DAB finišuje s prípravou Palárikovho Dro - Služby a rôzne | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Služby a rôzne v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

DAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

dátum pridania: 19.05.19-14:44

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre finišuje s prípravou inscenácie Drotár. Slovenská klasika z pera Jána Palárika sa odohráva v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretávajú slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Každý s iným záujmom.

Tvorcov inscenácie zaujala práve prítomnosť všetkých národností, ktoré tvoria súčasnú Vyšehrádsku štvorku. „Pre nás je to zaujímavé z divadelného hľadiska, preto sme sa rozhodli to potiahnuť, takže herci v inscenácii rozprávajú štyrmi jazykmi. Okrem slovenčiny sa objavuje čeština, ktorá je predpísaná už Palárikom, vo zvýšenej miere poľština a maďarčina odrodilého Slováka Dobošiho. Z toho dôvodu bude na javisku aj titulkovacie zariadenie a budeme sa s tým trošku hrať. Nebude to samozrejme tak, že by postavy v týchto jazykoch rozprávali konzekventne od začiatku do konca, ale keď sú samé, alebo sú v nejakom emocionálnom rozpoložení, tak prepínajú do svojich rodných jazykov a vzniká tak istý Babylon, čo by mohlo byť zaujímavé,“ uviedol režisér inscenácie Lukáš Brutovský.

DAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

Veľkou výhodou pri realizácii tohto zámeru bola jazyková zdatnosť účinkujúcich hercov, ktorí s češtinou, maďarčinou ani poľštinou nemali problémy. „Máme dvoch kolegov, ktorých materský jazyk je maďarčina, to je Peter Oszlík a Nikolett Dékány, takže to do veľkej miery využívame. Tomáš Turek, ktorý v inscenácii hovorí po poľsky, zasa pochádza zo Starej Ľubovne a ako sám hovorí, s poľštinou bol v kontakte od detstva. Hoci tento jazyk neovláda stopercentne, svoju úlohu zvláda výborne. Najťažšou úlohou bola nemčina, pretože Braňo Matuščin, ktorý ňou má hovoriť, nie je nemčinár a musel sa s tým popasovať,“ vysvetlil dramaturg Miroslav Dacho.

DAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadenímDAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

V Palárikovej veselohre sa vášnivé a v súčasnosti veľmi aktuálne národnostné a sociálne spory spolu s nacionálnym šovinizmom príslušníkov krajín V4, v ktorých badať aj istú antisemitskú líniu, dostávajú až do grotesknej roviny. Autor však vo svojej hre vytvoril veľký priestor aj pre ľúbostné vášne vydajachtivých mladých slečien a pletky slobodných mládencov. Celú atmosféru dotvoria krásne kostýmy, ktorých autorkou je Diana Strauszová. „Inšpirujú sa dobovými odevmi 19. storočia, s tým, že sa pri nich pracuje s modrotlačou, takže to bude klasika, ale inscenovaná v 21. storočí,“ povedal L. Brutovský.

DAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadenímDAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

Premiéru inscenácie Drotár uvedie DAB vo veľkej sále v piatok 24. mája 2019. Diváci sa môžu tešiť na slovenskú klasiku s krásnymi kostýmami, nevšednou minimalistickou scénou, ktorú bude tvoriť iba šikmina s titulkovacím zariadením a hlavne na dobrú zábavu. Palárikovej veselohre ani jej novej inscenácii v DAB určite nebude chýbať zaujímavý pohľad na rad pozoruhodných postáv a postavičiek v rozmanitých situáciách, ale ani drsný humor namierený často aj do našich radov.

DAB finišuje s prípravou Palárikovho Drotára, slovenskú klasiku uvedie s titulkovacím zariadením

V réžii Lukáša Brutovského v hre účinkujú: Andrej Remeník, Barbora Andrešičová, Nikolett Dékány, Tomáš Turek, Marián Viskup, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Branislav Matuščin, Juraj Ďuriš.

Informácie o inscenácii aj s fotografiami nájdete TU.

 

DIVADLO ANDREJA BAGARA V NITRE

Divadlo Andreja Bagára v Nitre

Svätoplukovo nám. 4

950 53 Nitra

Tel: 0914 340 602

marketing@dab.sk

www.dab.sk   
 poslať článok mailom  vytlačiť článok