Španielsko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Španielsko kráľovstvo

dátum pridania: 17.07.09-12:09

Vlny Stredozemného mora, býčie zápasy, vôňa pomarančov, či Gaudího Barcelona- to je Španielsko.

Hlavné mesto: Madrid

Rozloha: 504782 km2

Počet obyvateľov: 40 037 995

Úradný jazyk: španielčina, katalánčina

Mena: euro (EUR)

Časové pásmo: platí stredoeurópsky čas - bez posunu

Zaujímavé miesta: Kráľovský palác, Museo del Prado - jedna z najznámejších galérií sveta, Plaza Mayor - hlavné námestie
El Escorial - nádherný barokový chrám (kláštor) asi 60 km od Madridu
Barcelona - chrám Sagrada Familia (foto), gotická katedrála Sv. Eulálie, Casa Milá - Gaudího obytný blok, Casa Battló - pokrútená budova
Popis krajiny: Španielsko leží v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Susedí s Portugalskom a Francúzskom. K Španielsku patria aj Baleárske ostrovy (Mallorka, Ibiza a Formentora) ležiace v Stredozemnom mori a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne. Španielsko je najbližšie k Africkému kontinentu, od ktorého ho delí len 13 kilometrov Gibraltárskeho prieplavu. Pobrežie polostrova je málo členité, ale jeho dĺžka je viac než 3000 kilometrov. Veľkú časť Španielska zaberá náhorná plošina vo výške cca 700 až 900 metrov nad morom. Španielsko patrí medzi najvyššie položené krajiny Európy. Najznámejšie pohoria sú od severu na juh: Kantaberské, Kastilské a Iberské, ďalej Sierra Morena, Andalúzske pohorie a Sierra Nevada. Z pohľadu dostupnosti je Španielsko oddelené od ostatnej Európy (vynímajúc Portugalsko) nielen morom, ale aj vysokým pohorím - Pyrenejami.
Malaga - rodné mesto Pabla Picassa, Gibralfa - arabská pevnosť
El Trocal - neďaleko Malagy sa v nadmorskej výške 1300 metrov nachádza unikátna prírodná sieť ciest a tunelov medzi skalami tvarovanými vetrom a vodou. Najznámejšie skalné útvary sa volajú lievance.
Segovia - rímsky akvadukt. Ojedinelý skvostný most meria 730 metrov. Unikátne riešenie spočíva v 118 oblúkoch bez použitia malty.
Granada - opevnené palácové mesto Alhambra (foto) (v preklade červený palác) so známymi miestami: Leví dvor, Sieň kráľov, Sieň veľvyslancov
Cordoba (Córdoba) - najväčšia židovská štvrť v Španielsku, veľká mešita Abdarrahmána, Patio de los Naranjos - dvor pomarančovníkov, Staré mesto s tradičnou orientálnou atmosférou.
Sevilla Katedrála - tretí najväčší chrám na svete (rozmery: 130 m dĺžka, 76 metrov šírka). Je tu pochovaný Krištof Kolumbus.
Park Marie Luisy
minaret La Giralda
Plaza de Espaňa - nové námestie z roku 1929 je zdobené nádhernými mozaikami (architekt Hannibal Gonzales)
Museo de Bellas Artes
V Seville bola nameraná najvyššia teplota v Európe, a to 47,8 stupňa C.
Saniago de Compostela - katedrála z 11./12. storočia - často vyhľadávaná pútnikmi kvôli Jakubovmu hrobu. K Santiagu de Compostela vedie Svätojakubská cesta až od Pyrenejí.
Toledo - opevnený most sv. Martina, Alcazar - kráľovská citadela, synagoga Tránsito zo 14. storočia n.l., okolo mesta tečie rieka Tajo
Amfiteáter Italica (pri Seville) - z čias rímskej kolónie, pozostatky arény pre gladiátorské zápasy, časti domov s mozaikovou dlažbou (foto)
Mérida - zreštaurované pozostatky divadla z 2. storočia n.l.
Cádiz - staré mesto pri pobreží Atlantiku
Burgos - Katedrála Panny Márie. Stavbu začali stavať začiatkom 13. storočia. Mnohé dostavby boli realizované počas 15. a 16. storočí. V katedrále je architektonicky unikátna osemcípa hviezda.
Lugo - zaujímavosťou mesta Lugo je rímske opevnenie. Hradby sú vyše 2 km dlhé, 11 m vysoké a 4,5 m. Hradby upútavajú polokruhovými strážnymi vežami, ktoré sú pomerne dobre zachované.
Údolie Vall de Boí - vyznačuje sa množstvom románskych kostolov.

Palma de Mallorka (na Mallorke)
Valldemosa (na Mallorke) - malebná dedinka s kartuziánskym kláštorom.
Vodné parky:
Mallorka - El Arenal (Aquacity) (foto)
Ibiza - Aqualandia
SV Španielsko - Marineland plus show s delfínmi
Isla Magica - Sevilla
Zábavný park: Tivoli
Morské akváriá:
Barcelona
Jaskyne:
južné Španielsko - Cueva de Nerja
severné Španielsko - Altamira. Výnimočnosť jaskyne spočíva v maľbách z doby kamennej. Originálne paleolitické maľby zobrazujú zubry, jelene a ľudí. Maľby môžu nadšenci obdivovať v blízkom múzeu Altamira.
Mallorka - východné pobrežie
Prieplav:
Gibraltársky prieplav (pozri rekordy)
Golfové ihriská:
Mallorka - 12 kvalitných golfových ihrísk
Vodopády:
národný park Monasterio
Býčie zápasy
Národný park Garajonay na ostrove La Gomera (Kanárske ostrovy) - známy hustým pralesom a jediným plošným varvínovým (bobkový list) hájom na Zemi


História: Najstaršie dôkazy o existencii človeka na dnešnom území Španielska sa týkajú staršej doby kamennej. Pôvodných obyvateľov tvoril kmeň Iberov, ktorý splynul s Keltmi, čím sa zrodilo tzv. keltiberské obyvateľstvo. Z mladšej doby kamennej sa zachovali nástenné kresby, ktoré je možné obdivovať v jaskyni Altamira.

Po druhej púnskej vojne viedlo pôvodné obyvateľstvo dlhoročné spory o územie s Rimanmi. Prvý feudálny štátny útvar dlhšieho trvania založil na počiatku 5. storočia kmeň Vizigótov; hlavné mesto bolo dnešné Toledo. Aj keď Vizigóti vyznávali ariancizmus, nakoniec zvíťazili katolíci, ktorý tvorili kmeň Keltiberov. Porážkou vizigótskeho panovníka Rodericha v roku 711 nastal koniec Vizigótskeho štátu a začal príliv Arabov, ktorých kultúrne znaky na severe Španielska pretrvávajú dodnes.

V stredoveku medzi sebou bojovali malé panstvá, ktoré sa navzájom oslabovali. V Asturii vzniklo v roku 720 kresťanské kráľovstvo, odkiaľ vyšla rekonquista, boj malých kráľovstiev o znovzískanie území obsadených Maurami. Rekoquista začala v 8. storočí bitkou pri Covadongy (r. 718) a skončila sa až v roku 1492 dobytím Granady a vyhnaním Židov.

Novú éru odštartoval Kryštof Kolumbus a jeho objavení Ameriky. Po sobáši Izabely Kastílskej s Ferdinandom II. Aragonským v roku 1469, sa spojila Kastília s Aragonit, a tým bol položený základ k budúcemu zjednoteniu Španielska

Na počiatku 16. storočia bolo dobyté Napoleónske kráľovstvo a zlúčené so Španielskom - kráľovstvo Navarrské vrátane Baskicka. Od roku 1516 vládla v Španielsku dynastia Habsburgovcov a pod rukou Filipa II sa táto zem stala svetovou veľmocou. Filip II. Si podmanil Mexiko, Peru a Filipíny a taktiež vybudoval z mesta Madrid reprezentatívnu metropolu. Po smrti Filipa II. Nastal hospodársky úpadok a okrem toho v roku 1621 Holandsko s Francúzskom vypovedalo Španielsku vojnu. V rok 1640 sa osamostatnilo Portugalsko a Vestfálskym mierom v roku 1648 bola uznaná i nezávislosť Holandska. Počet obyvateľov sa znížil skoro o polovicu v dôsledku sťahovania Španielov do Ameriky.

V roku 1700 vymreli Habsburgovci po meči. Vojna o španielske dedičstvo končí Utrechtským mierom v roku 1713, kedy Španielsko stráca územie v Amerike, talianske dŕžavy, južné Holandsko a Gibraltar. Boj o nezávislosť skončil liberálnou ústavou, a tak sa v roku 1812 Španielsko stáva dedičnou konštitučnou monarchiou.

Behom prvej svetovej vojny bolo Španielsko neutrálnym štátom a bohatlo z dodávok obom vojnovým stranám. Od roku 1923 bola nastolená vojenská diktatúra generálom Primo de Riverou a trvala až do roku 1930. Od roku 1931 bolo Španielsko opäť republikou a generál Franko sa stal náčelníkom generálneho štábu. Kráľ Alfonz XIII. Odišiel do exilu. Generál Franko spoločne s generálom Molom vyvolal v roku 1936 občiansku vojnu, kde proti sebe bojovali nacionalisti a loajalisti. Po víťazstve v roku 1939 sa Franko sám menoval doživotnou hlavou štátu. V roku 1947 obnovil monarchiu.

Počas druhej svetovej vojny bolo Španielsko formálne neutrálne a v roku 1955 bolo prijaté do OSN. Organizácia Opus Dei, ktorá existovala už od roku 1928 a prevzala vládu v roku 1957, spôsobila prudký hospodársky vzostup Španielska. Zem otvorila hranice a začala kvitnúť i vďaka cestovnému ruchu, ktorý sa rozvíjal už od 50. rokov.

Po generálovi Frankovi v roku 1957 sa ujal vlády vnuk Alfonza XIII. Juan Carlos I. Bourbonský, ktorý tiež hneď po nástupe začal uskutočňovať v krajine reformy. Oslobodil politických väzňov, uvoľnil cenzúru a usporiadal prvé všeobecné voľby.

Od roku 1977, kedy vo voľbách zvíťazila Únia demokratického stredu, dostali oblasti Baskicko, Katalánsko, Galícia, Aragónia a Valencia autonómne vlády. Od roku 1986 je Španielsko členom EU a v tom istom roku bolo odhlasované zotrvanie Španielska v NATO.

Podnebie: Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Zato stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Napríklad v Kastílii sú zimy studené a letá skutočne horúce.
Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia.

Priemerné teploty vzduchu v °C

                                    máj jún júl august septemer október
Španielsko Sever    21   25   27    28          26              21

Španielsko Juh        23   27   29    30          27             23

Gran Canaria            23   24  25     26          26             26

Tenerife                      21  22   23     24          24             23

Malorka                      22   26   29    29           27            23      

Ibiza                            22   26  28     29           27            23
 

Štátne sviatky: 1. január - Nový rok,
6. január - Traja králi,
Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci,
1. máj - Sviatok práce,
15. august - Sviatok nanebevzatie Panny Márie,
12. október - Štátny sviatok Španielska,
1. novembrer - Sviatok všech svätých,
6. december - Deň španielskej ústavy,
8. december - Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie,
25. december - Vianoce

Praktické informácie: Úradným jazykom je španielčina. Ľahko sa však dá dohodnúť po anglicky a po nemecky. V turistických oblastiach sa niektoré ostrovy špecializujú na anglicky hovoriacich turistov (Gran Canaria) a niektoré na nemecky hovoriacich turistov (Mallorka, Ibiza, Tenerife). Víza nie sú potrebné pri pobyte do 90 dní, cestovný doklad však musí byť platný viac ako 6 mesiacov od vstupu do krajiny.

Dôležité telefónne čísla:
Tiesňové číslo: 112
Občianska garda (Guardia Civil): 062
Národná polícia(Policía Nacional): 091
Záchranná služba (Samur): 092


Jedlá a nápoje:
V španielskej kuchyni sa veľa korení a to predovšetkým aromatickými bylinkami. Najviac sa používa šafran, ktorý dodáva jedlu výraznú žltú farbu. Nesmie chýbať cesnak či cibuľa a samozrejme olivový olej, ktorý sa používa do šalátov, ale i na smaženie a podobne.

Nebola by to španielska kuchyňa, keby na stole chýbala hromada zeleniny a ovocia. Medzi najobľúbenejšiu zeleninu patria paradajky, papriky, uhorky, špenát, kapusta, mrkva, artičoky a baklažán. Zo strukovín je to predovšetkým hrach a fazuľa. Mäsité pokrmy sa pripravujú z rýb, darov mora, z hovädzieho, baranieho, bravčového mäsa a hydiny. Chuťovo zaujímavé sú predovšetkým pokrmy pripravené z rýb, mušlí, krabov, kreviet a rakov. K rybám je často podávaná omáčka alebo ochutená majonéza. Inak sa ako príloha podáva ryža, zemiaky a biely chlieb. Častým pokrmom sú i rôzne omelety a nákypy zo syrov, rýb i zeleniny. Polievky sú obvykle pripravované z mäsového, rybieho či zeleninového vývaru. K obľúbeným polievkam v horúcich dňoch patria studené zeleninové.

Dobré jedlo je potrebné i zapiť lahodným nápojom, ktorým je v Španielsku prevažne víno. Zo známejších vín je možné spomenúť víno Rioja a dezertné víno Málaga. Za zmienku stoja i španielske koňaky a likéry predovšetkým tie, ktoré sú ochutené anízom. Veľkej obľube sa tu teší aj miešaný chladený nápoj Sangría.

Typické jedlá - špeciality
Miestnymi špecialitami, ktoré stojí za to ochutnať sú napríklad gazpacho - studená paradajková polievka, paella - národný pokrm pripravovaný z ryže, mäsa, zeleniny a korenia, tortilla - zemiaková placka a samozrejme sangría - miešaný nápoj z červeného vína, šampanského alebo pomarančovej limonády, Martini, Brandy, zmesi ovocia a ľadu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravie: S preukazom európskeho zdravotného poistenia bude občan SR ošetrený v sieti verejného zdravotníctva za rovnakých podmienok, ako aj miestni obyvatelia.V styku so SR nie je predpísané žiadne očkovanie proti infekčným chorobám. Odporúča sa uzavrieť pred cestou do zahraničia poistenie liečebných nákladov v zahraničí, pretože náklady za lekárske ošetrenie v španielskom súkromnom sektore sú pomerne vysoké. Cena za bežné lekárske ošetrenie, bez ceny liekov a špeciálnych vyšetrení, sa pohybuje cca 60 až 70 EUR. 

Adresa slovenského veľvyslanectva:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride - Španielsko
C/Pinar, 20
28006, Madrid
Španielsko
Telefón: 0034-91/5903 861-sekr., 0034 91 5903867 -/od 10:00 do 12:00/

Automobilová doprava: Pri ceste autom do Španielska španielske zákony vyžadujú, aby mal vodič vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (zelenú kartu). Vo výbave vozidla je povinné mať sadu náhradných žiaroviek a nástroje na ich venu, dva výstražné trojuholníky, v prípade nehody sa umiestni jeden pred vozidlo a druhý za vozidlo, náhradné koleso a nástroje na jeho výmenu. Najvyššia povolená rýchlosť na španielskych diaľnicach je 120 km a nesmie sa jazdiť rýchlosťou nižšou ako 60 km, vtedy vozidlo musí opustiť diaľnicu. V obci je povolená rýchlosť 50 km. Dôrazne doporučujeme dodržiavať v Španielsku dopravné predpisy. Pokuty za ich porušenie sú v Španielsku pomerne vysoké Cudzinci musia zaplatiť pokutu na mieste, ak nezaplatia určenú sumu, polícia im odoberie doklady od vozidla. Povolená hranica alkoholu je 0,5 mg na liter krvi alebo v dychu 0,25 miligramov.

Španielske diaľnice sú spoplatňované a platí sa pri výjazde z diaľnice. Poplatok sa vypočíta podľa vzdialenosti, len niektoré sú určené pevnou sumou. Diaľničné poplatky sa uhrádzajú v hotovosti alebo platobnou kartou. Výšku diaľničných poplatkov možno informatívne pozrieť na webovej stránke www.dgt.es.

Parkovať odporúčame na platených a zároveň strážených parkoviskách, aby sa predišlo odtiahnutiu za nesprávne parkovanie alebo ukradnutiu vozidla. V Španielsku je viac ako 150-tisíc kilometrov ciest. . Platné vodičské preukazy SR sú v Španielsku uznávané. Používanie mobilného telefónu pri riadení iba ako hands-free, vypínanie mobilného telefónu a rádia pri čerpaní pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov, používanie reflexnej vesty, v prípade ak vodič zastaví na ceste alebo na krajnici a vystúpi z vozidla a pod.

Ceny:

chlieb - od 0,65 eura
mlieko 1l - od 0,7 eura
balená voda 1,5 l - od 0,5 eura
cestoviny 0,5 kg - od 0,7 eura
salámy 10 dkg - od 1,5 eura
víno 1l - od 1 eura
pivo 1l - od 1 eura
kopček zmrzliny - od 1 eura
rýchle občerstvenie - od 4 eura

Slovník:

buenos dias - dobrý deň
habla usted espaňol? - hovoríte španielsky?
como está su familia? - ako sa má vaša rodina?
bien, muy bien - dobre, veľmi dobre
tengo hambre - mám hlad
dónde estý el menú? - kde je jedálny lístok?
qué desean ustedes? - čo si prajete?
tiene usted una sopa buena? - máte nejakú dobrú polievku?
claro - samozrejme
mineral - minerálka
cerverza - pivo
café - káva
dondé está? - kde to je?
usted tiene que ir derecho - musíte ísť rovno
cuánto cuesta? - koľko stojí ?
gracias - ďakujem
de nada - nie je začo
qué hora es? - koľko je hodín?
uno, una - jeden, jedna
dos - dve
tres - tri
cuatro - štyri
cinco - päť
seis - šesť
siete - sedem
ocho - osem
nueve - deväť
diez - desať


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok