Grécko - Dovolenky - Leto | moja Nitra
 
 

Helénska republika

dátum pridania: 14.07.09-15:50

Miesto spojené s mnohými mytologickými bájami a mýtami, predstavuje kolísku západnej kultúry.

Odporúčame Vám si tieto praktické informácie vytlačiť a zobrať so sebou na cestu.

Hlavné mesto: Atény
Rozloha: 131 944 km2
Počet obyvateľov: cca 11 120 000 obyvateľov
Úradný jazyk: grécky
Mena: Euro
Časové pásmo: GMT + 2 h (+ 3 h letný čas)
 

Zaujímavé miesta:

Kréta

Najväčší a najjužnejší z gréckych ostrovov je piatym najväčší ostrovom v Stredozemnom mori a zároveň tvorí najjužnejšiu časť Európy. Je to ostrov s krásnymi plážami s hotelovými komplexmi, ale tiež tichými zátokami. Kréta je ostrov s úrodnými rovinami ktoré sú medzi pohoriami, nachádzajú sa tu tiež na vegetáciu chudobné horské hrebene, ale aj pohoria často pokryté snehom. Vznikla tu známa mínojskou kultúra, množstvo mýtov a legiend. Pri putovaní ostrovom narazíte na množstvo slávnych a zachovaných fresiek, kláštorov a kaplniek, ale aj pomarančové a olivové háje, vinohrady i pieskové a kamenisté pláže, kde môžete športovať či potápať sa v čistom mori. Nezabudnite ani na tradične vynikajúce vína a jedlá - a nočnú oblohu plnú jasných žiarivých hviezd.

Santorini

Santorini je najznámejší ostrov zo súostrovia Kyklady, s rozlohou 83 kilometrov štvorcových a 10.000 obyvateľmi. Desiatky kilometrov úzkych terasových uličiek lemujú biele stavby s modrými strechami. Stovky malých obchodíkov, štýlových taverien, nočných barov, reštaurácií vytvárajú atmosféra, ktorá sa nedá objaviť nikde inde na svete. Schody do neba, biele malebné terasy s priehľadnými bazénmi, modré stoly s posedením pre dvoch, to všetko je Santorini.
Santorini je podivuhodný ostrov, vlastne súostrovie, ktoré tvorí päť ostrovov rozličnej veľkosti, ktoré pôvodne boli jeden celok. Hlavný, najväčší, o rozlohe približne 75 kilometrov štvorcových pripomína podkovu - akoby objímal dvojičky Palea Kameni a Nea Kameni. Vstup do zálivu chráni Terasia a maličký Aspronisi.

Kalymnos

Kalymnos patrí do súostrovia Dodekanéz. Doteraz je z väčšej časti neobjaveným útočiskom vo východnom Stredomorí. Od ostrova Kos je vzdialený iba hodinu plavby trajektom. Na tomto malom ostrove sa nasýtite horúcich letných dní a večerov s teplým vánkom. Kalymnos vám poskytne jedinečnú možnosť spoznať ostrov s tou pravou gréckou tvárou. Hoci sa v hlavnom meste Pothia vyskytuje zopár taverien a barov, život sa tu točí okolo mora. Tento pôvabný ostrov je známy ako ostrov lovcov morských špongií. Na počesť ich lovu miestni obyvatelia organizujú slávnosti, i keď obchod s týmto artiklom v posledných rokoch výrazne poklesol. Tento malebný ostrov nevšednej drsnej krásy je skutočnou skrýšou pred svetom. Hornatú oblasť s majestátnymi vrchmi striedajú úrodné údolia pokryté olivovníkmi a citrusmi. Pobrežie lemuje množstvo tichých pláží, tie najznámejšie sa nachádzajú na západnom pobreží. Nájdete tu hrobky z čias mykénskej kultúry, kláštory a ruiny z rímskeho či byzantského obdobia.
 

Zak
Zakynthos je ostrov s vysokými horami na západe (navyššia - Vrachionas - meria 758 metrov), má skalnaté vnútrozemie a pobrežie bohaté na podmorské jaskyne, juh a východ ostrova je úrodná oblasť z naplavenín. Ostrov už oddávna priťahoval svojich návštevníkov hlavne v jarnom období kvetinovou vôňou a neobvykle zelenou vegetáciou v letnom období. Ostrov od dávna starí Benátčania prezývali Kvetina východu, pričom si dodnes zachoval benátsky ráz. Na Zakynthos sú samozrejmé piesočné pláže s rozsiahlymi piesočnými pláňami.

Thassos
Thásos je najsevernejším ostrovom v Egejskom mori, ktoré sa nazýva aj Trácke more. Je to pôvabný ostrov, jeho sever a východ je vodnatý aj úrodný. Svahy z týchto strán ostrova klesajú k moru strmo s najvyšším vrchom Ypsárion vysokým až 1203 metrov. Západ a juh ostrova klesá miernejšie, sú tu mnohé hlboké a piesočnaté zátoky. Vdaka tomu, že ostrov je mimoriadne zelený, pokrytý borovicovitými a olivovými hájmi, ho tiež prezývajú Zelený smaragd v Egejskom mori. Je tu množstvo podzemných pramenov. Ostrov je pomerne malý a možno ho spoznať už aj zo sedadla bicykla a je tu tiež množstvo rozmanitých pláží, kde možno prežiť bezstarostnú a ničím nerušenú dovolenku.
 

Evia
Evia, starogrécky Euboja, je druhý najväčší grécky ostrov s rozlohou 3660 km štvor., tiahnuci sa pozdĺž východného pobrežia Attiky, Boiotie a Fthiotidi v dĺžke takmer 175 km. Šírka ostrova sa medzi 6 až 50 kilometrov. Prechádza ním horský chrbát dosahujúci vrchom Dirfys výšku 1753 m. Horské svahy sú v severnej a strednej časti pokryté lesmi. Spojenie s pevninou zabezpečuje lodný trajekt medzi prístavmi Glifa a Agiokambos, čo pre nás suchozemcov predstavuje asi 30 minútovú atraktívnu plavbu.

Rhodos

Rhodos je najväčší ostrov v súostroví Dodekanes a štvrtý najväčší ostrov Grécka. Spája Peloponéz cez Krétu s Malou Áziou, od ktorej je vzdialený 18 km, a patrí k ostrovnému mostu. Stredom ostrova sa tiahne horský hrebeň s najväčším vrchom Atáviros (1215 m). krajina postupuje k moru voľne s množstvom krásnych pláží s priezračnou vodou. Ostrov je vyhľadavaným vďaka pôvabnej prírode, nevšedným plážam ale aj zreštaurovaným stavbám z čias maltézskych rytierov.

Korfu


Korfu je najsevernejší grécky ostrov v lónskom mori ležiaci pri Albánskom pobreží. Na severe ostrova sú strmé vápencové pohoria a na juhu sú malé, ale zelené vŕšky. Je to malebný raj, na ktorý je prekrásny výhľad z najvyššieho dvojitého vrchu ostrova Pantokrátora (906 m). Má priaznivé pobrežie s peknými plážami prelínajúcimi sa so zelenými olivovými a citrónovníkovými hájmi.
 

Chalkidiki
Poloostrov tvoria tri výbežky: Kassandra, Sithonia a Athos. Leží juhovýchodne od Solúna. Jeho krajinný ráz tvorí pahorkatina, ktorá je pomerne husto zalesnená. Chalkidiki je raj, ktorý si získava turistov svojou krásou, zálivmi zarezanými do skál a 500 kilometrov dlhým pobrežím ktoré z veľkej časti tvoria pláže. Je to oblasť v ktorej sa nachádzajú pláže s neobvykle čistým morom, pláže každoročne ocenené modrou vlajkou za čistotu.
 

Kos
Ostrov Kos je druhým najväčším ostrovom po ostrove Rhodos. Leží pred Kosskou zátokou, ktorá zasahuje až k Turecku, a obmýva ho Egejské more. Ostrovom sa z východu na západ tiahne vápencové pohorie s najväčším vrchom Díkaios (846 m), má hornatý juh a rovinatý sever. Hlavné mesto ostrova je Kós, letisko je v Andimachii. Ostrov je známy svojou históriou a bohatými archeologickými náleziskami. Ostrov bol zasvätený bohu lekárov Asklépiovi. Bola tu slávna lekárska škola, ktorej najslávnejším nástupcom bol Hippokrátes, a aj vďaka nej sa ostrov tešil v minulosti veľmi dobrej povesti. Dnes na ostrov prichádzajú turisti hlavne za oddychom, morom a plážami ktoré v okolí hlavného mesta susedia priamo s pozostatkami antických stavieb.

Olympská riviéra

Olympská Riviéra leží približne 60 kilometrov južne od Thessaliník. Je charakteristická svojimi piesočnatými plážami so zvoľna klesajúcim vstupom do mora. Pozdĺž pobrežia sú letoviská Platamona, Nie Pori, Paralia, Olympic Beach a ďalšie. Množstvo kaviarní a typických gréckych taverien vám najlepšie priblíži mentalitu Grékov a ich tradičnú pohostinnosť. Olympská riviéra je mimoriadne bohatá aj na šťavnaté ovocie. Voľlné chvíle môžete stráviť s gréckou hudbou alebo návštevou kultúrnych a historických pamiatok.
Popis krajiny: Grécko leží v južnej časti Balkánskeho polostrova a značnú časť jeho povrchu zaberá pohorie Pindos. Hlavnú časť územia štátu tvoria dva polostrovy: Attika a Korintským prielivom oddelený Peloponéz. Medzi horské hrebene sa vkliňujú úrodné kotliny (Macedónia, Trákia, Tessália). Pobrežie je mimoriadne členité s viacerými zálivmi (Korintský, Patraský a i.), pričom jeho dĺžka prevyšuje 15 000 km. Grécko obklopujú Trácke, Egejské, Iónske a Krétske more. Najväčším ostrovom je Kréta, pri západnom pobreží ležia Iónske ostrovy, na východe Sporady, Kiklady a Dodekanisos, ktoré sa tiahnu až k tureckým brehom.
 

Podnebie: Prevláda subtropické stredomorské podnebie, ktoré vo vnútrozemí a na severovýchode nadobúda kontinentálne črty. Suché a horúce letné dni, sú hlavne na severe a na pobreží, zmierňované čerstvým, morským vánkom - priemerné júlové teploty vyššie ako 25 oC, na juhu okolo 27 stupňov C. Atény dokážu byť skľučujúco horúce, aklimatizácia trvá pár dní. Večery sú chladné. Zima je na juhu mierna, no oveľa chladnejšia na severe krajiny. V januári sa na severe priemerná teplota pohybuje okolo 4-6 stupňov C, na juhu 10-12 stupňov C. Vo vrchoch je podnebie drsnejšie. V najvyšších polohách sa objavuje sneh - dokonca aj na Kréte. Najčastejšie prší medzi novembrom a marcom.
Štátne sviatky: 1. január - Nový rok, 6. január - Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán, 7. január - Sviatok Jána Krstiteľa, 25. marec - Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti, Veľká noc - Veľký piatok, veľkonočná nedeľa a veľkonočný pondelok, 1. máj - Sviatok jari a sviatok práce, 25. máj - Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku, Začiatok júla: Svätodušné sviatky, 30. júla: Sviatok svätých apoštolov, 15. august: Sviatok Nanebovzatie Panny Márie, 28. október: Deň Óchi- oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941, 25. a 26. december: Vianoce
 

Praktické informácie: Gréci sú si vedomý bohatého historického a kultúrneho dedičstva. Tradície a zvyklosti sa líšia od regiónu k regiónu, ale národná jednota je všade očividná. Grécka pravoslávna viera má predovšetkým na vidieku silný vplyv. Pohodenie hlavou vzad znamená v Grécku nie. Pohodlné, športové oblečenie je prijateľné. Vo verejných dopravných prostriedkov a verejných budovách nie je dovolené fajčiť.
Vízum: V súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie /EHP sa každý štátny príslušník SR môže dovolávať práva pobytu v inom členskom štáte EU (tzv. voľný pohyb osôb), a to na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES, ktorý stanový, že každý občan Únie má právo slobodne sa pohybovať a žiť na území členských štátov.
 

Dôležité telefónne čísla:
Uvedené čísla platia pre Atény a Atiku, v ostatných krajinách sa môžu odlišovať.
tiesňové volanie- 112
turistická polícia (ubytovanie, informácie)- 171
ELPA - cestovná asistencia- 104
dopravné nehody, policajná pohotovosť -100
lekárska pohotovosť -105
prvá pomoc-166
prístavná polícia- 08
hasiči- 199
informácie o službu konajúcich nemocniciach a lekárňach-1434
Grécka turistická organizácia (sťažnosti turistov)- 1721
Medzinárodné smerové číslo: +30
 

Jedlo a nápoje: 

Najpopulárnejšie je dolmades (viničný list plnený mäsom a ryžou), kebab a avgolemono (kura s ryžou, vajcia a citrón), souvlaki (baranina na ražni) a víno retsina.
Horiatiki
Grécky šalát z paradajok uhoriek, cibule, ovčieho syra feta a čiernych olív
 

Moussaka
Vynikajúci druh lazane, v ktorej sa používajú na vrstvenie baklažány a baranie mäso
 

Baklava
Typický dezert z medového lístkového cesta, vanilky a mandlí
 

Najznámejším nápojom je Retsina, víno, pripravované s borovicovou živicou. Ouzo, alkohol z anízu sa mieša s vodou. Rakia (pálenka) je ostrá. Grécka káva je silná a sladká. Domáce pivo sa podobá nášmu.
Otváracie hodiny v baroch sú rozdielne podľa regiónov a miestnych predpisov, po 02.00 sú však všetky podniky zatvorené.
 

Zdravie: Platí zdravotnícka dohoda, na ktorej základe sú grécke štátne nemocnice povinné zdarma poskytnúť slovenským občanom pomoc v prípade úrazu a v súrnych prípadoch, keď je priamy lekársky zákrok nevyhnutný a neodkladný. V niektorých zdravotnických zariadeniach však nemajú o existenci dohody povedomie a vyžadujú od slovenských občanov platbu v hotovosti. Nemocnice môžu vždy vyžadovať aj úhradu liekov a zdravotníckeho materiálu. Navzdory platnej zdravotníckej dohode sa odporúča mať pred každou cestou do Grécka uzavreté zdravotné poistenie.
 

V Grécku na Vás nečíhajú žiadne zvláštne zdravotné riziká a nebezpečenstvá, avšak je potreba si uvedomiť, aké zásady je vhodné dodržovať, abyste neohrozili svoje zdravie. Najčastejším problémom turistov je príliš dlhý a intenzívny pobyt na slnku, čo najmä v letnom období môže spôsobiť úpal. Vyhýbajte sa teda dlhodobému slneniu a chránte svoju kožu používaním vhodných opaľovacích prostriedkov, najmä s vyšším ochranným faktorom. Na hlave noste klobúk alebo nejakú šatku a nutné je rovnako priebežné doplňovanie tekutín, najmä pite čistú vodu.
 

Adresa slovenského veľvyslanectva:
Slovenské veľvyslanectvo v Grécku: Georgiou Seferi 4,
Paleo Psychiko,
154 52 Atény
Tel.: +30 210 677 1980
Fax: +30 210 677 1878
E-mail: embassy@athens.mfa.sk, www.slovakembassy.gr
 

Automobilová doprava:
Maximálna povolená rýchlosť: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, na rýchlostných cestách 100km/h a 120 km/h na diaľnici
Povolená hladina alkoholu: 0,5 promile
Pokuty: za prekročenie rýchlosti o 20km/h od 50 €, prejdenie na červenú od 350 €, jazdu pod vplyvom alkoholu od 100 €
Diaľničná známka: poplatky podľa úseku
Priemerná cena PHM: 1,021 € za liter 95, 0,981 € za liter nafty
Keďže pri prejazde do Grécka prekračujete schengenskú hranicu, pripravte sa na komplikovanejšie podmienky. Grécki policajti dávajú do pasu pečiatku – ak vám ju náhodou nedajú, dôrazne ju žiadajte, ušetrí vám to prípadné problémy s políciou. Pri kontrolných otázkach musíte deklarovať cieľ a dôvod svojej cesty. Colníkom predkladáte pas šoféra, zelenú kartu a technický preukaz auta – deklarovať musíte aj ďalšie hodnotné veci, ktoré veziete. O všetkom dostanete záznam do pasu. Kontrola na colnici je však korektná a rýchla.
Do Thessaloník vedie štvorprúdová diaľnica, na mnohých úsekoch ju však iba stavajú alebo opravujú, preto sa treba pripraviť na časté obmedzenia na vozovke. Z Thessaloník do Atén vedie popri pobreží široká dvojprúdová cesta.
V Grécku sa platí mýto, zväčša to je symbolických 1,40 euro. Cesty sú v Grécku mimoriadne kvalitné a veľmi široké, dokonca aj medzi malými dedinami. Dopravné a smerové značenie je prehľadné a opäť zväčša aj v latinke. Pozor si treba dať iba pri prejazde vysokohorskými úsekmi, kde sa miestami cesta prepadla kvôli erózii. Tieto úseky sú však označené. Takisto odporúčame prispôsobiť jazdu v horských úsekoch, ktorých je neúrekom nielen technickej výbave auta, ale aj schopnostiam šoféra a nepreceňovať ich. Zákruty v Grécku totiž bývajú často veľmi ostré a pri zle odhadnutej vysokej rýchlosti možno preletieť do priepasti.
Šoféri sú v Grécku kultivovaní, no musíte sa prispôsobiť miestnym zvyklostiam. V Grécku sa jazdí veľmi rýchlo s výnimkou dedín a mesta. Predbieha sa vždy a všade, aj cez dve plné čiary – pomalšie auto zásadne uhýba do odstavného pásu, aby predbiehajúce auto nemuselo prejsť do protismeru, veľmi pomalé autá idú zásadne iba v odstavnom pásme. Krajnice sú tu však čisté a defekt nehrozí. Večer sa pripravte na to, že Gréci zásadne jazdia iba s obrysovými svetlami dovtedy, kým nie je úplná tma. Potom si na cestu svietia hmlovkami, ktoré sú tu mimoriadne obľúbené. Ak budete svietiť stretávacími svetlami cez deň, budú na vás blikať. Pozor si treba dávať na kamióny a na prejazd z pruhu do pruhu – tu občas Gréci zmätkujú. Problémy majú aj s výjazdom z križovatky. Vo veľkomestách sa musíte prispôsobiť na prvý pohľad chaotickej jazde v prúdoch.
Benzínové pumpy sú tu na každom kroku. Pri tankovaní si však treba dať pozor na každej pumpe – benzín je tu neprehľadne označený. Napokon by ste nemali zabudnúť, že okrem toho, že v zahraničí sa treba riadiť inými pravidlami cestnej premávky, platí aj staré známe – iný kraj, iný mrav. Kým na severe Európy sa jazdí maximálne ohľaduplne, v južných krajinách treba neraz počítať s uplatňovaním pravidla silnejší vyhráva. Nech už cestujete do ktorejkoľvek krajiny, pri jazde v zahraničí, kde platia iné pravidlá aj zvyky, treba šoférovaniu venovať naozaj všetku pozornosť.
 

Ceny:
Jednou z mála zemí, kde príliš neušetríte, je Grécko. Teda pokiaľ si neobjednáte pobyt so stravou, ale rozhodnete sa skúsiť miestne špeciality sami. Jedlo a pitie v reštaurácii nie je úplne lacné. Priaznivejšie sú naopak ceny potravín v obchodoch, ktoré sa v množstve prípadov podobajú našim. Aj tu platí, podobne ako v letoviskách iných krajín, že čím bližšie k letovisku a centru, tým drahšie.
Telefóny a poštovné: pohľadnice - 0,4 EUR , známka do SR - 0,6 EUR
Potraviny: balená voda (1,5 litru) - 1 EUR, obed v reštaurácii (za osobu) - 6-10 EUR, pizza - 4 EUR, víno - 3 EUR, pivo (0,5 litru) - 1 EUR, cola - 1,5 EUR, zmrzlina - 2,5 EUR, gyros - 1,5 EUR, frappé - 2 EUR, moussaka - 4 EUR, chlieb 1 kg - 1 až 1,5 EURA, melón 1 kg - 1 až 1,5 EURA, pivo – 1 EURO, ryby, porcia - 10 až 15 EUR
požičanie auta na deň - 45 až 65 EUR
Šport: tenisový kurt (1 hodina) - 9 EUR, surfovanie - 13 EUR
Doprava: taxi (1 km) - 1,5 EUR
Obchody: pondelok a streda - 9.00 až 14.30 hod.
utorok, štvrtok a piatok - 9.00 až 13.00 hod
a 17.30 až 20.30 hod., sobota - 9.00 až 15.00 hod.
Niektoré zatvárajú o 22.00 hod.
Múzeá: 9.00/10.00 hod. až 14.00/16.00 hod.
Väčšinou zatvorené v pondelok, niektoré v utorok.
 

Slovník:
Úradným jazykom je Gréčtina. Tento jazyk je jedinečný. Využíva grécku abecedu. Keďže Grécko patrí k najvyhľadávanejším turistickým destináciám, nie je problém sa dohovoriť po anglicky, nemecky, resp.
taliansky alebo španielsky.

Krátky slovník najpoužívanejších slov:

áno = nai

nie = ohi

Ďakujem vám = efharisto

Ďakujem veľmi pekne = efharisto poli

Prosím; Nie je za čo = parakalo

Prepáčte (formal) = signomi

Ahoj, Nazdar = giasou

Dovidenia = andio sas

Zbohom = gia hara

Dobré ráno = kalimera

Dobré popoludnie, Dobrý deň = kalo mesimeri

Dobrý večer = kalispera

Dobrú noc = kalinihta

Nerozumiem = den katalaveno

Ako sa to povie po anglicky? = Pos to lete sta [Agglika]

Hovoríte po... = Milate ...

anglicky = agglika

francúzsky = gallika

nemecky = germanika

španielsky = ispanika

ja = ego

 my = emis

ty = esi

vy = esis

Ako sa voláte? (formal); Ako sa voláš? (informal) = Pos se le ne?

Teší ma. = Hero poli.

Ako sa máš? (informal); Ako sa máte? (formal) = Ti kanete?

Dobre = kala

Zle = ashima

Ujde to; Ako-tak = etsi ke etsi

Kde je WC? = Puine i tualeta?

 


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok