Francúzsko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Francúzska republika

dátum pridania: 10.07.09-14:04

Krajina histórie, módy, svetoznámeho umenia, architektúry a skutočných gurmánov.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Paríž
Rozloha: 543 998 km2
Počet obyvateľov: 59 mil.
Úradný jazyk: francúzština
Mena: Euro
Časové pásmo: GMT + 1 h (+ 2 h v lete)
 

Zaujímavé miesta:

Versailles

Jeden z typických symbolov Francúzska môžeme nájsť len 21 km od hlavného mesta. Palác kráľa Ľudvíka XIV. Versailles predstavuje majtrovské veľdielo, oplývajúce rôznorodými stavebnými materiálmi, hýriacou okázalosťou, luxusom a márnivosťou. Za dominujúce prvky tohoto komplexu je považovaný Apollonov salón, tróniacu miestnosť s impozantnou nástropnou maľbou samotného kráľa Slnka vo svojom kočiari, či Zrkadlovú sieň, bývalé centrum rozmanitého života, ktoré rafinovane pracuje so svetlom od zapadajúceho slnka. Niektoré miestnosti, ako napríklad kráľova spálňa, sú otvorené len za špeciálnej príležitosti. Versailles je možné obdivovať nielen zvonku ale aj zvnútra. Okázalé záhrady, presne vystihujúce podstatu francúzskeho parku ponúkajú početné kolnády, fontány či jazierka. Nemalou turistickou atrakciou je prechádzka na tzv. Grand Canale či nášteva dedinky Hamenau, s charakteristickými doškovými strechami, kde si dvorania hrávali na prostý život na dedine.

Ďalším lákadlom je nepochybne katedrála v Chartres z prelomu 12. storočia, v ktorom sa zasnubuje štýl románský s nastupujúcou gotikou.

Pre tých, ktorých láka hlavne prírodná scenéria, bude les Fontainebleau iste vytýčeným cieľom. Množstvo stromov láka k podniknutiu osviežujúcej prechádzky. Sú tu dokonca umiestnené početné skalné steny pre tréning chtivých horolezcov.

Mestečko Chantilly, nachádzajúce sa približne 50 km severne od Paríža, môže ponúknuť svoju dominantu a to zámok, pozostávajúci z dvoch častí, malého a veľkého zámku.

 

Pokiaľ hovoríme o najbližšom parížskom okolí, musíme sa samozrejme pokúsiť vybrať aspoň niektoré z nespočetných zaujímavostí a pamiatok, ktoré sú k videniu v hlavnom meste. Nemusíte ani pripomínať svetoznámu umeleckú galériu Louvre, opradenú záhadami okolo zrejme najznámejšieho obrazu Mony Lisy z tvorby renesančného génia Da Vinciho. Kto by si vedel predstaviť Paríž bez tri sto metrov vysokej Eiffelovej veže, dar Američanov z roku 1886, ktorý sa stal jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. Katedrála Notre-Dame, Víťazný oblúk a ChampsElysées sú ďalšie typické atributy, ktoré sa nám pri vyslovení mena Paríž určite vybavia.

Nie je však nutné koncentrovať sa len na hlavné mesto, vo Francúzsku nájdete i ďalšie zaujímavé miesta atraktivné pre turistov. Napríklad malé mestečko v Pyrenejoch nazývané Lurdy, miesto, ktoré tento rok oslavuje 150. výročie zjavenia panny Márie, navštívi ročne milióny veriacich z celého sveta, aby tu našli duševnú i telesnú silu.

Región Burgundsko poskytuje jednu z najväčších viníc na svete. V minulosti oblasť oplývala bohatstvom, takže nie je divu, že i v malých mestách vždy nájdete impozantné kostoly alebo iné stavby.

V oblasti Bretane je silný keltský vplyv, ktorý sa v kultúre prejavuje dodnes. Dôkazom toho sú časté festivaly s keltskou tematikou, napríklad najvýznamnejší Všekeltský festival v Lorentinu.

St-Tropez

Jeden z najatraktívnejších regiónov Francúzska, Prevensálsko, Alpy, Azurové pobrežie ponúkajú množstvo zaujímavostí a možností. Až už sú to Alpy vrátane najvyššej hory Európy - Mont Blanc, nádherne Azurové pobrežie s mnohými jedinečnými plážami, významné mestá Marseille, St-Tropez či Lyon, alebo miniatúrny štát Monako, nebudete sa v tejto oblasti nudiť. Neďaleko odtiaľ, v oblasti juhozápadu, lákajú turistov mnohé atrakcie, až už sa jedná o historické mestečká, hrady alebo ďalšie architektonické stavby. Napríklad mesto Bordeaux by mohlo slúžiť ako čítankový príklad. Nájdeme tu obrovský prístav plný lodí a tankerov z celého sveta, veľkolepú katedrálu Saint-André, postavenú ve štýlu pre Francúzsko typickej gotiky alebo múzeum výtvarných umení, vystavujúce diela od svetových tvorcov ako van Dycka, Veronese a ďalších.
Ako posledné môžeme spomenúť Korsiku, v Stredozemnom mori ležiacich ostrovov s bielymi piesočnatými plážami a rajskou prírodou. Vzhľadom k svojej polohe bola Korzika vždy pod vplyvom Talianska, o čom svedčí časté archeologické náleziská i architektura. Atmosféra prehistorickej doby na nás dýchne v nálezisku Filitosa, pamiatke chránenej UNESCOM, kde je doložneé osídlenie už z doby 6000 rokov p. n . l.
 

Korsika

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Francúzska patria:

  • Cannes-stredisko je známe vďaka filmovému festivalu. Patrí medzi najkrajšie a najdrahšie strediská Francúzskej riviéry. Sú tu krásne pláže a čisté azúrové more.
  • Giens-nádherné stredisko na polostrove ponúka skvelú dovolenku pre aktívnych turistov. Sú tu výborné podmienky na potápanie a na cykloturistiku.
  • Marina Baie des Anges- krásne štrkové pláže sa tiahnu pozdlž celého zálivu s priezračnou morskou vodou.
  • Antibes- stredisko má dlhé štrkové pláže a krásnu panorámu. Výhodou je možnosť výletov do blízkych miest Nice a Monako.
  • Lacanau- stredisko ležiace na pobreží Atlantiku ponúka širokú škálu možností pre aktívnu dovolenku. Je tu raj surfistov, golfistov, ale aj milovníkov bicyklovania. V blízkosti je vodný park, motýlie centrum.

Popis krajiny: Francúzsko je relatívne nízko položená krajina. Najvyššie vrchy sa nachádzajú v centrálnych Alpách. Najvyšším z nich je Mont Blanc, týčiaci sa do výšky 4807 m.n.m, ktorý je zároveň najvyšším vrchom západnej Európy. Pohorím s vysokými vrcholmi sú aj Pyreneje, Jura, Ardény, Francúzske Stredohorie a Vogézy. Nížiny pokrývajú 2/3 celého povrchu Francúzska. Štyri hlavné rieky, ktoré sú dôležité pre priemyselný a mestský rozvoj, sú Loire (dĺžka 1012 km), Garonne (dĺžka 575 km), Seine (dĺžka 776 km) a Rhône (dĺžka 552 km). Francúzske pobrežie s rôznorodou prírodnou scenériou je dlhé 5500 km. Obmývajú ho štyri moria, Severné more, Kanál La Manche, Atlantický oceán a Stredozemné more.
 

Podnebie: Vo Francúzsku sa vyskytujú sa tu 3 typy podnebia: oceánske, stredomorské a kontinentálne.
Oceánske podnebie na západe sa vyznačuje vysokou mierou zrážok prinášaných atlantickou tlakovou nížou, bývajú tu mierne zimy a chladnejšie letá a počasie sa často mení.
Stredomorské podnebie na juhozápade je charakteristické teplejšími letami a poskytuje aj viac jesenného slnka. Na juhovýchode stredozemská klíma garantuje horúce a suché letá a mierne zimy. Slnko tu svieti viac ako 2500 hodín ročne, daždivé obdobie prichádza väčšinou na jar a na jeseň. Mráz a sneh sú tu veľmi neobvyklé.
Alsace a Lorraine v strednom a východnom Francúzsku majú podnebie kontinentálneho charakteru s horúcimi a búrkovými letami, chladnejšími zimami s menšou mierou zrážok.
 

História: Francúzsko bolo osídlené keltskými Galmi zhruba v 8. storočí pred naším letopočtom. Po expanzii Rímskej ríše sa Francúzsko stalo jeho súčasťou. História po rozpade Rímskej ríše naberá rýchly spád. Striedajú sa vládcovia od Pipinovcov až po Kapetovcov. Dočasne sa Francúzsko dostáva dokonca pod anglickú nadvládu. Avšak vďaka Johanke z Arku za vlády Karola VII. sa Francúzske kráľovstvo vymaní spod nadvlády. 16. storočie je obdobím náboženských nepokojov. Jedným z najznámejších kráľov je Ľudvík XIV., zvaný kráľ Slnka. Historicky známou udalosťou je dobytie Bastilly. Veľmi neslávne sa do histórie zapísal Napoleon Bonaparte, ktorý sa sám vyhlásil za cisára. Vojny, ktoré viedol na rozsiahlom území, sa skončili až po bitke pri Waterloo. V 20. storočí sa Francúzsku nevyhla I. ani II. svetová vojna. Dnes je Francúzsko krajinou, ktorá turistom ponúka bohatú históriu a príjemný pobyt nielen v Paríži, ale vo všetkých kútoch krajiny.
 

Štátne sviatky: Na väčšinu štátnych sviatkov majú úradné inštitúcie i väčšina obchodov zatvorené. Je taktiež zaujímavosťou, že pokiaľ niektorý zo sviatkov pripadá na pondelok alebo na štvrtok, predĺžia si Francúzi voľno o pondelok alebo piatok.
Štátne sviatky sa väčšinou zhodujú s ostatnými krajinami Európy. Na prvý január pripadá Nový rok, prvý január je oslavovaný ako Sviatok práce a presne o týždeň pozdejšie sa oslavuje koniec druhej svetovej vojny pod názvom Deň víťazstva.
Národný deň Francúzov (Fete Nationale) pripadá na 14. júla, kedy je spomínaný pád Bastilly. O mesiac pozdejšie, 15. augusta prichádza na rad slávnosť Nanebevzatie Panny Márie (Assomption). Tak ako i v ďalších krajinách sa dňa 1. novembra oslavuje sviatok Všetkých svätých (Toussaint) a 11. novembra Deň armádnych vyslúžilcov.

Vianoce oficiálne začínajú 25. decembra. Ich oslavy sa líšia podľa regiónov. Neodmysliteľne k nim však patrí omša s tradičnými chorálmi.
Nesmieme taktiež zabudnúť na pohyblivé sviatky - Veľkú noc, Nanebevzatie Pána a Svätodušné sviatky. Svätodušný pondelok však bol pred tromi rokmi zmenený z dňa pracovného pokoja na oficiálny štátny sviatok pod názvom Deň solidarity.
Okrem oficiálnych sviatkov sa oslavuje i pri iných príležitostiach. Napríklad 21. jún je považovaný za sviatok hudby, početné slávnosti vína sa konajú od augusta do novembra napríklad v meste Colmaru, Dijonu a samozrejme v Burgundsku, kde sú doprevádzané hudbou, tancom a príjemnou atmosférou. Festivaly a prehliadky všetkého možného od filmu, hudby či ľudového umenia sa konajú behom celého roka. Športovné udalosti ako je Tour de France, tenisové turnaje alebo automobilová Grand Prix v Monaku sa teší obrovskej obľube nielen u domácich obyvateľov, ale taktiež u turistov, ktorí neváhajú kvôli týmto príležitostiam prísť až z ďalekého zahraničia.
 

Praktické informácie:
Návšteva Francúzskej riviéry je najkrajšia počas letných mesiacov, návšteva Paríža na jar a návšteva zámkov na jeseň. Menej vhodným obdobím je január až február, pretože býva chladno a daždivo. Dovolenka vo Francúzsku je často kulinárskym zážitkom, nezávislým od ročného obdobia.

Vstup

  •  do Francúzska sa dostanete na platný občiansky preukaz, nepotrebujete pas
  •  dieťa bez občianskeho preukazu musí byť zapísané v pase rodiča, resp. musí mať vlastný pas
  •  pri kontrole samostatne cestujúcich neplnoletých osôb (do 18 rokov) môžu francúzske úrady vyžadovať písomný súhlas rodičov s cestou

Dôležité telefónne čísla:

Prvá pomoc(SAMU) - 15

Polícia - 17

Hasiči - 18

telefonovanie na účet volaného do SR 0800990421


Jedlá a nápoje:

Labužnické Francúzsko dokáže splniť takmer všetky sny, o ktorých sa kedy milovníkom vynikajúcich špecialít zdalo. Prísť na dovolenku do tejto krajiny a neskúsiť žiadne z typických delikates by sa vskutku dalo nazvať osudovou chybou. Jedálne zariadenia si môžete samozrejme vybrať podľa svojich chuťových buniek, finančných možností alebo jednoducho podľa nálady. Ponúkajú sa jednak pomerne drahšie reštaurácie, rodinné reštaurácie, ktoré sa nazývajú brasserie alebo menšie a cenovo nie tak náročné bistrá, poprípade lacnejšie kaviarne či vinárne.

Čo sa týka tradičných jedál, začiatok dňa je najvhodnejšie privítať typickými výdatnými raňajkami, skladajúcich sa hlavne z pečiva, teda rožku, briošky či chleba, obvykle s maslom a k tomu nápoj podľa chuti, od kávy, čaja, cez čokoládu až po čerstvo vylisovaný pomarančový džús. Tento chod sa nazýva petit d´jeuner. Obed býva často, ako je ostatne zvykom i v iných západoeurópskych krajinách, nahradený čerstvým pečivom, syrom, zdravím šalátom. Veľmi dôležitú úlohu hrá večera, ktorá sa skladá z niekoľkých chodov. Ako predkrm si môžete vybrať zeleninu rôzneho druhu (crudités), prípadne výbornú údeninu, ryby alebo zeleninovú polievku, husiu paštétu či inú lahôdku. Rybiu kuchyňu tvorí špecifický svet sám o sebe. Nesmieme zabudnúť na syry, ktoré sú známe po celom svete. Na pravý francúzsky Roquefort alebo Camembert nedajú labužníci nikdy dopustiť.

Vynaliezavosť Francúzov vskutku nemá konca kraja. Ľahká čokoládová pena, ovocné torty, sorbet alebo špecialita nazývaná tarte Tatin, horúce jablká v sladkom cestíčku, sú len zlomkom toho, čo môžete vo Francúzsku ochutnať zo sveta sladkej fantázie.

Francúzska kuchyňa je natoľko rôznorodá, že nemôže byť nikdy zgeneralizovaná. Každý región totiž vytvárajú svoj charakteristický vzorník jedál, ktorý v opačnom kúte Francúzska ťažko budete hľadať. Rozhodujúce je i geografická poloha či prírodné podmienky. Napríklad oblasť Alsaska je značne ovplyvnená vplyvom Nemecka či dokonca i židovskou kultúrou, o Burgundsku sa hovorí, že okrem výnimočného vína produkuje taktiež najlepšie dusevné hovädzie sveta, ktoré sa varí priamo v červenom víne. Ozajstný raj mliečnych výrobkov sa nachádza v Normandii. Doporučujeme predovšetkým výnimočnú smotanu s krehkým jablkovým koláčom. Naopak pre delitesy z morských plodov sa vyplatí vydať do oblasti Bretane. Ale pozor, tu rozhodne ochutnajte svetoznáme palacinky, až už v sladkej či korenenej podobe. Na sladkovodné rybie špeciality sú odborníci na slovo vzatí v údolí Loiry. Nenechajte si ujsť úhora vareného v červenom víne, ktorý sa ukrýva pod názvom matelote d´anguille. Ďalšia zaujímavosť lahôdka rastie v oblasti Périgord, totiž lanýže, ktoré sú hľadané vycvičenými prasatami. Žabie stehienka či iné špeciality dokresľujú výsledný dojem z kulinárskeho umenia Francúzov.


Zdravie: Odvoz sanitkou, vrátane prvej pomoci, sa musí hradiť. Takéto zdravotnícke zákroky sú veľmi drahé - napr. v takých prípadoch sa účtuje 1000 FF/30 min. Náklady na pobyt v nemocnici sú taktiež veľmi vysoké - 2500 a 7500 FF na deň. Pokiaľ nie je pacient schopný preukázať, že je poistený, vyžaduje sa písomná záruka úhrady pred prepustením z nemocničného zariadenia. Odporúčame preto pred odchodom z vlasti uzavrieť zdravotné poistenie pre prípad úrazu alebo ochorenia. V prípade, že sa občan nepoistí, zdravotná poisťovňa občanom SR preplatí len náklady vo výške obdobného liečenia v SR, a taktiež riskujú, že si budú hradiť liečebné náklady z vlastných prostriedkov. Na niektoré druhy športov je potrebné uzavrieť špeciálnu poistku (lyžovanie, let na rogalovom krídle, skok padákom atď.).V prípade, ak trpíte na niektoré vážnejšie ochorenie, je vhodné mať pri sebe príslušný preukaz o tomto ochorení, druhu liekov, ktoré užívate a o Vašej krvnej skupine.
Pitná voda síce nie je žiadnym problémom, ale Francúzi milujú minerálne a prírodné vody s bublinkami i bez bubliniek.
 

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo SR Paríž - Francúzska Republika
Ambassade de la République Slovaque
125, rue du Ranelagh
750 16 Paríž (Paris)
Francúzsko (France)

Automobilová doprava:

Maximálne povolené rýchlosti:
diaľnica:
130 km/h; 110 km/h (dážď); 50 km/h (hmla)
štátna cesta:
90 km/h; 80 km/h (dážď)
obec:
50 km/h

Na diaľnicach sa platí poplatok (péage) 0,30-0,80 FF/km po úsekoch. Pokuty (za nesprávne parkovanie, nedostatočné doklady a pod.) sú vysoké a platí sa v hotovosti. Ceny za opravy motorových vozidiel a náhradné diely sú taktiež vysoké. Odporúča sa preto pred vycestovaním uzavrieť špeciálne poistenie. Colné predpisy sú rovnaké ako v ostatných štátoch EÚ. Dovoz 10 l benzínu v kanistri je povolený, avšak ďalšia jazda s plným kanistrom je po území štátu zakázaná z bezpečnostných dôvodov. Colnú kontrolu môžu francúzske colné orgány vykonať kdekoľvek na území Francúzskej republiky. Povinná výmena valút neexistuje. Všeobecne sa tzv. zelená karta nevyžaduje, ale ak bol slovenský vodič účastník dopravnej nehody, polícia môže predloženie karty vyžadovať.
Pri dopravnej nehode polícia spravidla neprichádza na miesto nehody, iba v prípade ak došlo k zraneniu osôb. V prípade hmotných škôd dochádza medzi vodičmi k výmene formulárov z poisťovní a k zaznamenaniu škôd na formulároch. Blokové pokuty sú za dopravné priestupky veľmi vysoké.

Rovnaké predpisy pre vstup platia i pre Monako a Andorru. V Monaku platí zákaz vstupu autobusov do hlavného mesta. Za priestupky autobusov sú zvláštne tarify. Pri nedodržaní režimu cesty, ktorý je kontrolovaný na základe kotúča tachografu, je vodičom autobusov často udeľovaná vysoká pokuta. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5‰.
 

Ceny: Francúzsko nepatrí medzi najlacnejšie krajiny, ceny základných potravín sa však príliš nelíšia od našich cien, veľký výber potravín – syry, ryby, a hlavne ovocie a zeleniny je možné výhodne nakúpiť na miestnych trhoviskách. Ceny potravín sú nižšie vo veľkých obchodných domoch, alebo v samoobslužných reštauračných zariadeniach.

bochník chleba - od 0,3 EUR
syr 100 g - od 1 EURA
šunka 100 g - 2 EURA
mlieko 1 l - 0,75 EURA
pivo - 1 EURO
rajčiny 1 kg - 2,5 EURA
víno -od 0,85 EURA
pivo točené - 2,8 až 6,15 EURA
pohľadnica - 0,4 EURA

Slovník:

Výslovnosť:

C pred E a I se vyslovuje šušľavo, inak tvrdo ("cerca"/"tserka")
CH ako Č
G pred E a I jako H ("gigant"/"higant")
H je vždy neznelé
J rovnako ako G ("jamón"/"hamon")
LL ako J
QU ako K
R ako v češtine
V znie skôr ako B ("vino"/"bvino")
X pred samohláskami sa pripojuje S, pred souhláskami KS
Z ako mäkké C

bon jour - dobrý deň
s´il vous plait - prosím
merci - ďakujem
oui - áno
non - nie
combien cela coutet-il? - čo to stojí?
station - nádražie, stanica
le bureau de poste - pošta
la place - námestie
le port - prístav
lundi - pondelok
mardi - utorok
mercredi - streda
jeudi - štvrtok
vendredi - piatok
samedi - sobota
dimanche - nedeľa
un, une - jeden
deux - dva
trois - tri
quatre - štyri
cinq - päť
six - šesť
sept - sedem
huit - osem
neuf - deväť
dix - desať
le garcon - čašník
le repas - jedlo
le pain - chlieb
le boeuf - hovädzie mäso
le roti d oie - pečená hus
le poulet - pečené kura
le café- káva
la biére - pivo
le potage - polievka
la citronade - citronáda, limonáda

 

 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok