Dom ľudového bývania v Šali - Kam v meste | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Kam v meste v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Dom ľudového bývania v Šali

dátum pridania: 25.02.16-10:05

Najstaršie časti pamiatkovo chráneného obytného domu pochádzajú z prvej polovice 19. storočia. Budova reprezentuje typ roľníckeho domu, ktorý bol dominantný v tomto období na celom juhozápadnom Slovensku.

História Domu ľudového bývania v Šali

Dom ľudového bývania v Šali je národná kultúrna pamiatka SR, ktorá je v súčasnosti ojedinelým dokladom použitia sochovej konštrukcie krovu a pletených stien na obytnej stavbe. Najstaršia časť objektu pravdepodobne pochádza z konca 18. storočia.

ludový dom v šali

Menšie úpravy domu sa uskutočnili v druhej polovici 19. storočia a tiež v období po 1. svetovej vojne. Až do roku 1960 objekt slúžil ako rodinný dom. Neskôr ho (už bez vnútorného zariadenia) aj s dvorom a záhradou odkúpil od posledného majiteľa Okresný národný výbor v Galante, ktorý ho odovzdal do správy vtedajšiemu Okresnému vlastivednému múzeu v Galante so zámerom vybudovať v objekte národopisnú izbu.

dom ludoveho umenia

dom ľudového bývania v šali

Po rekonštrukčných prácach tu Vlastivedné múzeum v Galante r. 1979 sprístupnilo národopisnú expozíciu, ktorá prezentovala spôsob ľudového bývania a roľníckeho hospodárenia na juhozápadnom Slovensku. Vystavené predmety boli vybraté zo zbierkového fondu múzea a pochádzali najmä zo Šale, Diakoviec, Kráľovej nad Váhom a Dlhej nad Váhom.

dom ľudového umenia v Šali

V roku 2008 dom prešiel do správy Ponitrianskeho múzea v Nitre. V tom istom roku sa vďaka finančnému príspevku NSK - 60 000 € - uskutočnila zásadná oprava, odstránenie statických porúch stien a krovu a celková obnova interiéru i exteriéru. V júni 2009 bola slávnostne otvorená expozícia ľudového bývania. Mobiliár zapožičalo Vlastivedné múzeum v Galante a tak interiérové vybavenie je skoro totožné s tým z roku 1979.

ludový domludový dom v sali

V priestoroch Domu ľudového bývania v Šali sa uskutočňujú výstavy, tvorivé dielne pre deti, mládež i dospelých, koncerty historickej i ľudovej hudby.

ludový dom v šaliludový dom v šali

Otváracie hodiny

Ut - So: 09:00 - 12:00 - 12:30 - 17:00
Ne - Po: zatvorené

dom ľudového bývania v Šali

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Dom ľudového bývania v Šali

 

Štúrova 4, 927 01 Šala 

Tel.: +421 918 677 647

 

www.domludovehobyvania.sk

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok