Egypt - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Egyptská arabská republika

dátum pridania: 16.07.09-14:49

Egypt je krajinou s tajuplnou povesťou a históriou, ktorá sa začala písať na samom začiatku ľudskej civilizácie.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Káhira

 


Rozloha:
1 001 450 km2


Počet obyvateľov: 74 718 000


Úradný jazyk
: arabčtina


Mena: egyptská líra (LE), drobná jednotka - piastry


Časové pásmo: +1 hodina


Zaujímavé miesta:

Káhira

Navštívte hlavné mesto Egypta, ktoré je súčasne najväčším mestom Afriky. Metropola je so svojím námestím Midan el-Tahrir prezývaná "Matkou miest" Metropola sa obrazne povedané nachádza na rozhraní 3 kontinentov - práve tu sa po 5000 rokoch stretávali a prelínali kultúry Európy, Blízkeho východu, Ázie a Afriky. Nájdete tu nespočetné množstvo cirkevných pamiatok - mešít a koptských kostolov, Egyptské múzeum skrýva zlatý Tutanchamonov poklad, vež na ostrove Al-Gazíra v tvare lotosu alebo najslávnejší orientálny bazár - trhovisko Khan al-Khalili.
Ďalej stojí za náštevu Citadela s dvojicou bašt, mešita Amr-ibn-el-As (najstaršia v Egypte), mestá Al- Azhar, mešita Mohamed-Ali (tzv. "alabastrová", z 19 storočia), kostol Al-Mo´allaqua (tzv. "visutý kostol", pôvodné časti sú z 5. storočia, postavené na zbytkoch rímskej pevnosti Babylon) alebo Mariánsky strom (pod ním odpočíva Mária a Ježiš, keď svätá rodina dorazila do Egypta). Navštívte kostol sv. Sergia (najstarší v Káhire, podľa legendy sa v ňom na úteku z Egypta skrývala svätá rodina), katedrálu sv. Marka (modernú stavbu najväčšieho kostola v Afrike, pozostatky evanjelistu Marka) a iné nádherné stavby, najmä cirkevné.
Pokiaľ už budete unavení prehliadkami mesta, zavítajte do niektorej z miestnych krčiem. Doporučujeme vydať sa k Nílu, kde po rieke plávajú tradičné felúky i moderné plávajúce reštaurácie.

Gíza

Choďte sa pozrieť na neobyčajné pyramídy v Gíze- tajomné hrobky vládcov Starej ríše. Pokiaľ by ste nevedeli, kde ich hľadať, tak pripomenieme, že Gíza je dnes predmestím Káhiry.
Obdivovať tu môžete Chufevovu pyramídu (vlastne nazývaná Cheopsova), Chefrenovu pyramídu (nazývaná tiež Rachefova), Menkaureovú pyramídu (nazývanú Mykerínova). V okolí sú potom ešte ďalšie, o niečo menšie pyramídy a hrobky členov rodiny či vysokých hodnostárov.
Nachádza sa tu i Sfinga, lev s tvárou kráľa, pravdepodobne zobrazovala faraóna Chefrena.

Memphis
Najstaršia egyptská metrolopola Memphis leží asi 25 km južne od Káhiry. Prezrieť si tu môžete unikátnu vápencovú sochu Ramsese II., ktorá je vysoká úctihodných 13 mestrov a váži neuveriteľných 120 ton. Ďalej je tu umiestnená alabastrová socha Amenopsise II.

Alexandria

Alexandria je najdôležitejším prístavom Egypta, ktorý získal svoje meno po svojom zakladateľovi Alexandrovi Macedónskom. I toto mesto je plné najrôznejších impozantných pamiatok - za všetky vymenujeme Grécko-rímske múzeum, Rímske divadlo s desiatimi polkruhovými radami alebo Popeiov stĺp vysoký 25 m. Bývalý palác Montazah bol prebudovaný na hotel. Palác je v súčasnej dobe veľmi príjemným ubytovaním, lebo sa ocitnete priamo vedľa najkrásnejšej alexandrijskej pláže.

Asuán
Mesto Asuán má v súčasnej dobe asi 150.000 obyvateľov. Navštíviť tu môžete slávny trh s kvalitným korením alebo nádhernou botanickou záhradou so zbierkou tropických a subtropických rastlín na Kitchenerovom ostrove. Na Níle sa nachádzajú plávajúce turistické hotely, i drobné tradičné felúky s bielymi plachtami.
Urobte si výlet na slávne Asuánske priehrady. Prvá z nich sa nachádza pod súčasnou hrádzou. Druhá tzv. nová priehrada Sadd el Ali, premenovaná "Násirovo jazero", je dnes štvrtou najväčšou priehradou na svete a siaha až na územie Sudánu.
Zaujímavosťou je, že okolie priehrady je zasolené, takže sa tu nedá nič pestovať.


Karnak, Luxor a Údolie kráľov
V Karnaku si môžete vybrať z nespočetného množstva chrámov a náboženských stavieb, ktoré boli vybudované panovníkmi množstvom dynastií viac ako dve tisíc rokov. Unikátnny je najmä desať dochovaných pylonov, dva obelisky kráľovny Hatšepsovet alebo kolosálna socha Ramesse II.
Luxor leží asi 700 km južne od Káhiry a je najväčším turistickým centrom Egypta. Býva nazývaný mestom palácov. Amonov chrám v Luxoru stojí priamo na brehu Nílu. Navštívte tunajšie Múzeum Luxor, kde sú umiestnené exponáty z obdobia vlády Achnatona, ktorý sa ako jediný odvážil "zamietnuť" panteon bohov a za štátne náboženstvo prehlásil uctievanie len jedného boha Atóna.
Údolie kráľov je tajomným a magickým miestom, ktoré sa stalo miestom odpočinku panovníkov 18. a 20. dynastie. Nachádza sa tu 25 kráľovských hrobov a ďalej 37 hrobov vysokých hodnostárov. Pochovaní sú tu napr. faraoni Seti I., Tut-ench-Amun (Tutanchamon), Ramess II. alebo Thutmose I.
Neďaleko odtiaľ sa nachádza i Údolie kráľovien, kde bolo doteraz objavených 70 kráľovien, princov a princezien, z 18. až 20. dynastie. K najzaujímavejším patrí hrobka kráľovny Nefertari.

Oblasť Červeného mora


Pobrežie Červeného mora patrí k turisticky veľmi obľúbeným destináciám. Červené more je jedným z najsevernejšie položených korálových morí, po celý rok tu panujú príjemné teploty vody, čo tvorí ideálne podmienky pre kúpanie a potápanie.
Červené more patrí k najslávnejším moriam sveta a svoj názov získalo vďaka mäkkýšom na jeho dne, z nich sa získavalo farbivo purpur, poprípade vďada červenej farbe okolitej púšte pri západe slnka.
Na západnom brehu, teda na časti Egypta kde je pevnina, sa okrem Hurghady nachádzajú letoviská Ain-Sukhna s jednými z najkrásnejších pláži Červeného mora alebo Al Qussair - hlavný prístav Červeného mora s mešitou z 12. storočia, obrovskou pevností a krásnymi ľudoprázdnymi plážami. Ďalej tu môžete navštíviť letovisko Marsa Alam, ktoré je najbližšie položeným turistickým letoviskom - skutočný raj pre potápačov a rybárov.
Svoju dovolenku môžete stráviť i v letovisku El Gouna. Kedysi malý rybársky prístav sa stal jedným z najkrásnejších a najluxusnejších letovisiek u Červeného mora. Letovisko je postavené na skupine ostrovčekov obklopených tyrkysovov lagunou. Nájdete tu komplex tých najluxusnejších hotelov, ktoré bývajú považované za súčasť Hurghady.

Popis krajiny: Egypt leží v severovýchodnej Afrike a malou časťou v Ázii. Preteká ním najväčšia africká rieka - Níl. Susednými štátmi Egypta sú na západe Líbia, na juhu Sudán a na severovýchode Izrael.
Severnú hranicu tvoria Stredozemné more a na východe omývajú bregy Egypta vody Červeného mora.

Väčšina obyvateľov Egypta žije pozdĺž berehov rieky Nílu, čo je jedno z mála miest v tejto krajine, kde sa nachádza orná pôda, a tak je tu život o niečo jednoduchší. Zvyšná plocha krajiny je porkytá púšťou - Sahara je osídlená len zriedka. Najľudnatejším mestom je hlavné mesto Káhira, ďalej potom Alexandria, Asuán alebo ďalšie veĺké mestá Nílskej delty.
Obyvatelia Egypta, ktorých je v súčasnej dobe okolo 77,5 miliónov, sú z veľkej väčšiny Arabi. Úradným jazykom je tu arabčina, ďalej miestny obyvatelia hovoria núbijsky, berberskými dialektami, anglicky alebo francúzsky. Čo sa týka náboženstva, v najväčšej miere je tu zastúpený sunnitský islám (90%), ktorý je taktiež uznaný ako štátne náboženstvo. Zvyšný podiel potom tvoria kresťania, koptovia a Židia.
Egypt je plný neobyčajných a mnohokrát ozaj monumentálnych pamiatok, čo je taktiež dôvodom, prečo je táto krajina obĺúbeným cieĺom turistov z celého sveta. Krajina je známa predovšetkým vďaka starovekej civilizácii a niekoľkých monumentov, ako sú napríklad pyramídy v Gize, Veľká sfinga, mesto Luxor na juhu krajiny, Údolie kráľov. V poslednej dobre jazdia turisti do Egypta i za klasickými pobytmi u mora.
Pokiaľ sa rozhodujete, kam smerovať svoju dovolenku, vydajte sa do letoviska Hurghada alebo Sharm El Sheikh. Pre náročnejších turistov je tu luxusné letovisko El Gouna, obĺúbené je i letovisko Sahan u východného pobrežia Akabského zálivu. Obľúbeným cieľom turistov je rovnako letovisko Taba, ktoré sa nachází na severu Akabského zálivu, a ktoré vďaka svojej polohe ponúka nezabudnuteľný výhľad na tri susedné krajiny - Jordánsko, Izrael a Saúdskú Arabiu.


História: Staroveký Egypt (nazývaný starými Egypťanmi Kemet) bol jednou zo starovekých civilizácii, ktoré vznikli v oblasti východného Stredomoria. Jadro tejto kultúry sa nachádzalo v severovýchodnej Afrike, na strednom a dolnom toku rieky Níl (po staroegyptsky iteru). Za najväčšieho rozmachu počas Novej ríše, v 2. tisícročí pred Kr., siahal jeho vplyv od Sýrskej púšte na východe, k saharským oázam na západe. Najjužnejšou hranicou ríše bol v tomto období štvrtý nílsky katarakt. Egyptská civilizácia sa rozvíjala nepretržite takmer tri a pol tisícročí. Tradične sa jej dejiny delia na niekoľko období rozkvetu – Starú, Strednú a Novú ríšu a Neskoré obdobie – a niekoľko prechodných období vnútorných kríz a cudzej nadvlády. Za počiatok staroegyptskej civilizácie sa považuje zjednotenie menších štátnych útvarov v povodí Nílu okolo roku 3150 / 3050 / 3000 pred Kr,. Za koniec, dobytie ptolemajovského Egypta Rímskou ríšou r. 31 pred Kr. Provinciálne obdobie neznamenalo úplný zánik egyptskej kultúry, ale jej nasledujúci vývoj bol natoľko poznamenaný vplyvmi iných civilizácii, že nemožno hovoriť o samostatnom civilizačnom vývoji. Podobne ako iné staroveké civilizácie bol staroveký Egypt v prvom rade závislý od poľnohospodárstva. Egyptské poľnohospodárstvo bolo založené na pravidelných záplavách na Níle, ktoré robili pôdu na brehoch rieky nesmierne úrodnou. To, spolu s efektívnou kontrolou ľudských aj prírodných zdrojov štátom, dovoľovalo egyptskej civilizácii udržiavať si dlhodobú stabilitu, aká chýbala napríklad v nesúrodých štátnych útvaroch v Mezopotámii. Okrem úrodnej pôdy Egypt oplýval aj nerastnými surovinami. Bohatstvo Egypta, ktoré sa spomína už v starovekých záznamoch, umožňovalo rozvoj vied, umení, vlastného systému písma a literatúry, rovnako ako veľkolepé stavebné projekty a vojenské výboje do susedných krajín. Všetky tieto oblasti dnes považujeme za typické prvky staroegyptskej kultúry. Dôležitú úlohu v staroegyptskej spoločnosti zohrávalo náboženstvo, ktoré vymedzovalo vzťahy a normy správania v starovekej spoločnosti. Jeho základom boli polytesitické predstavy, ktoré sa výrazne líšili oblasť od oblasti, takže nikdy nevytvorili jeden panteón božstiev. Napriek tomu staroegyptské náboženstvo zdieľalo niektoré spoločné znaky: vieru v posmrtný život a kult mŕtvych a vieru v božský pôvod egyptských vládcov.


Podnebie:  V Egypte a teda aj v Hurghade, prevláda horúce, slnečné a veľmi suché podnebie. Dažďové zrážky sú pravidelné iba v zime na severnom pobreží, ale ani tam nepresahujú 100 milimetrov ročne. Egyptský rok by sme mohli rozdeliť do dvoch období - na horúce (od mája do októbra) a na chladné mesiace (od novembra do apríla). V zemi však panuje teplo po celý rok, azda iba v púštnych oblastiach sú v zime chladné noci. Najpozoruhodnejším meteorologickým javom je tzv. chamsín, suchý vietor vanúci v apríli a máji, ktorý spôsobuje piesočné búrky.

Štátne sviatky: Egyptský kalendár je plný moslimských, kresťanských, celonárodných ako aj miestnych sviatkov a slávností. Presné dátumy týchto udalostí nie je možné vždy ľahko zistiť, pretože sa často počítajú odlišnými spôsobmi. Islamský kalendár je založený na 12-tich lunárnych mesiacoch po 29-tich alebo 30-tich dňoch, zatiaľ čo egyptská koptská cirkev používa juliánsky kalendár a špeciálny slnečný koptský kalendár. O ďalší chaos sa starajú časté zmeny termínov nenáboženských podujatí či festivalov.
Turisti by si preto mali overiť príslušný údaj priamo na mieste akcie. Bez ohľadu na používaný kalendár ide o veselé oslavy,  na ktorých je možné bližšie spoznať egyptskú kultúru. Moslimovia i koptovia často oslavujú spoločne. Po celý rok máte možnosť v Egypte vzhliadnuť pestrú paletu niekedy bizarných, ale zaujímavých podujatí počnúc pretekmi tiav a končiac plávaním na čo najväčšiu vzdialenosť v Níle.

Praktické informácie: Pri vstupe do Egypta potrebujú občania SR cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a pobytové turistické vízum. Vízum je možné získať individuálne na egyptskej ambasáde v Bratislave, alebo zakúpiť po prílete do Egypta za 15 USD.
V arabských oblastiach je zvykom za väčšinu poskytnutých služieb poskytnúť sprepitné - bakšiš. Keďže je pre Egypťanov jeden z významných zdrojov príjmov, je od turistov vyžadovaný veľmi často.
Aby ste boli ušetrení neustáleho dohadovania výšky bakšišného, bude výška bakšišného buď uvedená v cestovnej zmluve s CK a uhradená vopred, alebo delegát CK po prílete do zeme, kde je táto bakšišová zvyklosť, bude vyberať čiastku v hodnote 20-25 USD na osobu (deti do 15 rokov neplatia), ktorú rozdelí medzi personál hotelu a šoférov (netýka sa hotelových nosičov).
DOPORUČUJEME TURISTOM, ABY SA NA PODMIENKY PLATENIA BAKŠIŠNÉHO INFORMOVALI PRI KÚPE ZÁJAZDU.
Ďalší, pre Európana nezvyklý prvok, je dohadovanie o cene kupovaného tovaru a poskytnutých služieb. Okrem kamenných štátnych obchodov s fixnými cenami sa o cene jedná vždy a všade - patrí to k miestnemu koloritu.
Voda z vodovodu nie je pre priamu spotrebu príliš vhodná, takže najlepšie je piť vodu kupovanú. Dávajte však pozor, či je viečko neporušené (fľašky plnia vodou a znovu predávajú)
Európskym stravníkom sa nedoporučuje konzumácia ovocia, ktoré sa nedá olúpať, tepelne nespracovanej zeleniny, poulične predávanej zmrzliny či málo prepečeného alebo surového mäsa.
Do mešít nie je povolený vstup v krátkych nohaviciach ani mužom, ani ženám. Ženám sa doporučuje, aby na sebe mali dlhšie šaty s rukávmi, pánom potom dlhé nohavice a košeľu. Rovnako väčšina hotelov vyžaduje, aby hostia na večere chodili vhodne oblečení - krátke nohavice nie sú povolené.
Mimo miest ako sú niektoré mosty, vládne inštitúcie, alebo vojenské objekty, kde je fotenie zakázané, Vás môžu uvítať cedule "zákaz fotografovania, fotografovanie iba bez blesku". V niektorých pamiatkach sa smie fotiť po zaplatení poplatku (napr. v hrobkách v Údolí kráľov a kráľovien).
Pocit horúčavy na pláži znižuje neustále fúkajúci vietor, aj napriek tomu je nevyhnutné natierať sa dostatočne často opaľovacími krémami. Nezabudnite tiež dodržiavať pitný režim.
V prípade, že vám niekto ponúkne akúkoľvek drogu, odmietnite. V Egypte sú prísne tresty nie len za obchodovanie, ale i za obyčajné držanie omamných látok.
Do Egyptu sa nesmú dovážať potraviny, alkohol, drogy, pornografia a zbrane. Najmä za držanie či prevážanie drog môžu byť udelené veľmi vysoké sankcie. Z Egyptu je zakázáné vyvážať pamiatky a zlato v nespracovanej podobe. Ak si nebudete istí, čo môžete z krajiny vyviezť, informujte sa na mieste napr. delegáta niektorej cestovnej kancelárie.

Dôležité telefónne čísla:
Stála služba polície: 122
Turistická polícia: 126
Hasiči v Káhire: 125
Hasiči v Alexandrii: 180


Jedlá a nápoje: V Egyptskej kuchyni sa odráža poloha krajiny na križovatke niekoľkých kultúr - africkej, arabskej a stredomorskej -, ktorých jedla boli prispôsobené čerstvým miestnym produktom. Napriek tomu, že trhoviská ponúkajú veľký výber farebného korenia, egyptské špeciality sú len vzácne pikantné. Hoci ide o islamskú krajiny, alkohol je v egyptských reštauráciach a baroch bežne ku kúpe. Nezabudnite vyskúšať vytlačené čerstvé ovocné šťavy, avšak bez ľadu, ak je to možné.
Mezze - Egyptské stolovanie obyčajne začína škálou mezze - malých jedál, pikantných omáčok a turší (nakladaná zelenina) -, ktoré niekedy nahrádza aj hlavný chod. Sú síce väčšinou bez mäsa, vegetariáni by si ale produkt konzumácie mali dôkladne pozrieť, lebo niečo čo vyzerá ako strava pre nich (plnená zelenina), môže kúsky mäsa obsahovať.
Košari - Egyptská špecialita sa skladá z cestoviny, ryže, šošovice a paradajkovej omáčky, navrch sa dáva osmažená cibuľka. Podľa želania si ju môžete dochutiť pikantnou omáčkou.
Taaméja - Tieto lahodné smažené guličky z roztlačených bobov a byliniek majú chrumkavý povrch.
Éš (chlieb) - Čerstvé baladí (chlebová placka) - hlavná príloha k omáčkam - je nafúknuté a mäkké.
Šošovicová polievka - Šošovica a fazuľa sú základom egyptskej kuchyne a pripravuje sa z nich dobrá a sýta polievka.
Fúl - Ide o tradičný egyptský pokrm z bobov roztlačených s citrónovou šťavou, bylinkami a olejom.
 

Hummus - Táto Blízkovýchodná (a ázijská) omáčka sa robí z vareného cíceru, oleja a tzv. tahíny (sézamovej omáčky).


Babagannuš -
Jemná omáčka z grilovaných baklažánov a sézamovej pasty má fantastické dymové aróma.
Syr - Domjátí je biely, mierne slaný egyptský syr, ktorý sa výborne hodí ku šťavnatým paradajkam.
Plnené vinne listy - Vínne listy sa obyčajne plnia ryžou, zeleninou a bylinkami, ale môžu obsahovať aj mäso.
Šalát - Egyptské slnko a úrodná pôda v okolí Nílu dávajú vzniknúť šťavnatým šalátom s výraznou chuťou.
Hlavný chod
Egyptská kuchyňa je jednoduchá a výdatná. Na jedálnych lístkoch väčšiny reštaurácií figurujú mäsové položky podávané s chlebom či ryžou a buď varená zelenina, alebo šalát. Samaky (ryby), firách (kuracie) alebo hamám (holúbätko) sa obyčajne grilujú s citrónom, bylinkami a korením.
Bámja - Dusený pokrm z ibišteku, paradajok a často i mäsa sa ako hlavný chod podáva s ryžou.
Molochíja - Túto egyptskú špecialitu tvorí dusená listová zelenina, občas s mäsom.
Plnená zelenina - Papriky, baklažán, paradajky a dokonca zemiaky s plnkou z ryže, cibuľky a byliniek.
Plnená jahňacina - Jahňacie mäso sa môže plniť cibuľkou, sultánkami a orieškami, preliať paradajkovou omáčkou.
Grilované mäso - Jahňacie, kuracie alebo kofta (guličky z mletého mäsa) sa často jednoducho grilujú ako kebab.

Zdravie: Pre väčšinu návštevníkov Egypta je najväčšou zdravotnou hrozbou žalúdočná nevoľnosť a prehriatie organizmu. Odporúčame vziať so sebou lekárničku so štandardnou výbavou. Nevyhnutný je repelent na hmyz, hlavne v oázach Západnej púšti, na pobreží Sinajského polostrova, v delte Nílu a na plavby felukou pri západe slnka. Nezabudnite ani na rehydratačné soli, ktoré vám pomôžu doplniť stratené minerály, pokiaľ dostanete ťažkú hnačku. Pribaľte si lieky na predpis, ktoré pravidelne používate, roztok na kontaktné šošovky a okuliare, ktoré môžete na čas vymeniť za šošovky, pokiaľ sa chystáte do púšte. Slnečný svit je po celom Egypte intenzívny aj v zime, pripravte sa na to, že zriedkakedy nájdete tieň. Noste preto pokrývku hlavy a používajte krém na opaľovanie s ochranným faktorom najmenej 15.
Očkovanie nie je povinné a ani nutné. Zodpovední turisti, chystajúci sa do Egypta, by sa ale mali nechať očkovať proti tetanu, záškrtu, obrne, týfusu a hepatitíde typu A (infekčná žltačka). Lekár Vám môže odporúčať aj očkovanie proti meningitíde (zápal mozgových blán) a hepatitíde typu B. Besnota predstavuje vážny problém v celom Egypte. Vyhýbajte sa preto kontaktom so zatúlanými zvieratami, vrátane mačiek, psov, opíc a netopierov. Pokiaľ sa domnievate, že ste sa nakazili, vyhľadajte okamžite lekársku pomoc!
Ľahká hnačka je častým problémom, s ktorým sa turisti stretávajú. Niekoľko jednoduchých preventívnych opatrení môže znížiť riziko ochorenia, či aspoň zmierniť následky. Hoci vody z egyptských kohútikov sa báť nemusíte, je značne chlórovaná a teda nepríjemnej chuti, pre istotu ju nekonzumujte, ak to nie je nevyhnutné. Balenú vodu dostanete všade, treba sa však pri nákupe presvedčiť, či je jej uzáver neporušený. Vyhýbajte sa surovej zelenine a ovociu, ktoré nie je možné lúpať, alebo ich aspoň dôkladne umyte pod balenou vodou. Nekupujte potraviny v pouličných stánkoch, ktoré nemajú prívod vody, dávajte si pozor na zmrzlinu, ktorá sa mohla rozpustiť a potom ju znovu nechali zmraziť. Lacné reštaurácie vyberajte opatrne a vždy dobre skontrolujte, či mäso prešlo dôkladnou tepelnou úpravou. Nekombinujte rôzne druhy korenených jedál, vynechajte ľad v nápojoch. Pokiaľ sa skutočne necítite dobre, žalúdok vám upokojí balená voda s troškou limetovej šťavy. Ak sa u Vás objaví komplikovanejšia forma tzv. faraónovej pomsty, kúpte si (najlepšie preventívne, hneď po príchode do Egypta) liek Antinal, ktorý stojí 5 LE (cca. 25,-Sk) a 100 percentne zaberá! Do 2 dní by ste mali byť problémov zbavený, hoci značne oslabený (je to však individuálne), preto ešte aspoň 3 dni po chorobe sa vyhýbajte náročnejším výletom, činnosti. Ako alternatíva sa dajú voľne kúpiť lieky Drotazide (5 LE) či Streptoquin (2,50 LE).
Cudzincom sú v EAR doporučované služby súkromných nemocníc, ktoré sú síce stále podstatne nákladnejšie, ale starostlivosť a služby sú na oveľa vyššej úrovni ako v štátnych zariadeniach. Zachádzanie s pacientmi je na súkromných klinikách lepšie organizované a je rovnako zaistená pooperačná starostlivosť oveľa vyššieho štandardu ako v štátnych nemocniciach. Hoci egyptské súkromné nemocnice poskytujú najlepšiu lokálnu zdravotnú starostlivosť, stále v priemere nedosahujú európsku úroveň, čo do vybavenia. Najlepšie súkromné kliniky sú v Káhire a Alexandrii. Fakultné nemocnice sú väčšinou štandardné vybavené. Bez ohľadu na to, či je pacient poistený alebo nie, ako súkromné tak aj štátne nemocnice, si budú pravdepodobne budú nárokovať platbu v hotovosti ešte pred poskytnutím ošetrenia. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, spojte sa s veľvyslanectvom, príbuznými alebo priamo vašou poisťovňou. Rozhodne si nezabudnite zaobstarať na všetky výdavky potvrdenia, ktoré od vás bude iste požadovať poisťovňa. Miestne sanitky, mimo veľkých miest, nie sú vybavené prístrojmi k zaisteniu základných životných funkcií. Do nemocnice sa skôr dostanete taxíkom.
Egyptskí lekárnici sú schopní pomôcť s menšími zdravotnými problémami. Väčšinou ovládajú angličtinu, starší aj ruštinu a môžete sa na nich spoľahnúť, čo sa týka liekov na najbežnejšie choroby. Lekárne sú dobre zásobené, lieky sú lacné a môžu byť často vydané bez predpisu. Lekárnici vám môžu pomôcť vyhľadať lekára.
V Egypte si dávajte pozor na dehydratáciu, spálenie slnkom a úpal. Nedostatok tieňa pri archeologických náleziskách a vetrom naviaty piesok a prach vám môžu znepríjemniť pobyt. V suchých podmienkach sa pot rýchlejšie vyparuje a tak môže dôjsť k dehydratácii bez toho, aby ste si to uvedomili. Pite veľa balenej vody a jedlo o niečo viac dosoľujte, aby ste nahradili stratu soli spôsobenú potením. Noste vzdušnú pokrývku hlavy a voľné oblečenie z prírodných tkanín a pri kúpaní si obliekajte tričko. Úpal môže byť za istých okolností aj smrteľný. Prejavuje sa horúčkou, zvracaním a bolesťami hlavy. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Bilharióza je ďalšia nebezpečná choroba, s ktorou sa môžete v Egypte stretnúť. Prenáša ju cudzopasná motolica, žijúca v stojatých vodách v kanáloch, alebo v pomaly tečúcich vodách Nílu. V podobných vodách sa nebroďte, ani sa nekúpte a nechoďte bosí po bahnitom brehu. Nikdy nepoužívajte vodu z tohto zdroja.
Väčšina cestovných poistiek kryje stratu batožiny, zrušenie pobytu a lekárske ošetrenie. Poisťovni určite oznámte pokiaľ sa chystáte robiť nebezpečné športy, ako je potápanie, inak vaša poistka nemusí byť platná. Všetky dokumenty noste so sebou, aby ste v prípade potreby mohli poisťovňu kontaktovať.

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
Embassy of the Slovak Republic
Adel Hosein Rostom
450/11794 Cairo, Cairo Egypt


Automobilová doprava:
Egyptské cesty sú veľmi dobre vybudované a cestná sieť je rozšírená. Hlavné cesty, rovnako ako spájacie cesty sú veľmi dobre zjazdné. Vedľajšie cesty sú často len vyjazdeným pruhom a púštne cesty sú zaviate piesočnými násypmi. Pozostatkom vojny sú cestné kontrolné stanovištia. Majte preto pripravené všetky doklady. Jazdí se vpravo, všetky dôležité cestné ukazovatele sú dvojjazyčné. Povolená rýchlost pre osobné autá je 90 km/h, v obciach 30 km/h. Nepredáva sa tu bezolovnatý benzín.V mestách vládne cestnej doprave nepopísateľný, chaotický ruch. Vládne tu len pravidlo, kto je silnější, má přednost. Absolútnu prednost má v každej situácii autobus s turistami, až potom môžu ísť ostatní. Trúbi každý a vždy! Pri poruche a nehode nájdeme všade účinnú pomoc. Egypťania sú majstrami improvizácie v opravách áut. Pokiaľ auto niekdo nabúra, najprv aktéri vybehnú z auta a začnú hlasno nadávať a nariekať nad inteligenciou toho druhého. Po chvíli si ale padnú do náručia plní dojatia a ešte ďalších päť minút sa objímajú. Doporučujeme jazdiť radšej za svetla a byť opatrnejší voči chodcom, ktorí majú tendencie vbehávať na vozovku. Výhodou dopravy autom sú nízke náklady, pretože benzín je tu veľmi lacný.
Ak sa chystáte v Egypte požičať si auto, budete určite potrebovať medzinárodný vodičský preukaz musíte byť starší ako 25 rokov.

Ceny:
Čaj, káva = cca 4,00 LE - 6,00 LE
Pivo 0,5 l = cca 12,00 LE -20,00 LE
Nealkoholické nápoje 0,3 l = cca 3,00 LE - 7,00 LE
10 pohľadníc = cca 4,00 LE
Európa poštovné = cca 1,25 LE


Slovníček:
Ahoj – salám aleikum
Dobrý deň – sabáh al-chajr
Dobrý večer – misa al- khér
Dobrú noc – tisbah ala khér (m)
Tisbahi ala khér (f)
Tisbahu ala khér (skupině)
Dovidenia – ma as saláma
An iznukum, esmahúlí (skupině)
Ďakujem – šukrán
Nie, ďakujem – la šukrán
Nie je za čo – afuán, al-affu
Áno - aywa nebo naam
Nie – la
Prepáčte – assif
Možno – mumkin
Volám sa... – ismí..

Trh – súq
Zelenina – khudár
Mlieko – laban
Káva – qahwa
Čaj – tšaj
Kilo –wáhid kílú
Libra – nuss kílú
drahé – ghali
Máte? Fíh?
Koľkp to stojí ? – bi-kam da?


0 – sifr
1 – wáhid
3 – taláta
4 - arba
5 –khamsa
6 – sitta
7 – sab´a
8 – tamanya
9 – tis´a
10 – ashara
11 – hidáshar
12 - itnáshar
13 – talatáshar
14 – arba táshar
15 – khamastáshar
16 – sittáshar
17 – sabatáshar
18 – tamantáshar
19 - tisatáshar
20 – íshrín
21 – wdhid wa-íshrín
30 – talatín
50 – khamsín
100 – miyya
1000 - alf


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok