajte doktora – Doktor cagirin
Zavolajte políciu – polis cagirin
Chďte preč! – Git!/Defol!

0 – sifir
1 – bir
2 - iki
3 - uc
4 – dort
5 – bes
6 – alti
7 – yedi
8 – sekiz
9 – dokuz
10 – on
11 – on bir
12 – on iki
20 – yirmi
21 – yirmibir
22 – yirmiiki
30 – otuz
40 – kirk
50 – elli
60 – altmis
70 – yetmis
80 – seksen
90 - doksan
100 – yuz
200 – akiyuz
1000 – bin
2000 – ikibin
milion – bir milyon


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok