Tunisko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Tuniská republika

dátum pridania: 10.07.09-14:14

Krajina, ktorá očarí svojou orientálnou atmosférou, moslimskou tradíciou, či nádhernými plážami, ale aj množstvom historických pamiatok.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Rozloha:164.150 km2

Hlavné mesto: Tunis
Počet obyvateľov: 8,8 mil. obyvateľov

Úradný jazyk: arabčina
Mena: TND - Tuniský dinár

Časové pásmo: po celý rok rovnaký ako u nás
Zaujímavé miesta:

Každá z turisticky žiadaných lokalít Tuniska môže turistom ponúknuť k prekránym plážam a čistému moru ešte niečo naviac. Za plážami pokrytými jemným pieskom zamierte skôr do južných oblastí Tuniska, keď dávate pri kúpaní prednosť romantickým oblázkom, bude sa vám viac páčiť na severných plážach krajiny. Vyhlásenou lokalitou pre potápačou je okolie Tabarky, najväčšiu koncentráciu mestského ruchu v zajatí upravených sadov a ovocných záhrad ukrýva Sousse, milovníkov historických tradíc v spojení s modernou architektúrou poteší Monastir, pravým srdcom cestovného ruchu s lacnejšími i luxusnými hotelovými komplexami je Hammamet. pokiaľ cestujete hlavne za prírodnými krásami, neurobíte chybu až už si vyberiete ktorúkoľvek z lokalít. A samozrejme nesmieme zabudnúť na Djerbu, ktorá v sebe harmonicky zasnubuje všetky zo spomínaných lákadiel

 •  Tunis - Kostol sv. Vincenta z 19. storočia, Mešita de la Kasbah, Médina (staré mesto) - Mešita Jama Ez Zitouna z r. 732 (prístupná aj pre turistickú verejnosť), Palác Dar El Bey z 18. storočia, Palác dar Othman, Múzeum Bardo - najväčšie múzeum v Tunisku, Múzeum poštových známok, Zoologická záhrada
 •  Kartágo - dnes je predmestím Tunisu:
 •  Archeologické vykopávky, amfiteáter, rímske vily (napr. Dom koňa s nádhernými mozaikami), kúpele, bazilika sv. Cypriána a bazilika Maiorum
 •  Oceánografické múzeum
 •  Bizerte - Veľká mešita zo 17. storočia, Námestie Place Slahedine Bouchoucha s fontánou z r. 1642
 •  Ghar el Melh - malebný rybársky prístav
 •  Tabarka - Pevnosť Bordj El Jedid, Rímska hrádza
 •  Ain Draham - Termálne kúpele
 •  Bulla Regia - antické vykopávky
 • Dougga - pozostatky antického mesta Thuggy
 •  Hammamet - Citadela Kasbah z 15. storočia, Veľká mešita z 15. storočia, krásne pláže
 •  Sousse - Veľká mešita, Pevnosť Ribat, Pevnosť Kasbah, Múzeum antického umenia, Katakomby
 •  Monastir - Obranná pevnosť Ribat, Veľká mešita, Múzeum umenia a ľudových tradícií
 •  El Djem - Koloseum- svojho času tretí najväčší amfiteáter Rímskej ríše sa vyznačoval obrovskými rozmermi. Trojpodlažný amfiteáter je 140 metrov dlhý a 122 metrov široký. Zmestilo sa doň 35 tisíc divákov.
 • La Mohamedia - Aquadukt - zachované pozostatky z rímskych čias
 • Jazda na ťavách
 •  Voľné chytanie rýb na udicu.
 •  Podmorské chytanie rýb si vyžaduje povolenie z ministerstva poľnohospodárstva a rybolovu.
 •  Soľné jazero (more) - Chot El Djerid
 •  Najväčšia palmová oáza: Nefta
 • Koralové pobrežie - medzi mestami Bizerte a Tabarka
 • Ostrov Djerba - turisticky obľúbený ostrov je spojený s pevninou cestou, ktorá vedie po rímskej hrádzi
 •  Rás Ben Sekka - najsevernejšie miesto Afriky (pozri rekordy)

Medzi najznámejšie pláže Tuniska patria:

 •   Hammamet - široké a pekné piesočné pláže sú veľkým lákadlom pre milovníkov slnenia.
 •  Sousse - romantické stredisko s príjemnými piesočnatými plážami. Stredisko sa môže pochváliť historickými pamiatkami.

 •  Monastir- stredisko s krásnymi piesočnými plážami ponúka bulváre s palmovým stromoradím.

 •   ostrov Djerba- ponúka príjemnú dovolenku pri pekných piesočných plážach.

 

Popis krajiny: Tunisko leží na pobreží Stredozemného mora medzi Alžírskom a Líbyou. Má dlhé pomerne členité pobrežie s výrazným Gábeským zálivom zvaným Malá Syrta a niekoľkými ostrovmi, z ktorých najväčším je Djerba. Pobrežie s bielym pieskom láka predovšetkým návštevníkov, ktorí milujú kúpanie. Len 137 km po mori delí Tunisko od Sicílie.

 

Zemepisná poloha delí Tunisko na tri úplne odlišné krajinné celky:

1. Tell je územie na sever od Tuniského pohoria Atlas. Toto tuniské pohorie sa rozprestiera od alžírskych hraníc až na polostrov Cap Bon. Blízko mesta Kasserine, neďaleko alžírskej hranice, leží najvyšší vrchol Jebel Chambi (1.544 m)

2. Step sa tiahne južne od Tuniského Atlasu až ku Gafskej pahorkatine. Na západe má Vysoká Step pomerne drsné podnebie a značné teplotné rozdiely. Nízka step na východe je tvorená planinami, aké sú neďaleko mesta Kairouan. Dažde sú tu menej časté a veľmi nepravidelné. Ďalej na východ prechádza step do nízkej a úrodnej pobrežnej roviny Sahel, ktorá sa sústreďuje okolo miest Sousse, Monastir a Sfax.

3. Juh je treťou charakteristickou časťou Tuniska. Nachádza sa tu Sahara s piesočnými dunami, s vysokými teplotami cez deň a veľmi nízkymi teplotami v noci. K tejto časti patria aj tri slané jazerá (šoty): Chott El Rharsa, Chott El Fejaj a Chott El Jerid spolu so svojimi oázami.

Podnebie: Tunisko leží v severnej časti Afriky. Vo vnútrozemí prevláda podnebie kontinentálne, pobrežie oblasti sú pod vplyvom stredomorského klimatu. Vo vnútrozemí sú omnoho viditeľnejšie rozdiely teplôt v letných a zimných mesiacoch, vo dne a v noci a teplotné rozpätie sa taktiež mení v závislosti na nadmorskej výške. Celkový ročný úhrn zrážok je z dlhodobého hľadiska veľmi premenlivé. Väčšina dažďových dní v jednotlivých oblastiach spadá do obdobia druhej polovici októbra až do konca marca. Čas od času vanie v lete z juhu na juhozápad teplý vietor nazývaný sirocco, ktorý so sebou prináša mimoriadne teplé obdobia.

Vzhľadom ku dvom rôznym klimatickým vplyvom nie je Tunisko krajinou, ktorá by poskytovala vo všetkých svojich kútoch celoročne vynikajúce podmienky pre dovolenku s tropickými teplotami a takmer neustálym slnečným svitom. Každá oblasť a každé ročné obdobie môže ponúknuť turistom niečo iného. Preto je Tunisko destináciou, ktorá dokáže pohostiť a byť atraktívna pre najrôznejšie typy cestovateľov a návštevníkov.

Priemerné teploty i dĺžka denného slnečného svitu sú v závislosti na geografickej polohe a prírodných podmienkach jednotlivých lokalít rôznorodé. Všeobecne sa dá povedať, že najvyššie teploty dosahú v auguste priemerne 30°C a až 12- ti hodinový denný slnečný svit je typický pre júl. Jar, ktoré vyniká predovšetkým širkou paletou druhov nádherne kvitnúcich kvetín, trvá od marca do mája, kedy turisti môže osviežiť ľahký dážď.
Od júna do septembra (s vrcholem v auguste) je v Tunisku najteplejšie. Ide taktiež o turisticky najžiadanejšie obdobie, prirodzene s najvyššími cenami. Vďaka teplu nie je táto doba ale najvhodnejšia pre milovníkov výletov a poznávania pamiatok. Pre tento aktivnejší spôsob trávenia dovolenky sa hodí skôr jeseň - obdobie od polovice septembra do začiatku decembra, kedy je more stále ešte krásne vyhriate. Tuniská zima je vhodná najmä pre náštevu Sahary alebo pozorovanie početných druhov migrujúcich vtákov. Zájazdy do Tuniska sú však usporiadavané celoročne a napríklad ostrov Djerba je prave cez zimu veľmi vyhľadávanou lokalitou.

História: Prvé zmienky o osídlení Tuniska sú už z 11. storočia pred n.l. Najznámejším obdobím z dejepisného hľadiska bolo založenie Kartága (800 rokov pred n.l.) a púnske vojny, po ktorých sa územie Tuniska stalo súčasťou Rímskej ríše. Tak ako celé Stredozemie, tak aj Tunisko neušlo nájazdom a pokusom o získanie nadvlády nad krajinou, ktorá má prístup k moru. Medzi podmaniteľov patrili Arabi a Turci z Osmanskej ríše. V 19. storočí sa Francúzsko dostalo k moci, ktorú využilo okrem presadzovania európskej kultúry na získanie tuniskej pôdy. Tunisko sa však nestotožnilo s francúzskym vplyvom a v r. 1956 získalo nezávislosť. Dnes sa Tunisko stáva vyhľadávanou turistickou destináciou a vďaka budovaniu infraštuktúry a nádherných turistických centier sa jeho kultúra blíži opäť k európskej úrovni.
Zdravie: Očkovacia povinnosť nie je v Tunisku zavedená. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B v prípade pohybu v menej kultivovaných oblastiach.
Do Tuniska je nevyhnutné cestovať so zdravotným poistením pre zahraničie. Tunisko disponuje štátnymi aj súkromnými zdravotníckymi zariadeniami a lekársky personál je väčšinou na dobrej profesionálnej úrovni.
Štátne sviatky:V Tuniských mestách sú veľmi obľúbené rôzne festivaly, ktorých sa (narozdiel od osláv náboženských sviatkov, ktoré sa nikde verejne neprezentujú) môžu zahraniční turisti zúčastniť.
Obyvatelia Tuniska zastávajú názor, že oslavovať sa dá takmer všetko, ak už ide o príchod jari, letná žatva alebo rybárska sezóna. Rada akcií sa koná v priestorách krásnych starobylých pamiatok, čo už samo o sebe zaistí nádhernú strhujúcu atmosféru. Dátumy konania týchto festivalo nie sú pevne stanovené a každoročne sa menia. Termín je zviazaný len s určitým mesiacom roku.

V januári prebieha v meste Douz štvordenný festival tradičných tuniských hier so závodom chrtov a tiav, v marci sa v Kekennah oslavuje jedinečný festival chobotníc. V apríli sa koná kultúrny festival ľudového umenia a tradíc v Tataouine a festival kvetín, považovaný tiež za oslavu jara, v meste Nabeul. V máji usporiadáva Sfax festival ľudovej hudby a umenia. Letné mesiace sú pre konanie festivalov ako stvorené a ich množstvo je naozaj hojné. Medzinárodný festival symfonickej a klasickej hudby je spojený s mestom El Jem, El Haouaria je dejiskom festivalu národopisného. Testor robí v júli zaujímavý festival nadaluské hudby, Kelibia obľúbený festival amtatérskeho filmu. Júl oslavuje varietné predstavenie festivalom Karaka v La Goulette a festivalom Bou Kornine v meste Hammam- Lif. Rovnako v júli sa koná nezapomenuteľný festival "Noci v Mahdii". Mesto Dougga usporiadáva festival divadelných predstavení v bývalom rímskom divadle. Humoristický festival sa koná v Monastiru a stredozemný festival piesní v meste Bizerta. Sviatok mora a folklóru, nazývaný taktiež ako festival Sirén, oslavujú ostrovy Kerkenna. Festival Aoussou v meste Sousse je prehliadkou varientných predstavení v bývalom rímskom divadle. Koná sa v rozmedzí júla a augusta, rovnako ako medzinárodný festival rôznych predstavení v kultúrnom stredisku v Kartágu. Obdobný festival usporiadáva taktiež mesto Hammamet. V auguste Djerba oslavuje folklór a improvizované predstavenie festivalom Odyssea. Každé dva roky (vždy v októbri) usporiadáva Kartágo kinematografický festival arabského a afrického filmu . November je potom mesiacom, kedy sa na ostrove Djerba koná festival bábkového divadla. V období mesiacov november a december je taktiež usporiadaný medzinárodný saharský festival miestneho ľudového umenia a tradíc (Douz) a medzinárodný festival oáz (Tozeur).
Praktické informácie:V arabských oblastiach je zvykom za väčšinu poskytnutých služieb poskytnúť sprepitné - bakšiš. Keďže je pre Egypťanov jeden z významných zdrojov príjmov, je od turistov vyžadovaný veľmi často.  Ďalší, pre Európana nezvyklý prvok, je dohadovanie o cene kupovaného tovaru a poskytnutých služieb. Okrem kamenných štátnych obchodov s fixnými cenami sa o cene jedná vždy a všade - patrí to k miestnemu koloritu.
Do mešít nie je povolený vstup v krátkych nohaviciach ani mužom, ani ženám. Ženám sa doporučuje, aby na sebe mali dlhšie šaty s rukávmi, pánom potom dlhé nohavice a košeľu. Rovnako väčšina hotelov vyžaduje, aby hostia na večere chodili vhodne oblečení - krátke nohavice nie sú povolené.

Autobusová sieť je hustá a frekventovaná. V prípade využitia autobusovej dopravy odporúčame nesadať si pod reproduktor, pretože šoféri s obľubou púšťajú arabskú hudbu poriadne nahlas.

Pláže sú piesočné, v prípade veterného počasie vzniká nepríjemný problém, pretože čiastočky piesku dráždia pokožku, oči, dokonca aj uši. Piesok sa dostane skutočne všade.
  Pre arabov čas nehrá rolu. Napriek tomu je vhodné byť dochvíľny, v prípade že meškáte, ihneď je "oheň na streche".  Telefóny sú len na mince. Na hovor do Európy postačuje 1 TD. 1 minúta hovoru na Slovensko stojí cca 1,850 TD. 

Severná časť krajiny je úrodná, s množstvom zelene. Severozápad krajiny, v okolí mesta Tabarka je veľmi obľúbený u miestnych obyvateľov na rekreáciu. Flórou aj faunou však pripomína Európu, a preto pre bežného turistu nie je táto oblasť zvlášť výnimočná. Smerom do vnútrozemia pribúda sucho, mení sa ráz krajiny. Na juhu sa nachádza púšť, atraktívne pre turistu sú zájazdy do oáz. Obzvlášť obľúbené sú horské oázy. Napriek nie najlepšej infraštruktúre zberné taxíky zabezpečujú prepravu aj v tejto oblasti. Doprava teda nie je obmedzená len na džípy.
Tunisko je moderná krajina, kde sa prelína francúzsky vplyv s tradičným moslimským. Zo severoafrických krajín Tunisko predstavuje pre turistu najbezpečnejšiu destináciu.

Automobilová doprava:

 
  Výhodné a rýchle je využitie zberných taxíkov, tzv. louage.Taxíky sú drahé, využívajú taxametre a v niektorých prípadoch je ich využitie nutné.
Niektoré atrakcie (napr. Dougga) sú ťažko dostupné bežnými dopravnými prostriedkami. V prípade väčšieho počtu osôb (min. 3) prichádza do úvahy alternatíva prenajatia si auta so šoférom. Možnosť dojednania je takmer na každom stanovisku zberných taxíkov. Nami vyjednaná najlepšia cena Hammamet-Dougga a späť=90 TD alebo Hammamet-Utika-Bizerte a späť=75 TD
  V turistických centrách sú k dispozícii mapy a informácie zadarmo.

Dôležité telefónne čísla:

Jedlá a nápoje: Tuniská kuchyňa je veľmi korenená, ale nie ostrá. Vyniká rozmanitosťou a pestrosťou. Jej základ tvoria čerstvé suroviny, ryby, skopové mäso, ovocie a zelenian. Pokrmy z rýb sú nedeliteľnou súčasťou jedálneho lístku, rovnako tak i ďalšie plody mora, ako krevety a chobotnice. Veľmi obľúbeným korením je rímska rasca, často užívaný taktiež cesnak, bobkový list, šafrán a mäta. Tunisko sa môže pochváliť množstvo ozajstných kulinárskych špecialít. Tradičnou lahôdkou arabskej kuchyne je kuskus. Táto v pare pripravovaná semolina (krupica z tvrdej pšenice) sa podáva zmiešaná s dusenou zeleninou a kúskami mäsa. Ďalším klasickým jedlom je brik - s vajcom, tuniakom, mletým mäsom či cibuľou a zemiakmi plnený pirohami z listkového cesta. Okrem briku a kuskusu patrí medzi tradičné špeciality tuniskej kuchyne tunisienne (šalát z nadrobno nasekanej sezónnej zeleniny), tajine (za tepla i za studena podávaná zmes mäsa a vajíčok), marguez (veľmi ostré párky zo skopového mäsa), mechouia (šalát z paradajok, paprík, varených vajíčok, tučniaka a kaparov) a harissa (k pokrmom zvlášť podávaná ostrá pasta, vyrobená z chili papričiek, cesnaku a oleja).

Ako dezert sa podáva rôzne upravené, vždy čerstvé ovocie. Ponuka závisí na ročnom období. Najčastejšie sú to pomaranče a mandarinky, jablká, ďatle, jahody a marhule, melóny, broskyne a hroznové víno. Na výber sú taktiež najrôznejšie sladkosti plnené mandľami, orieškami a pistáciami, mnohokrát obaľované v mede, cukrovom sirupe alebo marcipáne.

Pravú tradičnú tuniskú kuchyňu poznáte v ľudových jedálňach a reštauráciách rýchleho občerstvenia v tuniských mestách ďaleko skôr, než v reštaurácii niektorého turistického strediska. Stánky rychlého občerstvenia ponúka obľúbené pokrmy z cestovín, brik alebo frikasé (taštičky plnené zeleninou a duseným tučniakom) a "horký chlieb" - ostrou pastou plnené a do seba zvinuté placky.

Najrozšírenejším miestnym nápojom je minerálna voda - kvalitná, obvykle celkom bezpríchuti a s veľmi malým obsahom kyseliny uhličitej. Sýtené nápoje ako Cola majú väčšinou nezvykle umelú chuť. Vynikajúca a veľmi osviežujúca je tzv. citronáda (nápoj z čerstvých citrónov) alebo oržáda (sladký sirup z mandlí).

Výber vín je v Tunisku pomerne veľký. V ponuke sú skvelé vína červené i biele, korenené i perlivé. Z destilátov môžete ochutnávať ďatlový likér alebo silnú fikovú pálenku. Z piva je k najčastejšie k dostaniu Stella a Celtia. Tuniská káva je veľmi aromatická a silná. Je možné jej chuť zjemniť mliekom. Vo všetkých dobrých reštauráciách si môžete dať kávu arabskú, ktorá pripomína našu tureckú kávu. Miestny čaj značne horký. Svojou chuťou získáva dlhým varením a býva podávaný s lístkami mäty alebo s piniovými orieškami.

Zdravie: Voda z vodovodu nie je pre priamu spotrebu príliš vhodná, takže najlepšie je piť vodu kupovanú. Dávajte však pozor, či je viečko neporušené (fľašky plnia vodou a znovu predávajú). Európskym stravníkom sa nedoporučuje konzumácia ovocia, ktoré sa nedá olúpať, tepelne nespracovanej zeleniny, poulične predávanej zmrzliny či málo prepečeného alebo surového mäsa.
Adresa slovenského veľvyslanectva:

Ceny:
Ceny za ubytovanie sa líšia podľa sezóny, medzi najnižšími a najvyššími môže byť cenový rozdiel až dvojtretinový. Väčšina turistických oblastí je veľmi dobre zásobována, problém môže byť v oblastiach vzdialenejších. Najlepšie ovocie a zeleninu ponúkajú priamo pestovateľské regióny. Výber je tu taktiež najrozmanitejší. Vo väčších mestách sú najrozšírenejšie banány a ananás. Obchodné reťazce Monoprix a Magasin Général majú zastúpenie po celej krajine a okrem potravín je v nich možné dostať taktiež textil a predmety pre domácnosť. V mestách sú časté malé samoobsluhy s veľmi širokým sortimentom tovaru. Všetky základné potraviny v nich je možné obstarať dosť lacno a ich ceny sú všade rovnaké.

Obuv a textil je možné v Tunisku zakúpiť v pomerne vysokej kvalite, vo veľkých mestách sú i luxusné butiky. Bola by veľká škoda nechať si ujsť návštevu niektorého z preslávených miestnych trhov. Nedoporučuje sa síce kupovať tu drahšie predmety, ako napríklad šperky alebo koberce (tie je vhodnejšie vyberať v kontrolovaných štátnych obchodoch), zážitok z tradičného tuniského, pestrými farbami hýriaceho trhu, je ale naprosto jedinečným a pokiaľ dokonca ovládate umenie vyjednávania, iste si prídete na svoje. Ako suvenír z nezabudnuteľnej dovolenky si môžete priniesť niektorý z výrobkov tradičných tuniských umelecký remesiel. Vyhlásené sú napríklad prekrásne hodvábne šatky, korálové náhrdelníky, vtáčie klietky, keramika, kožené opasky a kabelky, predmety z medi alebo bronzu, pokrývky, voňavé esencie v malých fľaštičkách alebo rôzne druhy korenia.
Orientačné ceny:


pečivo - 4 až 6 Sk (0,15 až 0,25 TND)

mlieko 1l - 16 Sk (0,6 TND)

maslo - 13 Sk (0,,5 TND)

pivo - 18 až 22 Sk (0,7 až 0,85 TND)

balená voda - 8 až 13 Sk (0,28 až 0,5 TND)

známka na pohľadnicu do Európy - 16 Sk (0,6 TND)

požičovné lehátok a slnečníkov - 38 až 50 Sk (1,5 až 2 TND)

Slovník:
dobrý deň - asléma
dovidenia - bisléma
áno - éj (áj)
nie - lá (lé)
ako sa máš? - šnúwa hálek?
(mám) sa dobre - le - bés
ako sa voláš? - ešismik?
volám sa - ismí
koľko - gedéš
prečo / kam - lué / luín
čo je to - šnúwa hédha
ďakujem - šukran
nerozumiem - aná miš fáhim (muž)/fahma (žena)
prepáčte - aná ásif/asfa
koľko? - kam?
hovoríte anglicky, nemecky - inta/inti bitkallim/bitkallimí almání/inglízí
kde je autobusová stanica metro/nejbližšie letisko/turistické informácie - fén mahattit il-otobís/mahattit il-metro/il matár maktab/el-istialámat es-sijáhíja
hľadám nejaký hotel - ana badauwir aala otél
máte eště nějakú voľnú izbu - fí ghurfa fadja
lístok do...prosím - tazkara lil...

 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok