Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje - Šport a relax | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Šport a relax v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje inscenáciu Drotár

dátum pridania: 15.04.19-18:28

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo s prípravou inscenácie Drotár. Slovenskú klasiku z pera Jána Palárika režíruje Lukáš Brutovský. Premiéru hry uvedie DAB vo svojej veľkej sále 24. mája 2019. V inscenácii sa predstavia: Marián Viskup, Ivan B. Vojtek, Andrej Remeník, Barbora Andrešičová, Nikolette Dékány, Tomáš Turek, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Braňo Matuščin, Juraj Ďuriš.

 Dej veselohry Drotár sa odohráva v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretávajú slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Každý s iným záujmom. Okrem vášnivých a v súčasnosti veľmi aktuálnych národnostných a sociálnych sporov, rozporov a konfliktov vytvára autor veľký priestor aj pre ľúbostné vášne vydajachtivých mladých slečien a pletky slobodných mládencov.

DAB -  Drotár čítačka

Ján Palárik napísal Drotára v roku 1860 s cieľom kritizovať odrodilstvo a oslavovať prostého človeka z ľudu, drotára, ktorá je symbolom čistej slovenskej dobrej nátury. Podľa tvorcov inscenácie však dnes vyznieva celkom inak. „Vyznieva až naopak, ako hra o nacionálnom šovinizme príslušníkov krajín V4 a práve tým sa nám zdala byť dosť aktuálna a zaujímavá. Dokonca aj u postáv je badať istú antisemitskú líniu, čo v tom veselohernom žánre vyznieva až groteskne. To čo nás na Palárikovi zaujalo, bolo to, že sa tá inscenácia dá čítať súčasnou optikou, takže vyznieva inak ako autor pôvodne zamýšľal a z tej obhajoby symbolu pozitívnych národných vlastností, sa stáva kritika do vlastných radov,“ povedal o hre jej režisér Lukáš Brutovský.

Tvorcovia inscenácie podľa jeho slov však nechcú prenášať Palárika do súčasnej doby. „Tá hra je skonštruovaná tak, že to nemá zmysel, interpretačne by nám to nič neprinieslo. Ide skôr o pokus o čisté divadelné zmocnenie sa tej témy bez nejakých realistických prvkov,“ uviedol L. Brutovský. Tejto snahe je podriadená aj scénografia, ktorá bude bez výrazných dekorácií, v podobe šikminy, na ktorej budú herci hrať. „Myslím, že to je jeden z charakteristických rukopisov režiséra Brutovského, ktorý je známy veľmi skromnými scénickými riešeniami, nakoľko sa sústreďuje hlavne na hercov a slovo. Takže jeho divadlo nie je scénicky opulentné. Aj teraz sa rozhodol zamerať hlavne na hereckú akciu a tým pádom to scénické riešenie je pomerne jednoduché,“ skonštatoval dramaturg Miro Dacho.

DAB Drotar navrhy kostymov

Kostýmy budú inšpirované dobovými odevmi z 19. storočia s využitím modrotlače. „Nie je to teda o tom, že by sme hru posúvali do súčasnosti. Palárikov Drotár zostane aj v našom prevedení klasikou, ktorá je ale inscenovaná v 21. storočí,“ vysvetlil M. Dacho. „Verím, že sa nám podarí zachytiť to bohatstvo a širokospektrálnosť kultúr, ktorá sa v tejto hre objavuje a ktorá sa rieši aj v súčasnom svete. Možno tie odkazy na to, čo treba robiť, aby sme boli partnermi a nie nepriateľmi budú rezonovať aj dnes. V DAB už boli uvedené viaceré inscenácie slovenskej klasiky a vždy sa stretli so záujmom u všetkých vekových kategórií, takže klasika má určite stále svoje čaro. Napísali ju ľudia v dobe aká bola a písali to v našich spoločenských a historických kontextoch a nám to je stále blízke. Občas je preto potrebné sa k tej našej klasike vrátiť,“ myslí si predstaviteľ Drotára Marián Viskup.

 

DIVADLO ANDREJA BAGARA V NITRE

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre  

Svätoplukovo nám. 4

950 53 Nitra

Tel: 0914 340 602

marketing@dab.sk

 

www.dab.sk  
 poslať článok mailom  vytlačiť článok