Čo si obliecť na svah - Dovolenky - Zima | moja Nitra
 
 

Čo si obliecť na svah

dátum pridania: 15.10.09-16:44


…ideálne je oblečenie, v ktorom vám nie je zima, ale ani sa nepotíte, je vzdušné a pohodlné, aby ste sa mohli dobre hýbať, netlačí a neomína a ku všetkému nevyzerá ako otepľovačky a vetrovka starých rodičov.

Spodná bielizeň

 

Začnime od spodnej bielizne. Hoci sa to nezdá, aj tá je dôležitá. Vhodná je pohodlná bielizeň zo špeciálnych materiálov, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti a dokážu odvádzať pot. Podprsenky by mali byť z prírodných materiálov a vyberajte si skôr športové modely. V rámci spodnej bielizne by ste nemali zabúdať ani na spodky, aj keď v tomto prípade nejde o známe pánske „pančuchy“, ale spodné nohavice vyrobené z bavlny, či iných, kvalitnejších, materiálov, ktoré vás ochránia nielen pred zimou, ale aj prípadnou vodou.

Prvá vrstva
Prvou vrstvou by malo byť tričko s krátkym, či dlhým rukávom z termo-materiálov, ktoré odvádzajú pot, sú vzdušné a ľahké a zaručia vám neustály pocit tepla. A nezabúdajte na ponožky, ktoré by mali byť hlavne vzdušné. Na trhu nájdete aj ponožky určené na lyžovanie, ktoré sú prispôsobené zvýšenej námahe.

Nohavice
Už naše staré mamy hovorili, že ak je zima na nohy, tak je zima všade. Preto sú lyžiarske nohavice dôležitou, ak nie aj najdôležitejšou súčasťou oblečenia na lyžovačku. Vždy si vyberajte nepremokavé materiály, najlepšie zateplené. Odborníci odporúčajú goratex, ako najlepší materiál nielen pre nohavice. Už pri skúšaní si všímajte, ako sa v nohaviciach cítite, či sa v nich dokážete voľne pohybovať, či vás niekde netlačia, či neťahajú. Nohavice vám musia jednoducho padnúť, aby ste sa na svahu mohli cítiť slobodne.

Ďalšie vrstvy
Pri obliekaní sa na lyžovačku nesmiete zabúdať, že radšej niekoľko tenkých vrstiev oblečenia, ktoré si prípadne môžete vyzliecť, ako jednu hrubú. Najlepšie sú štyri vrstvy, ale ak patríte k zimomravým ľuďom, radšej si oblečte vrstiev viac. Prvou vrstvou bolo už spomínané termo-tričko, druhou môže byť obyčajný nátelník, či tričko s krátkym rukávom. Naň si oblečte mikinu buď zo špeciálnych materiálov, alebo postačí aj obyčajný pletený sveter. No a opäť dôležitou je posledná vrstva, a teda vetrovka. Na nej by ste skutočne nemali šetriť. Mala by byť nepremokavá, ale vzdušná, neprefúkateľná a pevná.

Rukavice a čiapka
Ak nechcete prísť o prsty na rukách, zadovážte si špeciálne lyžiarske rukavice. Okrem iného dokážu zabrániť prieniku snehu k pokožke rúk, či spevnia ruky pri prípadných zraneniach. Čiapku si vyberajte podľa možností tak, aby vám držala na hlave aj by veľkom vetre. A nesmiete zabúdať na prípadné spotenie vlasov, takže by mala byť vzdušná, a zároveň teplá.

Nepatrí to síce do oblečenia, ale nezabudnite si zbaliť aj kvalitný opaľovací krém, keďže slniečko na horách svieti ostrejšie a silnejšie ako v lete pri mori, krémy po opaľovaní, balzam na pery s UV- filtrom, očné kvapky pri prípadných prievanoch a zápaloch oka a, samozrejme, kvalitné slnečné lyžiarske okuliare. A lyžovačka môže začať!

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok