Turecko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Turecká republika

dátum pridania: 16.07.09-10:18

Mešity, minarety,, orientálne trhy, prekrásna príroda, idylické rieky a jazerá to je Turecko - krajina tisíc a jednej noci.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Ankara

Rozloha: 780580 km2

Počet obyvateľov: 66 493 970

Úradný jazyk: turečtina

Mena: nová turecká Lira (YTL)

Časové pásmo: + 1 hod

 

Zaujímavé miesta: Pamukkale" miesto nazývané "bavlnený hrad" je celosvetovo preslávené svojimi belostnými skaliskami pokrytými travertínom, po nich steká liečivá minerálna voda.
Kappadokia: mestá skalných komínov vytvorených dlhodobou eróziou, niekdy naviac korunovaných fezy z vulkanického tufu. Nachádzajú sa tu kostoly a obydlia ranných kresťanov vytesávané do skál.
Perge: výrobňa kobercov
Národný park Olympos
Národný park Kursunlu

Istanbul (Modrá mešita,Hagia Sophia- Chrám svätej múdrosti, Palác Topkapi s nádhernými pokladmi, Egyptský bazár, Hippodrom, Galata)

Ankara (Mešita Arslanhane Camii, Rímsky chrám, Rímske kúpele z 3. storočia, Juliánov stĺp, Atatürkovo mauzóleum,Augustov chrám)

Antalya (Hadrianov oblúk, minarety Kesik a Yivli, Veža Hidirlik Kule)

Milétos (divadlo, mohutná pevnosť z 8. stor., palác sv. Michala, Aténin chrám, bazilika)

Efez (Antické vykopávky, Chrám bohyne Artemis - jeden zo 7 divov sveta)

Bospor (prieliv medzi Európou a Áziou)

Trója (Mytologické miesto, Trójsky kôň)

Hierapolis (Amfiteáter, Pohrebisko Necropolis, Apolónov chrám, Pamukkale - biele sintrové jazierka v terasovitom usporiadaní, termálne kúpele)

Pergamon (Diov oltár, Vykopávky divadla z helénskej doby)

 

Popis krajiny:Turecko sa rozprestiera medzi dvoma kontinentmi, a symbolicky ho spája monumentálny Bosporský most v Istanbule. Krajina svojou polohou, rozlohou (780 000 km², z toho 97% na ázijskom kontinente) a počtom obyvateľov patrí medzi najvýznamnejšie v celom regióne východného Stredomoria a Blízkeho východu. Veľkú časť vnútorného Turecka vypĺňa rozsiahla náhorná plošina Anatólia, ktorá je takmer po celom obvode lemovaná horami. Najvyššou horou je 5 165 m vysoký Ararat na severovýchode krajiny. Turecké pobrežie je popri Istanbule hlavným lákadlom krajiny.

Zatiaľ čo vody Stredozemného mora obmývajú v oblasti Antalye a Side krásne nekonečné pláže, v oblasti Marmarisu a Bodrumu tvorí Egejské more čarovné zátoky obklopené svahmi, pokrytými stredomorskými píniami.

Vzhľadom na rozlohu krajiny sa podnebie v jednotlivých častiach výrazne líši. Zatiaľ čo vnútrozemské kontinentálne podnebie prináša horúce letá a veľmi chladné zimy, na stredomorskom pobreží panuje príjemné teplé subtropické počasie, ktoré spôsobuje, že letná turistická sezóna je veľmi dlhá a trvá od apríla až do začiatku novembra.

Aj keď sa poľnohospodárstvom živí cca 45% obyvateľov, sektory ekonomiky súvisiace s cestovným ruchom zohrávajú stále významnejšiu rolu v hospodárstve krajiny. Svedčí o tom okrem iného stále väčší prílev obyvateľov do pobrežných oblastí na západe a juhozápade Turecka. Viac ako 60% populácie žije v mestách. Úradným jazykom je turečtina, dohovoríte sa však aj veľmi dobre po anglicky alebo nemecky.

 

História: Prvé zmienky o osídlení Turecka sa datujú od 7. tisícročia pred n. l. okolo r. 2000 pred n. l. prichádzajú na územie Turecka Chetiti, ktorí sa zaslúžili o materiálny rozkvet celej oblasti. Kultúrne sa Turecko rozvíjalo aj vďaka krétskej a mykénskej kultúre z neďalekého Grécka. Bohužiaľ ďalšie prenikanie kultúry zastavila trójska vojna. O ďalšie konflikty sa postarali obyvatelia Perzie z dôvodu veľkej rozpínavosti. Do zápasu o územie Turecka sa pridali aj Rimania, ktorí tu budovali svoje provincie. Významnú premenu zaznamenala Byzancia za vlády cisára Konštantína Veľkého, ktorý vybudoval Konštantinopol. V tomto meste dodnes stojí nádherný chrám Hagia Sofia zo 6. storočia n. l. 11., 12. a 13. storočie je poznačené krížiackymi výpravami. V 15. storočí sa Konštantinopol premenoval na Istanbul a stal sa hlavným mestom Osmanskej ríše na najbližších päť storočí. Posledným sultánom Osmanskej ríše bol Mehmed VI. V r. 1923 vznikla Turecká republika a hlavným mestom sa stala Ankara. Novodobé dejiny poznačilo obsadenie severnej časti Cypru a niekoľko výnimočných stavov. Dnes sa Turecko snaží o demokratický vývoj. Odráža sa to aj na podpore cestovného ruchu a budovaní turistických centier na Tureckej riviére.

 

Podnebie: Vzhľadom k členitosti a rozlohe tejto krajiny sa dá povedať, že takmer v ktorúkoľvek ročnú dobu si tu môžeme nájsť kútik krajiny s tým pravým počasím práve pre nás. Ráno sa môžete vykúpať vo vyhriatom mori a poobedie stráviť lyžovaním na jednom zo zasnežených horských vrcholkov…..

Celá krajina je rozdelená do niekoľkých klimatických pásiem. Všeobecne platí, že vo vnútrozemí a na východe krajiny sa stretnete s veľkými teplotnými výkyvmi, leto je tu horúce a suché, ale v zime môžeme na vlastnú kožu okúsiť až -43°C.  V týchto oblastiach bývajú v zime niektoré miesta z dôvodu snehových kalamít úplne neprístupné a vhodné len pre naozajstných dobrodruhov.

Zima je podstatne miernejšia na južnom a západnom pobreží, skôr s dažďom a teplotami okolo 0°C. Najpríjemnejšia doba na návštevu prímorských turistických oblastí je od konca apríla do začiatku novembra. V letných mesiacoch sa tu teploty cez deň môžu vyšplhať až cez 40°C, takže kto nie je vyslovene teplomilný typ, mal by návštevu Turecka naplánovať radšej mimo hlavnú turistickú sezónu – na jar a jeseň.

Priemerné teploty v Turecku

Tabuľka priemerných teplôt        

Mesiac

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

Teplota vzduchu (°C)

21

27

31

34

35

31

27

21

Teplota vody (°C)

17

22

25

26

26

24

22

20

 

Štátne sviatky:

1. január  Nový rok

10 - 11. január Kurban Bayrami (sviatok obetovania)

23. apríl Deň nezávislosti a Deň detí

19. máj Deň športu a mládeže

30. august Deň víťazstva

23 - 24. október Ramazan Bayrami (koniec Ramadánu)

29. október Deň Republiky

 

Praktické informácie: Občania SR, ktorí sú držiteľmi turistického cestovného pasu musia mať pri vstupe do Turecka vízum. Vízum môže byť udelené na hraničnom priechode, na letisku, prístave pri vstupe do krajiny. Vízum môže byť tiež udelené na Veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave na Holubyho ulici. Cena víza udeleného na hraničnom priechode je 10 USD. Hoci pasové orgány Turecka prijímajú i platby v inej mene ako USD, z praktického hľadiska ZÚ odporúča slovenským občanom mať uvedenú sumu pripravenú vopred. Cestovný pas musí byť platný najmenej 3 mesiace po návrate.

Vodu z vodovodov nie je pre priamo spotrebu príliš vhodná, takže najlepšie je piť kupovanú. Doporučuje sa nemiešť veľké množstvo ostrých a ťažko stráviteľných jedál. Určite si so sebou zoberte lieky proti črevným a zažívacím problémom.
Do mešít nie je povolený vstup v krátkych nohaviciach ani mužom, ani ženám. Ženám sa doporučuje, aby na seba mali dlhšie šaty s rukávmi (popr. aj šatku na hlave), mužom dlhé nohavice a košeľu. Rovnako väčšina hotelov požaduje, aby hostia na večere chodili vhodne oblečení - krátke nohavice nie sú povolené.

 

Dôležité telefónne čísla:

Polícia 155
Prvá pomoc 112
Hasiči 110
Četníctvo (jandarma) 156
Cestovná a automobilová asociácia (TTOK): Ankara 0312/2228723
Istanbul 0212/2828140

Jedlá a nápoje: Turecká kuchyňa patrí k najlepším a najzdravším na svete. Ovplyvňovali ju kulinárne zvyklosti mnohých kultúr a národov. Turecká kuchyňa vyniká výberom, vyváženými a vzájomne sa doplňujúcimi kombináciami a pestrou paletou chutí. Vďaka svojej zemepisnej polohe Turecko čerpá z vlastných zásob veľké množstvo rýb a ďalších darov mora a výhodné klimatické podmienky prinášajú po celý rok hojnosť čerstvej zeleniny a ovocia. Zeleninové šaláty vám doporučujeme ochutiť nálevom z olivového oleja a citrónu alebo jogurtovým dresingom s cesnakom a mätou, ktorá blahodárne pôsobí na tráviace ústrojenstvo. Ovocie, najmä melón, nechýba ani pri raňajkách. Jedlá
Kofte – guľky z mletého baranieho mäsa podobné našim karbonátkom


 

 

 

 

 

 

Kebab – nakorenené rezy jahňacieho alebo baranieho mäsa, pečené na otáčajúcom sa ražni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolmates – plnené papriky s paradajkovou omáčkou

Nápoje :Čaj – silný čierny turecký čaj podávaný v malých 20 cl pohárikoch
Ayran – slabo osolený nápoj vyrobený z jogurtu rozriedeného vodou


 

 

 

 

 

Raki – alkoholický nápoj pripravený z hrozienok a ochutený anízom. Podáva sa vychladený, obvykle zriedený vodou, čím získava bielu farbu.

Zdravie: Medzi Tureckom a SR neexistuje dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, proto je nutné sa pred odchodom do krajiny pripoistiť. V prípade, že budete okolnosťami donutení vyhľadať lekára a budete akýkoľvek úkon musieť zaplatiť v hotovosti, vždy si uschovajte doklad a po návrate  postupujte podľa pokynov svojej poisťovne.

Vaša lekárnička na cestu by mala obsahovať predovšetkým: analgetiká/lieky proti horúčke, lieky proti hnačkám (pokiaľ ich nechcete použiť, nepite vodu z vodovodu) , antihistaminiká, očné kvapky, dezinfekcčný prostriedok, niečo na spáleniny a ďaľšie drobnosti ako náplaste, teplomer, tyčinku na pery, a pod., podľa vášho uváženia. Je lepšie  sa pripraviť, ako potom zúfalo zháňať na mieste lekáreň a horko ťažko sa dohovárať. Aj v takých prípadoch ale nemajte obavy, sieť lekární je dostačujúca. V súčasne dobe nie je  do Turecka žiadna očkovacia povinnosť.

 

Adresa slovenského veľvyslanectva:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Turecko
Atatürk Bulvari 245, Kavaklidere, 066 92 Ankara
Tel: 0090-312 / 467 50 75 (76)
Fax: 0090-312 / 468 26 89
E-mail: slovak@superonline.com

Automobilová doprava: Pri ceste po krajine je potrebné brať na vedomie, že Turecko patrí ku krajinám s najväčšou nehodovosťou a Turecko si žiada naozaj zdatného vodiča s pevnými nervami. Pravidlá cestnej premávky sú podobné ako u nás, ale bohužiaľ tu  nie sú  dodržiavané. Pozor by si mali dávať tiež chodci, platí tu totiž pravidlo absolútnej prednosti motorového vozidla.

Tiež zvuková či svetelná signalizácia  neznamená, že by vodič dával prednosť, ale naopak, že o sebe dáva vedieť. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/ h a na diaľnici 120 km/h. Nevýhodou sú vyššie ceny pohonných hmôt, ktoré sa pohybujú okolo 40Sk za l nafty a 50Sk za l benzínu. Maximálna povolená hladina alkoholu v krvi je 0.05 %. Políciu treba volať ku každej nehode. Za prejazd mostu cez Bospor sa platí mýto. Diaľničné poplatky smerom na Sýriu nebo Irán sú cca 22 USD a za úsek z bulharskej hranice do Istanbulu 3 USD. Od vodiča môže byť vyžadovaný platný medzinárodný vodičský preukaz.

Ceny:

 • chlieb 0,4 YTL

 • pivo 1,8 YTL, v reštaurácii 3 YTL

 • mlieko (1 liter) 1,5 YTL

 • víno (1 fľaša) 3 - 6 YTL

 • syr (100 g) 1,2 YTL

 • jablká, pomaranče, hrozno (1 kg) 0,7 YTL

 • maslo (250 g) 0,9 YTL

 • melón (1 kg) 0,35 YTL

 • mäso (1 kg) 7 YTL

 • paradajky (1 kg) 0,5 YTL

 • voda (1,5 l) 0,7 YTL

 • paprika (1 kg) 1 YTL

 • džús (1 liter) 1,3 YTL

 • obed v reštaurácii cca 6 YTL

 • 1 liter benzínu 1,5 YTL

 • požičanie motocykla, auta 20 - 40 EUR

 • dolmuš, autobus 0,5 - 0,75 YTL

 • pohľadnica 0,1 - 0,3 YTL

Slovník:

Ahoj Merhaba               
Dobrý deň Iyi günler        
Dobrý večer Iyi Akşamlar              
Dobrú noc Iyi Geceler
Dovidenia  aha ismarladik (hovorí ten, ktorý odchádza) Güle Güle (hovorí ten, ktorý zostáva)
Ako sa máte? Nasilsiniz?  
Mám sa dobre, ďakujem. Iyiyim, teşekkür ederim.
Áno Evet  
Nie Yok       
Nerozumiem Anlamyiorum  
Prosím Lütfen   
Ďakujem Teşekkür ederim
Kedy? Ne zaman?    
O koľkej? Saat kaçta?     
Kde to je? Nerede? 
Letisko Hava alani
Lietadlo Uçak
Prístav Liman    
Stanica Istasyon  
Centrum mesta Şehir merkezi bürosu    
Nemocnica Hastahane     
Lekáreň Eczane    
Lekár Hekim
Koľko to stojí? Bu ne kadar? alebo Kaç para?
To je drahé Bu pahali    
Páči sa mi to Begendim   
Nepáči  sa mi to Begenmedim

Číslovky

0 Sifir          20 Yirmi        200 Iki yüz  
1 Bir            30 Otuz         300 Üç yüz
2 Iki             40 Kirk          1000 Bin
3 Üç            50 Elli            2000 Iki bin
4 Dört         60 Altmiş       100 000 Yüz bin
5 Beş         70 Yetmiş      1 milion Bir milyon
6 Alti           80 Seksen         
7 Yedi        90 Doksan   
9 Dokuz     100 Yüz 
10 On         101 Yüz bir beş

 

 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok